Toksoplazma Hastalığı Hamilelikte Toksoplazma

0
215
Hamilelikte Toksoplazma Hastalığı
Hamilelikte Toksoplazma Hastalığı

Toksoplazma Hastalığı paraziter bir hastalıktır. Gondii isimli bir parazitin neden olduğu bu hastalık hamilelikte oldukça tehlike arz eder.

Hamilelikte geçirilen Toksoplazma Hastalığı, bebeğe bulaşabilir. Bebeğe bulaşan Toksoplazma paraziti, beyin, göz gibi organlarda kalıcı hasarlara neden olabilir. Hamilelikteki enfeksiyon sonucunda annenin düşük tehlikesi de bulunmaktadır.

Toksoplazma
Toksoplazma

hastalığı genellikle memeli hayvanlardan insanlara geçer. Özellikle çiğ et veya kedi dışkısı ile temas sonucu bulaşır. Yeterli yıkanmamış meyve sebzelerden de geçebilir.

Halk arasında kedi paraziti olarak da geçen bu hastalık ilk olarak Afrika’da 1908 yılında görülmüştür.

Toksoplazma’nın Türkiye’de görülme olasılığı Avrupa ülkelerine göre daha düşüktür. Örneğin Fransa’da Toksoplazma paraziti nedeniyle olan bu hastalık insanların yaklaşık yüzde 65’inde görülür.

Toksoplazma Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Toksoplazma hastalığı bazen belirti vermez ya da diğer enfeksiyon türlerine göre geç belirti verir. Bu enfeksiyon sinsi bir şekilde vücuda yayılır.

Hamilelik döneminde belirti vermeden geçirilen Toksoplazma bebeğe geçme ihtimalini düşürmez.

En belirgin Toksoplazma beliritisi ise, lenf bezlerinin şişmesi ve vücutta döküntüler oluşmasıdır.

Ayrıca halsizlik, yorgunluk belirtileri ile de kendini gösteren bu hastalık bir nevi soğuk algınlığı şekilde vücutta kırgınlık yapar. Kas ve eklem ağrıları ile de kendini belli eden bu hastalık nadir de olsa gözlerde enfeksiyona da neden olabilir.

Organ nakli yapılan, AIDS veya kanser hastalarının bağışıklık sistemi daha düşük olduğundan Toksoplazma bu kişilere daha kolay bulaşabilir ve hastalık normal bir enfeksiyona göre çok daha ağır geçer.

Hamilelik Döneminde Toksoplazma Teşhisi Yapılırsa;
Hamilelik Döneminde Toksoplazma Teşhisi Yapılırsa;

Hamilelik Döneminde Toksoplazma Teşhisi Yapılırsa;

Hamilelik döneminde anneye Toksoplazma teşhisi konulmuş ise bu parazit her zaman bebeğe geçecek diye düşünülmemelidir. Bazı durumlarda sadece annede görülen toksoplazma bebeğe geçmediği gibi anne de kısa bir süre içerisinde tedavi olabilmiştir. Yapılan araştırmalara göre, annenin geçirdiği eğer gebelik ilk üç ayında ise yüzde 15’tir. İkinci üç ay iken bebeğe enfeksiyonun geçme olasılığı yüzde 25’e çıkar.

Hamileliğin ilk üç ayında anne adayına bulaşan enfeksiyon nedeniyle kürtaj uygun görülebilir. Tabiki bu uzman doktorunuz bilgilendirmesi ve uygun görülmesi ile verilecek bir karardır.

Toksoplazma Bebeğe Geçerse;

Toksoplazma enfeksiyonu bebeğe geçmiş ise, beyinde hasar, göz veya işitme sorunu, zeka geriliği, epilepsi, mikrosefali gibi hastalıklar görülebilir.

Toksoplazma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Toksoplazma enfeksiyonu antibiyotik ile geçer. Enfeksiyon hastalıkları uzmanı tarafından reçete edilmiş antibiyotik kullanımı ile Toksoplazma’nın tedavisi mümkündür.

Hamilelik Döneminde Toksoplazma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelik döneminde geçirilen toksoplazma’nın tedavisinde de antibiyotik başlanılır. Erken teşhis ile verilen antibiyotik sayesinde bebeğe toksoplazma’nın geçişi engellenebilir.

Toksoplazma Nasıl Teşhis Edilir?

Toksoplazma kan tahlili ile teşhis edilebilir. Kanda bakılan bazı değerler uzman bir hekim tarafından değerlendirilerek Toksoplazma paraziti kontrol edilebilir. Eğer kanda gandii adı verilen toksoplazmaya neden olan parazite karşı vücut daha öncesinden bağışıklık kazanmış ise yeniden Toksoplazma hastalığı geçirme ihtimali yoktur.

Toksoplazma'dan Nasıl Korunulur?
Toksoplazma’dan Nasıl Korunulur?

Toksoplazma’dan Nasıl Korunulur?

Bu hastalığın en temel korunma yolu hijyendir.

  • Sık sık el yıkama,
  • Hayvansal gıdalar tüketiliyor ise çiğ şekilde yememe
  • Çiğ ete temas edildiğinde el yıkama,
  • Çiğ et kesilen bıçak yıkanmadan sebze ve meyve kesmeme
  • Sebze ve meyvelerin iyi yıkanması
  • Evde hayvan besleniyor ise evin düzenli temiz tutulması
  • Kedi beslenen evlerde kedi kumunun sık değiştirilmesi
  • Kedi veya köpek beslenen evlerde hayvana çiğ et yedirilmemesi

dikkat edilmesi gereken korunma yollarıdır.

Toksoplazma Hastalığı ile Hangi Bölüm İlgilenir?

Toksoplazma vücutta bir enfeksiyona neden olduğu için bu hastalık ile Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ilgilenir. Eğer hasta hamile ise önce Kadın Doğum Uzmanından randevu almalı ve doktorunun yönlendirmesi ile Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanının uygulayacağı tedaviyi yerine getirmelidir.