Rahim Ağzı Yarası – Belirtileri ve Tedavisi

0
485
Rahim Ağzı Yarası - Belirtileri ve Tedavisi
Rahim Ağzı Yarası - Belirtileri ve Tedavisi

Her 10 bayandan 7’sinin ömründe en az 1 defa başına gelen rahim ağzı yarası tıp dünyasında servikal erozyon olarak isimlendirilmiş bir sağlık sorunudur. Rahim ağzıServisit yapısal olarak ele alındığında iç ve dış kısmı oluşturan bölümler şeklinde iki başlıkta incelenmektedir. İç yapı ile dış yapının birleşme noktasına rahim ağzı adı verilir.

ismi ile karşımıza çıkan Rahim ağzı yarası denildiği zaman bariz bir yaranın varlığından söz edilmez. Rahim ağzı yarası rahmin iç kısmında yer alan yapının dışa taşması durumudur ve sadece renk analizi yapılarak problemin teşhis edilmesi mümkündür. Normalde rahme dışarıdan bakıldığı zaman pembemsi bir görüntü vardır ancak rahmin içi dışarıya taştığında yani rahim yarası meydana geldiğinde daha kırmızı bir görüntü ortaya çıkar. Bu sağlık sorununun oluşmasına kullanılan doğum kontrol ilaçları neden olabildiği gibi rahimde meydana gelen enfeksiyonlu rahatsızlıklar da rahim ağzı yarası adı verilen sağlık probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Rahim Ağzı Yarası Neden Olur?

Rahim Ağzı Yarası Neden Olur?
Servisit – Rahim Ağzındaki Yara Neden Olur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hastalığın oluşmasına genelde doğum kontrol ilaçları neden olabilirken, hormonal değişikliklere bağlı olarak da görülebilir. Ayrıca sık cinsel ilişki ve ilişki sırasında prezervatif kullanımına bağlı kimyasal faktörler de neden olabilir.

Hastalığa neyin neden olduğunu belirlemek son derece önemlidir, eğer yarayı oluşturan neden enfeksiyon ise, antibiyotik tedavisi düzenlenerek problem kısa bir içerisinde giderilebilir.

Rahim Ağzı Yarası Belirtileri

Rahim Ağzı Yarası Belirtileri
Rahim Ağzı Yarası Belirtileri

Birçok bayan bu sağlık sorununu yaşıyor olmasına rağmen bir yakınmanın oluşmasına neden olmadığı için rahim ağzı yarasının olup olmadığını anlamaz. Genelde bu sağlık probleminin bir hekim tarafından yapılan gözlemleme sonucunda teşhis edildiği biliniyor.

Rahim ağzı yarasının belirtileri sayılacak olursa aşırı ağır kokulu akıntılardan bahsedilebilir. Bu akıntının rengi şeffaftır. Genelde kötü kokular enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan problemlerden gözlemlenir. Meydana gelen bu akıntı temizlenmeyecek olursa bir süre sonra mikrop yayılacağından dolayı siğillerin de oluşması sıklıkla gözlemlenen bir durumdur.

Yaranın büyüklüğüne bağlı ilişki sonrası kanama görülebilir.

Rahim ağzı yarası genel olarak basit bir sağlık problemi olarak görülse de rahim kanseri gibi ciddi önem arz eden sağlık sorunları da rahim ağzı yaralarına neden olduğu için bir kişide bu sağlık problemi tespit edildiyse kesinlikle kanser taraması da yapılmalıdır. Eğer rahim kısmında normale oranla farklı bir kızarıklık meydana geldiyse her kötü durumu aklınıza getirin ve durumu önemseyerek alanında uzman bir doktora muayene olun. Bu sayede erken teşhis ile ciddi sağlık sorunlarından kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Herhangi bir belirti göstermese de yılda bir kez kontrol amaçlı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanından randevu alınarak, jinekolojik muayene yapılmalıdır.

Rahim Ağzı Yarasının Tedavisi

Rahim Ağzı - Servisit Yarasının Tedavisi
Rahim Ağzı – Servisit Yarasının Tedavisi

Rahim ağzı yaraları hastalığın tanıdı konulduktan sonra hastalığın derecesine göre farklı yöntemler ile tedavi edilir. Dondurarak rahim ağzı yaralarının tedavi edilmesi günümüzde uzmanların en fazla tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Ayrıca lazerle sorunlu bölgenin yakılması şeklinde de bu yaraların tedavisi yapılır. Bu tedavi yöntemi tamamen ağrısız olup, kişi gün içerisinde rutin hayatına dönebilmektedir.

Smear test ile erken teşhis edilmiş ise, Servisit ilaç yardımı ile de tedavi edilmektedir. İlaç yardımı ile tedavi edilen hastaların temizlik ve hijyene çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu kurallara uyulmaz ise Servisit tekrar edebilir ve ağır enfeksiyonlar kapılabilir.

Servisit tedavisinde genellikle etken maddesi Ornidazol olan ilaçlar verilir. Doktor kontrolünde verilecek ilaç ve ilaç tedavisi hastanın durumuna göre değişkenlik gösterir ve kesinlikle uzman bir doktor tarafından reçete edilmelidir. 

Eğer rahim ağzındaki yara en ileri seviyelere ulaştıysa çeşitli cerrahi yöntemler ile sağlık sorununa neden olan doku kesilerek alınır ve bu sayede hastalığın etkileri ortadan kaldırılır.

Rahim ağzı yarası kısırlığa neden olur mu? sorusu bu sağlık sorunuyla mücadele eden ve hamile kalmak isteyen bayanların en çok sordukları arasında yer almaktadır. Rahim ağzında oluşan bu yara hiçbir şekilde kişinin hamile kalmasına engel değildir. Uzmanlar enfeksiyon kaynaklı olan yaraların kısırlığa ilerleyen dönemlerde neden olabileceğini, bu yüzden enfeksiyonların ortadan kaldırılmasının gerekli olduğunu belirtiyor. Rahim ağzı yarası nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Bu yüzden bayanlar sıklıkla gözlemleme yaparak hastalığı erken dönemde keşfetmelidir.