Spiral, dünyadan en yaygın doğum kontrol yöntemlerinden birisidir. Rahim içine takılan Spiral’in birkaç çeşidi bulunmaktadır.

Spiral ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara bu yazımızdan erişebilir, sormak istediğiniz soruları da sorarak bilgi edinebilirsiniz.

Öncelikle Spiral Nedir? Sorusunu cevaplayalım, T şeklinde yaklaşık 3 cm civarında bir boyu olan rahim içine uygulanan ve cinsel birleşme esnasında spermlerin rahim duvarına tutulmasını engelleyen bir cihazdır.

Doğum kontrol yöntemleri arasında en başarılı olanlardan birisidir. Spirali olan 100 kadından sadece bir tanesinin hamile olduğunu düşünürsek başarı oranı yüzde 99’dur.

1900’lü yılların başına uzanan spiralle korunma yöntemi ilk Almanya’da 1909 yılında geliştirilmiştir. 1950’li yıllarda ise Amerika’da malzeme yapısı değiştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. 1950 – 1960 yılları arasında bilinene doğum kontrolü yöntemi olarak kullanımı sıklaşmıştır. 1960 yılında ise ilk bakır rahim içi araç yani spiral kullanılmış olup, ABD’de bugünkü şekli tasarlanmıştır.

Rahim İçi Araç ismiyle de adlandırılan bu mekanizmanın çeşitleri vardır.

Kaç Çeşit Spiral Vardır?

Bakır veya hormon olmak üzere iki çeşit spiral vardır. Günümüzde hormonlu spiral daha sık kullanılır.

Hormonlu spiral, bakır olana göre hamilelikten korunmada daha etkili olup, dış gebeliği önlediği, adet sancılarını azalttığı ve enfeksiyon riskinin daha azaltığı kanıtlanmıştır. Yukarıda saydığımız avantajlarına göre hormonlu daha çok tercih edilmektedir.

Peki Kimler Spiral Taktırabilir?

Adet görmesi ile ilgili sorunu olmayan, rahminde doğuştan bir anormalliği olmayan, genital enfeksiyona yatkınlığı olmayan kadınların hepsi spiral taktırabilir.

Ayrıca bir yıldan uzun süre çocuk düşünülmüyor ise doğum kontrolü için düşünülebilir.

Yukarıda spirali taktırabilen kadınların bilgilerin ışığında kimlerin de taktırmasının uygun olmadığı da ortaya çıkmaktadır. Ancak bu konuda tamamen uzman doktor tarafından tavsiye edilmesi ya da tavsiye edilmemesi dikkate alınmalıdır.

Spirallere Güvenebilir Miyim?

İki tür spiralin de Doğum Konrol etkisi yüzde 90’ın üzerindedir.

Doğum Kontrolü Oranında Yüzde 90 Üstünde Başarıya Sahiptir
Doğum Kontrolü Oranında Yüzde 90 Üstünde Başarıya Sahiptir

Hangi Spiral Taktırılmalıdır?

Hangi Spiral Taktırılmalıdır?
Hangi Spiral Taktırılmalıdır?

Bu tamamen uzman hekim tarafından hastaya tavsiye edilecek ve hastanın tercihine bırakılacak bir işlemdir. Ancak bakır alerjisi olan kadınların hormonlu spirali tercih etmeleri gerekir.

Spiral Nasıl Yerleştirilir? – Nasıl Takılır?

Spiral Nasıl Yerleştirilir? - Nasıl Takılır?
Spiral Nasıl Yerleştirilir? – Nasıl Takılır?

Bilinenin aksine oldukça basit ve acısız bir işlemdir. Vajina bölgesinden yerleştirilen ve yaklaşık 5 dakika civarında süren bu işlem sonrasında, ultrason ile spiralin takıldığı yer görüntülenir ve doğru yere takılmış ise sabitlenmesi sağlanır.

Spirali taktırdıktan 1-2 ay sonra, kayma olup olmadığını kontrol etmek amaçlı muayene yapılmasında fayda vardır. Sorun yok ise, 1 yıl sonra yine kontrol edilmelidir.

Spirali taktırdıktan 1-2 ay sonra kontrol ettirilmelidir
Spirali taktırdıktan 1-2 ay sonra kontrol ettirilmelidir

Spiral Taktırmak İçin En Doğru Zaman Ne Zamandır?

Spiralin adet dönemi ortasında takılması en uygun zamandır. Doktorlar tarafından bu dönemin seçilme sebebi, gebelik riskinin en az olduğu dönem olmasıdır.

Bazı uzmanlar kanamanın en az olduğu adet döneminin son günlerini tercih eder.

Yine bir diğer sebeb ise ; Spiralin takılması için rahmin açılması gerekmektedir. Adet döneminde rahim açıldığı için, daha kolay gerçekleşecek bu işlem ile acı oranı en minimuma inecektir.

Nasıl Koruma Sağlar? – Spiralin Çalışma Mantığı

Spiralin Çalışma Mantığı
Spiralin Çalışma Mantığı

Mekanik bir koruma sağlayan, T şeklindeki bu araç, rahim içine yerleştirildikten sonra, yumurtanın rahim içine geçmesini önler. Ayırca spermlerin yumurtanın yanına gitmesini de engeller. Spermisid etkisi ile de spermi öldürme özelliği de bulunur.

Spiral Enfeksiyon Yapar Mı? – Spirale Bağlı İltihaplanma

Spirale Bağlı İltihaplanma Belirtileri
Spirale Bağlı İltihaplanma Belirtileri

Doğru şekilde, doğru zamanda takılan spiraller normal şartlar altında enfeksiyon yapmaz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi genital enfeksiyona yatkın bazı kadınlarda, uzun süre kontrol edilmemiş ve çıkartılmamış bakır spiral sahiplerinde, spiralin yerinden kayması ve düzeltilmediği durumlarda, enfeksiyon görülebilir.

Spirale bağlı enfeksiyon durumlarında ise, düzensiz aralıklar ile kanama olması, kahverengi bir akıntı, kokulu akıntı, rahim bölgesinde yanma ve ağrı gibi şikayetler görülür. Bu gibi durumlarda uzman doktora gidilmelidir.

Ayrıca spiralden dolayı oluşacak enfeksiyonlarda titreme, mide bulantısı da görülebilir.

Spirallerin Dezavantajları Nelerdir?

Hormonal spirali taktıran kadınların ilk 4 ay dönemince adet dönemlerinde düzensizlik görülebilir.

İki tip spiralin de bazı dezavantajları bulunmaktadır
İki tip spiralin de bazı dezavantajları bulunmaktadır

Bakır spiralin takılması ile de adet dönemindeki kramp ve ağrıların artışı gözlemlenebilir. Bakır spiralde adet dönemindeki kanama artışına bağlı olarak nadiren de olsa kansızlık görülebilir.

Spiralli iken gebelik oluşma ihtimali yüzde 1-2 oranındadır ancak bir gebelik oluşur ise (dış gebelik) düşük veya erken doğum olma ihitmali normale göre biraz daha fazladır.

Spirale Bağlı Ağrılarda Ne Yapılır?

Spirale Bağlı Ağrılarda Ne Yapılır?
Spirale Bağlı Ağrılarda Ne Yapılır?

Spirale bağlı olduğunu düşündüğünüz ağrılar ve yukarıdaki belirtileri taşıyor iseniz, en yakında kadın hastalıkları uzmanından randevu almanız gerekir. Yapılan kan tahlili ile enfeksiyon olup olmadığına bakılmalı ve ultrason ile spiralin yeri kontrol edilmelidir.

Spiralin Zararı Var Mıdır? – Yan Etkileri Varsa Nelerdir?

Yan etkisi yoktur, yeni taktıran kadınların taktırdığı gün ve takip eden bir kaç gün kasın ağrısı, rahim bölgesinde ağrı görülebilir. Ancak spiralin ilaçla yada herhangi bir madde ile etkileşimi ya da zararı yoktur.

Ek bilgi : Yapılan araştırmalara göre bakır spiral taktıran kadınların adet kanaması biraz daha artmaktadır. Hormonlu olan spirallerin ise adet kanamasını azalttığı gözlemlenmiştir.

Spiralin Ömrü Ne Kadardır? – Spiral Ne Zaman Çıkartılmalıdır?

Spiraller iki çeşittir, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bakır ve hormonlu olmak üzere iki spiral vardır ve ikisinin de bir ömrü bulunmaktadır.

Bakır olanların en fazla 10 yıl, hormonlu olanların ise 3 yıl kadar ömrünün olduğunu söyleyebiliriz. Hormonlu spiralin avantajlarının yanında daha kısa ömürlü olması gibi bir dezavantajı bulunur.

Süresi bittikten sonra çıkarılmayan spirallerin etkisi yok olduğundan doğum kontrol özelliği de kalmaz, enfeksiyon kapma ihtimaliniz de artar.

Süresi Geçtiğinde Çıkarılmayan Spiraller Doğum Kontrolü Özelliğini Kaybedebilir
Süresi Geçtiğinde Çıkarılmayan Spiraller Doğum Kontrolü Özelliğini Kaybedebilir

Ancak, bazı spirallerin 20 yıla kadar doğum kontrolü sağladığı ve gebeliği engellediği görülmüştür.

Spiraller Cinsel İlişki Sırasında Hissedilir Mi?

Spiral Cinsel İlişki Sırasında Hissedilir Mi?
Spiral Cinsel İlişki Sırasında Hissedilir Mi?

Merak edilen soruların arasında bu soru da var. Cinsel ilişki sırasında erkek tarafından hissedilmez, eğer hissediliyor ise bir sorun var demektir. Genellikle yeri kaydığında hissedilir. Bazen de spiralin ucundaki ip uzun olduğundan dolayı erkek tarafından hissedilir ki bu ip doktor tarafından kısaltılabilir.

Spiral Nasıl Çıkartılır?

Spiralin çıkartılması, taktırmaya göre daha kolay bir işlemdir. İşlem sırasında kadınların anesteziye ihtiyacı yoktur. Acı yada ağrı duyulmaz, spiralin ucundaki ip bulunur ve dakikalar içerisinde çıkartılabilir.

Nadiren; Spiralin ucundaki ipin kopma riski varsa rahim içerisine yerleştirilen bir alet aracılığıyla spiral tutulur ve çekilir. Bu tip bir işlem uygulanır ise az da olsa ağrı duyulabilir.

Spiraller Kilo Aldırır Mı?

Kilo aldırdığı ile ilgili söylentiler yanlıştır
Kilo aldırdığı ile ilgili söylentiler yanlıştır

Kadınların gebe kalmasını engelleyen etkili doğum kontrol yöntemi olan spiralin kilo aldırdığı ile ilgili söylentiler tamamen yanlıştır.

Spiral kilo aldırmaz ve zayıflatmaz. Ancak hormonlu spiral ile hormon dengelerinin bozulduğuna dair ve buna bağlı olarak kilo alındığında dair bazı söylentiler olsa da kesinlik kazanmış değildir.

Spiral Devlet Tarafında Karşılanıyor Mu?

Spiral taktırmayı düşünen birçok kadının merak ettiği sorudur, spiral fiyatları ancak endişe etmeyin. Devlet Hastanelerinin çoğunda devlet tarafından spiral ücretsiz olarak takılır.

Bakır spiral tercih edilen Devlet Hastanelerinde sigortası olan hastanın muayenesi ve spiralin takılması tamamen ücretsizdir.

Spiralin Takılması ile ilgili Video

3 Boyutlu Olarak Spiralin Takılmasını Gösteren Video

Kaynak : https://en.wikipedia.org/wiki/Intrauterine_device