Vertigo Hastalığı Nedir? – Vertigo Belirtileri Nelerdir?

0
206

Vertigo, gördüklerinizin döndüğünü hissettiren, denge kaybı ve baş dönmesi hissi ile kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Vertigo hastaları genellikle baş dönmesi hissi ile siz veya nesnelerin döndüğünü hisseder, ayakta durmakta zorlanır, kafada ağırlık hisseder.

Vertigo her ne kadar bir hastalık olarak tanımlansa da bir hastalık değildir. Vertigo’da önemli olan bu şikayetlere sebep olan konunun bulunmasıdır. Ayrıca her baş dönmesi de vertigo değildir. Tansiyona bağlı ya da herhangi bir sebepten yaşanan baş dönmesi şikayeti Vertigo olmayabilir.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Kişinin başının dönmesi, baş dönmesine bağlı bulantı, terleme en bilinen belirtiler arasında yer almaktadır. Kulak çınlaması ve bulanık görme gibi de belirtileri olsa da bu belirtiler nadiren görülmektedir.

Sürekli oluşan baş dönmesi ve dönmeye bağlı olarak bilinç kaybı, konuşmada güçlük çekme gibi şikayetler olduğunda hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Vertigo Neden Olur?

Vertigo sinir sistemi iç kulak hastalıklarından kaynaklanmaktır. Genellikle orta yaş üstü kişilerde görülür. Baş bölgesine giden kan akışının yavaşlamasından dolayı da olabilir. Bazen de iç kulak iltihaplanmasından dolayı da görülebilir.

Migrene bağlı olan Vertigo ise, migren ilaçları ile kontrol altında tutulur.

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?
Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak şikayetlerin Vertigo’dan olup olmadığı tespit edilmeli ve Vertigo’nun neden olduğu tespit edilmelidir. Orta veya iç kulak enfeksiyonuna bağlı olan Vertigo genellikle antibiyotik tedavisi ile iyileştirilir. Kulak içinde bulunan enfeksiyon ilaç ile tedavi edilemiyor ise müdahale gerekebilir.

Vertigo Hastalıkları İçin Yapılması Gereken Egzersizler Nelerdir?
Vertigo Hastalıkları İçin Yapılması Gereken Egzersizler Nelerdir?

Vertigo Hastalıkları İçin Yapılması Gereken Egzersizler Nelerdir?

Vertigo teşhisi konulmuş hastalar basit egzersiz hareketleri ile baş dönmesi ve şikayetlerini evde kontrol altına alabilirler. Oturulan bir koltukta tüm vücut sağa ve sola doğru yatırmak ve başı yukarı kaldırarak yukarı bakmaları baş dönmesine neden olur ancak bunu gün içerisinde iki kere yapmak zaman içerisinde hastayı rahatlatacaktır.

Bowling veya basketbol gibi sporlar de vertigo hastaları için tavsiye edilen sporlar arasındadır. Vertigo’ya bağlı baş dönmesi körebe gibi denge gerektiren hareketler ile de iyi gelen aktiviteler arasındadır.

Vertigo Belirtileri Olan Kişiler Hangi Doktora Gitmelidir?

Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz Vertigo belirtileri sizde mevcut ise ve sürekli baş dönmesi şikayetinden şikayetçi iseniz, bu tip belirtilerin Vertigo’ya bağlı olduğunu düşünüyorsanız, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanından randevu almanız gerekmektedir.

Vertigo Teşhisi konulan hastaların denge kaybı ve baş dönmesi gibi rahatsızlıkları olacağı için yüksek yerlerde, sahada çalışması tehlikelidir. Düşme riski taşıyan mesleklerin yapılması tedavi süresince oldukça tehlikeli olup bu tip iş yapan kişilerin tedavi süresince iş hayatlarına ara vermeleri gerekmektedir.