Protein Kaçağı Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

0
2501
Protein Kaçağı Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Protein kaçağı olarak bilinen Proteinuri hastalığı, fazla proteinin böbreklerden idrar yolu ile atılması hastalığıdır. 1 günde 150 miligramdan daha fazla proteinin dışarıya atılması durumunda, böbreklerde protein kaçağı vardır.

Böbreklerin görevi bildiğiniz üzere kanı süzmektir. Süzme işlemi sırasında idrar adı verilen madde ile dışarıya atılan zararlı maddelerin arasında bir miktar protein bulunur. Normal bir insan günde 150 miligram civarında bir protein atar. İdrarda bu değerin üstünde bir protein çıkışı var ise bu böbreklerde protein kaçağı olduğunu gösterir.

Hastalık Kimlerde Görülür?
Hastalık Kimlerde Görülür?

Protein Kaçağı Kimlerde Görülür?

Hastalık özellikle yüksek tansiyon ve şeker hastalıklarında görülür. Çocuklarda da sıklıkla görülen bu hastalık, vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir.

Hastalığın tespiti için idrar tahlili yeterlidir. Teşhisi çok kolay olan bu hastalık kesinlikle göz ardı edilmeden tedavi edilmelidir.

Protein Kaçağının Belirtileri

Köpüklü idrar en belirgin belirtidir, kilo kaybı ya da kilo alma, el ve yüz bölgesinde şişlik yani ödem yine diğer belirtileri arasındadır.

Protein kaybı bazı hastalıklara bağlı olarak idrar renginde değişiklik ile de belirti gösterebilir.

Protein Kaçağı Nedenleri
Yüksek Tansiyon Protein Kaçağı Nedenlerinden Birisidir

Protein Kaçağı Nedenleri

Aşırı ilaç kullanımına bağlı ilaçlardaki maddelerin böbrekleri yormasından dolayı protein kaçağı görülebilir.

Böbrek enfeksiyonları sonucu geçici bir dönem hastada protein kaçağı görülebilir

Genetik olabilir.

İdrar yolları enfeksiyonu hastalarında görülebilir.

Diyabet hastalığı, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği gibi hastalıklarda da görülebilir.

Ateşli bir hastalığın da neden olabileceği protein fazlalığı, besin alerjileri sonrası, Dehidratasyon ve tuz kaybı gibi hastalıklarda da görülebilir. Bu tip hastalıklarda ki proteinin kaçağı geçicidir ve hastalığın geçmesinin ardından tekrar idrar tahlili ile kontrol edilerek değerlerin normale döndüğü görülecektir.

Protein Kaçağı'nın Tedavisi Nasıl Yapılır?
Protein Kaçağı’nın Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

HastalığınTedavisi Nasıl Yapılır?

Protein Kaçağında teşhisi konulan hastanın öncelikle yapılması gereken idrarından fazla çıkan protein miktarını azaltarak normal miktarına getirmektir. Bunun için böbrek değerlerini düzenleyecek ilaçlar uzman hekim tarafından yazılır ancak böbrek testlerinin normal seviyeleri gelmesi için yapılması gereken en önemli madde bol su tüketmek ve düzenli beslenmektir.

Fazla proteinli besinlerden kaçılmalı ve sodyum miktarı yüksek besinler tüketilmelidir. Tüketilecek besinler hastalığın teşhisi sonrası bir diyetisyen ile düzene sokulmalıdır.

Böbrek testlerinin 15-20 günlük aralıklarla kontrol edilmesi ve kesinlikle aksatılmaması gerekir.

Kansızlık nedeniyle de böbrekte kaçak olabilir bu nedenle hastanın kan değerlerine bakılır ve kansızlık ile ilgili de varsa bir tedavi uygulanmalıdır.

Protein Kaçağı Şüphesi Olan Hastalar Hangi Doktora Gider?

Yukarıdaki belirtileri olan hastaların, böbreklerinde kaçak şüpheleri varsa en yakın Nefroloji Uzman Hekiminden randevu almaları gerekir, eğer Nefroloji Uzmanı yok ise, Üroloji Uzmanından yardım alabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here