Şeker Hastalığı (Diyabet) Nasıl Belli Olur?

0
218
Şeker Hastalığı (Diyabet) Nasıl Belli Olur?

Şeker Hastalığı günümüzün en yaygın hastalıklarından birisidir. Bu hastalık bazı belirtiler ile kendini belli etse de hasta bazen durumun farkına varamadığı için hastalığın teşhisi gecikir.

Şeker Hastalığı yani bir diğer adıyla diyabet iki tipten oluşmaktadır. Tip 1 ve Tip 2 olarak adlandırılan şeker hastalığı farklı belirtiler gösterebilir.

Şeker Hastalığı genellikle kandaki şeker seviyesinin olması gereken değerin üzerine çıkması durumunda kendini belli eder. Sağlıklı bir insanda aç iken ölçülen glukoz 70-100 iken bu değerin üstünde çıkan glukoz şeker hastalığını işaret eder.

Şeker Hastalığı sıklıkla 35 yaş üstünde ortaya çıkar. Bu yaş aralığının üstünde çıkan tür Tip 2’dir. Tip 2 türü Şeker hastalığı teşhisi konulan hastanın verilen diyet ve tedavi programına son derece dikkatle uyması gerekmektedir. Aksi takdirde böbrekler ve gözlerden başlayarak tüm vücutta kalıcı hasarlara yol açabilir.

Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı Nasıl Belli Olur? – Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığı Nasıl Belli Olur? – Belirtileri Nelerdir?

Genellikle fazla yemek yeme ya da tam tersi iştahsızlık sürekli su içme isteği, sık idrara çıkma, sinirlilik hali, yorgunluk ve halsizlik, görme bozuklukları en belirgin belirtiler arasında yer alır.

Vücutta oluşan yaraların normalden daha geç iyileşmesi, sık sık enfeksiyon geçirme, ağızdan ilaç ve benzeri koku gelmesi, ağız kuruluğu, kaşıntı da şeker hastalığının az görülen belirtileri arasındadır.

Yukarıda yazan maddeler arasından bir yada birkaçı mevcut ise kandaki glukoz değerine bakılarak muayene olmak gerekir.

Şeker Hastalığının Nedenleri?

Şeker Hastalığının nedenleri arasında genetik faktörler ve çevresel faktörler rol oynasa da hareketsiz yaşam, obezite ve stres de son derece önem taşır.

Tip 1 ve Tip 2 Şeker Hastalıkları Ne Anlama Gelir?

Tip 1 olarak adlandırılan hastalık pankreasın insülin üretiminde yeterli olmayışı ya da hiç üretim yapılmamasıdır. Tip 1 diyabet hastaları dışarıdan insülin almak zorundadır ve hayatlarını bu şekilde devam ettirirler.

Tip 2 olarak adlandırılan Hastalık ise en sık görülen ve sonradan oluşan hastalıktır. Hücrelerin insülin hormonuna karşı duyarsız kalması ile oluşur.

Hamilelikte Şeker Hastalığı

Hamilelikte Şeker Hastalığı

Hamilelik döneminin 4.ayından sonra görülebilen metabolizma bozukluğuna bağlı olarak oluşan bu hastalık anne ve bebeğin sağlığı için önemlidir. Bu nedenle anne adaylarının 24. haftadan sonra şeker taraması yapmaları gerekir.

Hamilelik döneminde şeker hastalığında anne adayları için diyet ve egzersiz tedavisi önerilir. Eğer diyet ve egzersize rağmen şeker değeri kontrol altına alınamıyorsa insülin tedavisine başlanılır.

Ayrıca hamilelik döneminde ağızdan alınan şeker ilaçları bebek için tehlikeli olduğundan dolayı kan şekeri dengelemesi iğne ile yapılır.

Gizli Şeker Nasıl Belli Olur?

Gizli Şeker Nasıl Belli Olur?

Gizli şeker hastalığı diye bilinen hastalık aslında kişinin şeker seviyesinin sınırda olduğu ve testlerde çıkan değerlerin ilerlemesi durumunda şeker hastası olacağını ifade eder.

Gizli Şeker Belirtileri yine normal şeker hastalarındaki belirtiler ile aynıdır.

Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker Hastalığının Tedavisi

Kan değerinde çıkan şeker seviyesine göre kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir tedavi uygulanır. Ancak hastanın kesinlikle beslenme alışkanlıklarını ve yaşam tarzını değiştirmesi gerekir.

Şeker seviyesi yüksek ise kan şekerini düşürmek için ilaç tedavisi başlanılır. İlaç tedavisine rağmen kan şekeri düzeyi olması gereken aralığa inmiyor ise insülin tedavisine geçilir.

İlaç ya da insülin tedavisi gören hastaların belirli aralıklarda kan şekerini ölçtürmeleri gerekir.

Şeker Hastalarının Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Şeker Hastalarının ani şeker düşmesi ya da yükselmesi gibi durumların önüne geçmeleri için sık öğün kuralına uymaları gerekir. Yani az ve sık sık yemek yemeli, karbonhidrat tüketimi azaltılmalı, sebze, tahıllı ekmek gibi besinleri daha çok gerekmektedir. En önemlisi diyetisyen kontrolünde bir diyet programı yapmaları ve bu diyete uymaları son derece önem taşır.

Diyabet – Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Şeker Hastalarının Dahiliye uzmanı tarafından takip edilmesi gerekir. Varsa Endokrinoloji uzmanından da randevu alınabilir.