Yenidoğan Sarılığı Hakkında Detaylı Bilgiler

0
250
Yenidoğan Sarılığı Hakkında Detaylı Bilgiler
Yenidoğan Sarılığı Hakkında Detaylı Bilgiler

Heyecanla beklediğiniz bebeğiniz nihayet dünyaya gözlerini açtı ancak yenidoğan sarılığı sizin de mi kapınızı çaldı?

Endişe etmeyin ama hemen sağlık kuruluşuna başvurun zira bu dönemin doktor gözetiminde geçirilmesi çok önemli. Pek çok yenidoğan hayatının ilk ayında sarılık geçirir. Zamanında doğan bebeklerin % 60’ında, prematüre bebeklerin % 80’inde yenidoğan döneminde sarılık görülür.

Yeni anne ve babaların en büyük korkularından biri olan yenidoğan sarılığı nedir, neden olur?

Yeni doğan bebeklerin birçoğunda görülen ve tıbben normal karşılanan sarılık hastalığı, bebeğin kanındaki bilirubin adlı maddenin artışından kaynaklanmaktadır. Bebeklerde görülen sarılık genellikle fizyolojik olduğu için tehlike sınırını aşmayıp kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Peki, yeni doğan bebeğin sarılık tedavisi için neler yapılmalıdır?

İşte, bebeklerde sarılık hastalığı hakkında detaylı bilgiler
İşte, bebeklerde sarılık hastalığı hakkında detaylı bilgiler

İşte, bebeklerde sarılık hastalığı hakkında detaylı bilgiler

Yenidoğan sarılığı sarı renkli bilirubin pigmentinin deride ve göz akında birikmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bebeğin önce göz akı, sonra derisi sararır. Genellikle baştan ayaklara doğru sarılık ilerler. Sarılık bacaklara ulaşmışsa bilirubin düzeyi önemli derecede yüksek olabilir. Bebekte sarılık olup olmadığı çok az miktarda kan alınıp bilirubin seviyesi ölçülerek anlaşılır. Bilirubin maddesinin belirli bir seviyenin üstüne çıkması halinde (Bu seviye bebeğin doğum ağırlığı, doğum haftası, kaç günlük olduğu ve sağlık durumuna göre belirlenir), bebek tedavi edilmelidir. Tedaviye başlamak için bebeğin sarılık düzeyine ve risk faktörlerine bakılarak karar verilir.

Sarılığın tedavisi: Fototerapi
Sarılığın tedavisi: Fototerapi

Yenidoğan Sarılığı tedavisi: Fototerapi

Hafif sarılıklarda herhangi bir tedaviye gerek yoktur, bebeğin iyi bir şekilde beslenmesi yeterlidir. Gerekli durumlarda tedavi yöntemi olarak fototerapi (ışık tedavisi) kullanılır. Fototerapi, bebeğin çıplak vücuduna belli bir dalga boyunda ışık uygulanarak, bilirubinin vücuttan atılımını kolaylaştırma prensibine dayanır. Tedavi sırasında bebeğin gözleri özel fototerapi gözlükleriyle kapatılarak, ışığın muhtemel zararlı etkilerinden korunur. Işık tedavisinin bebekte herhangi ciddi bir yan etkisi yoktur. Tedavi süresince bebeklerin kaka yapma sıklığının artması veya sulu kaka yapma bir de bazı normal cilt döküntülerinde artış olabilir.

Yeni doğan sarılığında erken tanı önemli

Diğer bir tedavi yöntemi ise kan değişimidir. Kan değişimi yalnızca bilirubin düzeyleri beyin dokusuna geçme riski taşıyacak kadar yükselmiş bebeklere uygulanır. Sarılığı olan yeni doğan bebeğe yaklaşımda amaç, bebeğin yakın takip edilerek gerekli olduğu zaman ışık tedavisine başlanması ve daha riskli tedavi uygulamalarına gerek kalmamasıdır. Yeni doğan döneminde görülen sarılık tam anlamıyla önlenemez, fakat erken tanı ve tedavi ile bebeğe zarar vermesi önlenebilir.

Yenidoğan sarılığında sakın bunlara inanmayın!
Yenidoğan sarılığında sakın bunlara inanmayın!

Yenidoğan sarılığında sakın bunlara inanmayın!

Çiçeği burnunda anne ve babaları endişeye sevk eden bu hastalıkta,toplumda yaygın olan ‘şekerli su verin iyileşir’, ‘üzerine sarı tülbent örtün geçer’ şeklindeki hurafeler ise kimi zaman tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Bu yöndeki telkinlere sakın kulak asmayın!

Yenidoğan sarılığı teşhis ve tedavisi nasıl yapılıyor?