Sigaranın Gözlere Verdiği Zararlar Nelerdir?

Sigara kullanımı vücutta içerdiği 4000 farklı kimyasal madde nedeniyle son derece zararlıdır.

Sigaranın ağız yolu ile akciğere kadar ilerlemesi nedeniyle sadece akciğere zarar verdiği düşünülse de bilinenin aksine sigaranın vücudun her organına ciddi zararlar verdiği kanıtlanmıştır. Kalp, damar sistemi, akciğer gibi başlıca organların dışında sigaranın gözlere de kalıcı zararlar verdiği kanıtlanmıştır

Sigara kullanımının gözlere de olumsuz etkileri mevcuttur. Genellikle katarak oluşumunda sigaranın direk etkisinin olduğu ve sarı nokta hastalığında da neden olduğu gözlemlenmiştir.

Sigara içilen ortamda bulunan duman gözün toksik maddelerde etkilenmesi ile çeşitli tıkanıklara sebep olur. Bu tıkanıklık göz retinasında erken ölümleri meydana getirir.

Sigara dumanı gözlerde çeşitli görme bozukluklarına neden olduğu gibi katarak oluşumuna da neden olmaktadır.

Yoğun sigara dumanına maruz kalan göz, enfeksiyonlara ve göz kuruluğuna neden olabilir. Ayrıca sinir hücrelerine de zarara veren sigara, sinir sisteminde yavaşlığa neden olduğu için göz fonksiyonlarını yavaşlatır.

Sigaranın Göze Zararı 20 Yıl Boyunca Kalıyor

Sigaranın Göze Zararı 20 Yıl Boyunca Kalıyor

Uzmanlar sigarayı bırakan kişilerde vücudun tüm organlarında sigaranın zararlarının belirli bir süre sonunda temizlendiğini belirtse de sigaranın göze zararın onarımının çok uzun süre gözden atılamadığını belirtiyor.

Hamilelik Döneminde İçilen Sigaranın Göze Zararları

Hamilelik döneminde sigara kullanımının gebeye zararı olduğu gibi çocuğun göz sağlığını da doğrudan etkilemektedir. Yapılan çalışmalar da gösteriyor ki gebelik döneminde sigara kullanan ve yoğun sigara dumanına maruz kalan anne adaylarında daha çok göz hastalıkları gözlenir. Ayrıca sigara erken doğuma neden olabilir ve çocuğun şaşı olması gibi bir ciddi bir soruna neden olabilir.

Sigaranın Mideye Verdiği Zararlar Nelerdir?