Venöz Yetmezliği Nedir? – Venöz Belirtileri ve Tedavisi

0
1080
Venöz Yetmezliği Nedir? - Venöz Belirtileri ve Tedavisi

Venöz yetmezliği toplardamarda yer alan kanın kalbe doğru değil, ters yönde ilerlemesidir. Uzun süre ayakta kalan ve çalışmak zorunda kalan kişilerde görülür. Kalp ve damar rahatsızlığı olan kişilerde venöz yetmezliği şiddetli görülür.

Venöz Yetmezliği Belirtileri Nelerdir ?

Venöz yetmezliği vücudun bacak kısmında görülür. Az da olsa kollarda görülür. Kişinin bacaklarında sürekli ağrılar görülür. Kişi bacaklarını kaldırmada zorlanır. Bacaklarda kaşınma ve karıncalanma meydana gelir. Hasta ayakta kaldıkça kötüleşir. Kişi uzandığı zaman ve bacaklarını havaya kaldırdığında ağrı azalır. Bacaklar şişmeye başlar. Bacak ve ayak bileklerinde kızarma oluşur. Kişinin ayak bileği çevresi renk değiştirmeye başlar. Bacak damarları şişer ve varisler ortaya çıkar. Bacak ve cilt çevresinde cilt kalınlaşır ve sertleşir. Bilek çevresinde yara ve egzama oluşur. Bacaklarda görülen yaralar çok geç iyileşir.

Venöz Yetmezliği Neden Olur?

Venöz Yetmezliği Neden Olur?

Toplardamar valf adı veriken küçük setler yer alır. Kan kalbe ilerlerken kapakcıklar açılıp ters yönde ilerler. Kapakçıklar kapanır ve kanın sağlıklı hareketine yardım eder.  Venöz yetmezliği yaşayan kişilerde bu kapakçıklar verimli çalışmaz. Bu durum kan hareketini yavaşlatır. Damarlarda göllenme oluşur. Bu durun ayakta şiddetlenir.  Yaşlanma, hareketsiz yaşam sürmek, aşırı kilolu olmak, uzun süre oturmamak, ayakta kalmak, ağır yaralanma, bacaklarla ilgili büyük ameliyat geçirmek ve varis venöz oluşumunu tetikler.

Venöz yetmezliği, hamilelerde sık görülür. Hamilelik sürecinde artan progesteron hormonu venöz yetmezliğine neden olur.  Progesteron hormonu, fetüsün desteklenmesi için yeni damar ağlarının oluşmasını ve damarların genişlemesine katkı sağlar  Aynı etki bacakta da görülünce venöz yetmezlik ortaya çıkar. Doğumdan sonraki üç wy içinde herhangi bir tedavi yapmadan iyileşir. Kanın damar içinde pıhtı atması ile ortaya çıkar. Damarın tıkanmasına neden olur. Aşırı kilolu olmak, uzun süreli oturmakullanmak     venlometre üstü uçuşlar,  Östrojen tedavisi almak veya doğum kontrol hapı kullanmak

Venöz Yetmezliği için Hangi Doktora Gidilmelidir?

Hastalığın teşhisi ve tedavisi için Kalp Damar Cerrahi Hekiminden randevu alınmalıdır. Doktor teşhis için bazı testler istemektedir.

Venöz Yetmezliği Teşhisi Nasıl Konulur?

Venöz Yetmezliği Teşhisi Nasıl Konulur?

Doppler USG adı verilen test ile bacak toplardamarların kan akım yönü ve tıkanıklık durumu incelenir. Doppler USG basit bir testtir ve yaklaşık 20 dakika içinde tamamlanır.

Yine Hekiminiz Tomografi isteyebilir, tomografi öncesi vereceği ilacın damardan yapılması sonucu karın toplardamarları görüntülenir. Gebeler ve gebelik düşünenlerin tomografi öncesi durumunu belirtmeleri test öncesi faydalı olacaktır.

Doppler USG’ye göre çok daha iyi görüntü verdiği için MR istenilebilir, MR ile karın toplardamarları görüntülenir ve MR işlemi 10-15 dakika içinde ağrısız olarak tamamlanır.

Venöz Yetmezliği Tedavisi Nasıl Yapılır ?
Venöz Yetmezliği Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Venöz Yetmezliği Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Kompresyon çorabı venöz tedavisinde çok sık kullanılır. Çorabın uyguladığı gerilim bacak damarlarını destekler. Vücudun kan akışını hızlandırarak kan gölet oluşumunu engeller. Uzun süre oturmayıp ayakta kalıp hareketli bir yaşam sürün. Ayakta ve otururken mutlaka ayağınızı hareket ettirin. Her fırsatta uzanın bacaklarınızı kalp seviyesine doğru kaldırın. İdeal vücut kilonuzu koruyun. Sigaradan uzak durun. Sigara damarların tıkanmasına ve hasar görmesine neden olur.

Masaj bacaklarda kan dolaşımını arttırıp kan gölet oluşumunu engeller. Bol egzersiz yapmak venöz yetmezliğine iyi gelir. Kafeinsiz ve alkolsüz sıvı tüketin. Akupuntur tedavi yöntemi ile venöz yetmezliği ile mücadele edebilirsiniz. Yabanmersini, çobanpüskülü, atkestanesi, üzüm ve kokulu yoncanın venöz yetmezlik vakalarına iyi gelen şifalı bitkilerdir. Skleroterapi yöntemi ile damara tuzlu su ve kimyasal maddeler şırınga ile enjekte edilir. Bu yöntemle damar sertleşir, venöz yetmezliği ortadan kalkar.

İlaç Tedavisi

Venöz yetmezliğinde hekim tarafından en çok verilen ilaç Aspirin’dir. Aspirin bacaklardaki ülserin iyileşmesine yardımcı olur.

İdrar söktürücü ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlar ile de bacaklardaki şişlikleri indirmek hedeflenir.

Venöz Yetmezlik Hastalığında Ameliyat
Venöz Yetmezlik Hastalığında Ameliyat

Venöz Yetmezlik Hastalığında Ameliyat

Venöz yetmezlik teşhisi ve yapılan testler sonrası ileri seviyede ise yukarıdaki tedavi yöntemleri yeterli gelmeyebilir, bu gibi durumda hastaya cerrahi müdahale şarttır. Ameliyat uygulamaları ise, Venöz ablasyon, Damarın alınması, Bypass, Anjiyoplasti ve Stent gibi yöntemlerdir.

Venöz ablasyon yöntemi ile tıkanmış damar tamamen kapatılır ve vücut kapatılan bu damarı kullanılmadığı için belirli bir süre sonunda yok eder. Yok edilen damar yerine sağlıklı damar oluşturur.

Damarın alınması yöntemi ile venöz yetmezlik görülen hastada işlevini yitirmiş damar vücuttan çıkarılır.

Venöz Yetmezlik Hastalığında Ameliyat
Venöz Yetmezlik Hastalığında Ameliyat

Bypass ameliyatı ile kan yönü sorunlu olan damarın işlevi yok edilir ve bunun yerine sağlıklı damara yönlendirilir.

Anjiyoplasti ve Stent yöntemi ile de tıkanmanın olduğu damarı açma işlemi yapılır, damara girilir ve medikal balonların baskısı ile bu işlem yapılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here