Yaş Akciğer Nedir? – Yaş Akciğer Belirtileri ve Tedavisi

0
2641

Yaş Akciğer Sendromu yenidoğan bebeklerde görülen bir hastalıktır. Genellikle erken doğumlarda görülen bu hastalık bebeğin hemen doğumu sonrasında görülür. Yaş Akciğer bebeğin ciğerlerinin ıslak kalmasından dolayı görülür.

TTN yani yaş akciğer hastalığı, genellikle sezaryenle doğumlarda görülür, anne karnındaki sıvının bebeğin ciğerlerinden çıkamadığından meydana gelen hastalık doğum sonrası sık nefes alma belirtileri gösterir.

Yaş Akciğer Sendromunun belirtileri

Yenidoğan bebeğin sık sık hapşırması, sık nefes alması, mor renkte olması ve ağzından köpüklü sıvı gelmesi en belirgin belirtileri arasındadır. Bu belirtilerin ardından uzman hekim tarafından muayene edilen bebeğin gözetim altında tutulması ve düşük düzeyde oksijen verilmesi gerekir.

Normal bebeklerde dakikada nefes alım sayısı 40-60 arasında iken, yaş akciğerde bebeklerde bu sayı 80-110 arasında değişkenlik gösterir. TTN hastalığının olduğu tespit edilen bebeklerin akciğer grafisi çekilerek, ciğerlerdeki sıvı görülebilir ve oksijen verilerek en az 3 gün gözetim altında tutulması gerekir.

Genellikle hayati tehlikesi bulunmayan bu hastalığın belirtilerine en yakın diğer hastalık ise pnömoni yani zatürre hastalığıdır, yaş akciğer ile zatürre’nin ayrımını hekim kan tahlili ile yapar. Kan tahlilinde enfeksiyon değerlerinin yüksekliğinde antibiyotik tedavisi düzenleyen hekim, yaş akciğerin tedavisinde antibiyotik kullanmaz.

Bebeğin küvöz içerisinde gözetlenerek kan basıncı takipi ile ciğerlerine en az 3 gün düşük düzeyde oksijen verilerek TTN tedavisi yapılır. Sık sık solunum sayısı takip edilir. 48 saatten sonra genellikle solunum sayısı düşüşe geçer. Bebek küvezde kaldığı süre boyunca serum ile beslenilir.

Yaş Akciğer Sendromu
Yaş Akciğer Sendromu

Yaş akciğer nedeni ile küvezde kalan bebeğin 24 saat sonra sarılık durumu da kontrol edilir bebeğin sarılık değerleri kritik seviyelerde ise tedavi ona göre değiştirilir. Hekim gözetiminde anne sütünün sağılarak bebeğe midesine bağlı hortum ile verilip, bebeğin beslenmesi sağlanabilir.

Yaş akciğerin kesin nedeni bilinmemektedir. Genellike sigara kullanımı, erken doğum, astımlı anne ve hızlı doğumlarda meydana gelen bu hastalık bazen bebeğin doğum sonrası tam aspire edilmemesinden dolayı da olabilir.

Yaş akciğer sendromu olan bebekler kısa süre içerisinde müdahale edildiğinde tedavi süreleri 72 saat sürer ve kalıcı bir hasar bırakmadan sağlığına kavuşurlar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here