Sigaranın Mideye Verdiği Zararlar Nelerdir?

0
4956

Sigara içerisinde binlerce zehir türü bulunmaktadır. Sigaranın aslında kabaca söyleyecek olursak zarar vermediği organ yok. Sigara ağızdan duman yoluyla geçtiğinde yavaş yavaş ilerleyerek önce akciğer ardından karaciğer, kalp ve daha sonra mideye kadar ulaşmaktadır. Peki sigaranın mideye zararları nelerdir?

Sigara özellikle midenin içerisindeki besinlerimizi sindirmemiz için belirli miktarda bulunan sıvıyı zamanla azaltmaktadır. Bu sıvıya “mukus” denilmektedir. Mukus’un azalması sonucunda midede çeşitli yaralanmalar meydana gelebilmektedir. Bunların başlangıcı olan hastalığa da “mide ülseri” denilmektedir.

Sigara mide ülserine yol açar
Sigara mide ülserine yol açar

Sigara mide ülserine yol açar

Ülser de hem şiddetli şekilde mide sancıları çekmenize hem de kronik bir hastalık halini alma ihtimali doğurmaktadır.

Mide ülserleri en sık “Helicobacter pylori” adı verilen ve toplum da çok sık görülen bir bakteri ile oluşmaktadır. Salgıladığı bir takım maddeler yolu ile mide duvar bütünlüğünü bozup, mukus tabakasını tahrip ederek, asitle mide duvarının temasını sağlamakta ve ülsere yol açmaktadır. Yaptığı tahrişin ve mide duvarında meydana gelen tahribatın arttığı bazı ileri durumlarda ise mide kanseri gelişebilmektedir. Ancak sık görülen bir mikroorganizma ve ülser yapma yeteneği fazla olmasına rağmen bu mikrobu taşıyan her bireyde ülser ve kanser görülmemektedir.

Sigara kansere yol açar
Sigara kansere yol açar

Sigara kansere yol açar

Sigaranın mideye zararları arasında en etkili gözlemlenen zararı mide veya bağırsak kanseridir. Tabiki her insanın mide ve bağırsak kanseri olma ihtimali vardır ancak sigara içenlerin bu ihtimali 2 katına çıkardığı bilinmektedir. Özellikle de aç karna sigara içmek halk arasında “intihar” ile bağdaştırılmaktadır.

Sigara üzerinde de yazdığı yüksek miktarda bağımlılık yapan bir tütün ürünüdür. Bu yüzden bu ürünü bırakabilmek için sigaranın içerisinde bulunan nikotin maddesinin etkinliğini azaltmak gerekir. Bağımlılığı sağlayan asıl etmen “nikotin” maddesidir. Sigara bırakma aşamasında da sigaranın mideye zararları azalmaz aynı seviyesini korur yani siz biraz azaltırsam sigaranın vermiş olduğu zararları da azaltmış olurum düşüncesiyle hareket etmemeniz gerekmektedir.

Sigara bırakma evresinde nikotin yoksunluğu olacağından dolayı nikotin içeren ürünler “Karnabahar, Yeşil Domates, Kırmızı Domates, Patlıcan” vb. tüketebilirsiniz. Bunlar hem de kanseri önleyici bir panzehir gibidir. Vücut direncini arttırmakta ve bu sayede kolaylıkla hasta olmanızı engellemektedir.

Sigaranın bedene zararı

Sigarayı bırakmak için : ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı