Preeklampsi Gebelik Zehirlenmesi Nedir? – Belirtileri Nelerdir?

0
209
Gebelik Zehirlenmesi Preeklampsi Nedir? - Belirtileri Nelerdir?
Gebelik Zehirlenmesi Preeklampsi Nedir? - Belirtileri Nelerdir?

Gebelik Zehirlenmesi yani Preeklampsi nadir görülen bir rahatsızlıktır. Hamileliğin 21.haftasından sonra görülür. 

Preeklampsi hamilelik döneminde ortaya çıkan yüksek tansiyon ile alakalı bir hastalıktır. Halk arasında gebelik zehirlenmesi denilen bu hastalığın bir zehirlenme ile alakası yoktur. Yüksek tansiyona bağlı olan Preeklampsi, Türkiye’de gebelerin yüzde 2 ile yüzde 3’ü arasında görülen ender bir hastalıktır.

Preeklampsi teşhisi konulan hastaların bebeklerinde gelişme geriliği olma olasılığı yüksek olduğu için genellikle gebelik haftasına göre erken doğum olabilir.

Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi) ikiye ayrılır.

Eğer hamileliğin 32. haftasından önce görülmüş ise erken preeklampsi, 32. haftasında sonra meydana görülmüş ise geç preeklampsi denilir.

Gebelik Zehirlenmesi ( Preeklampsi ) Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle hamilenin normal göre aşırı yorgunluk ve baş ağrısı şikayeti ile öne çıkan bu hastalığa bağlı, görme bozuklukları bulanık görme, nefes darlığı, istem dışı kas kasılmaları, karaciğer fonksiyonlarında bozukluk görülür.

Preeklampsinin belirtileri baş ağrısı olarak ortaya çıkar ve beyin kanamasına kadar gidebilir. Böbrek yetmezliği ve karaciğer yırtılması gibi ciddi sorunlar oluşturabilir.

Gebelik süresi boyunca düzenli gidilen kontrollerde annedeki yüksek tansiyon belirtisi hastalığın erken teşhisi noktasında son derece önem taşır.

Preeklampsi Kimlerde Görülür?

Preeklampsi hastalığının kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak yüksek tansiyon ve daha öncesinde damar hastalığı geçiren kişilerde görülme oranı daha da yüksektir.

Genellikle 35 yaşın üstündeki gebeliklerde görülebilen bu hastalık erken teşhis ve gebeliğin kaçıncı hafta olduğu durumuna bağlı olarak erken doğum ile sonuçlanır.

Bazı gebelerde gebelik döneminin 6-7. haftasında bile gelişebilen Preeklampsi’nin belirtileri 21. hafta sonunda ortaya çıkar. Tedavi edilmez ise bebekte kalıcı hasarlar hatta bebeğin ölümü ile bile sonuçlanabilir.

Preeklampsi’nin bazen Eklampsi denilen durum ile karıştırıldığı da olur. Eklampsi Preeklampsi’ye göre daha şiddetli bir rahatsızlıktır ki tansiyondaki yüksekliğe bağlı anneden nöbet durumu görülebilir. Böyle bir durumda bebek kaçıncı haftada olursa olsun, erken doğum ile bebeğin alınması gerekir.

Preeklampsi Engellenebilir Mi?
Preeklampsi’yi Engellemek Mümkün Mü?

Preeklampsi Engellenebilir Mi?

Preeklampsinin neden olduğu kesin bilinmediği için engellenmesi mümkün değildir. Ancak bazı önlemler ile durumun önüne geçebilme ihtimali vardır.

Örneğin kişide yüksek tansiyon var ise tansiyon gebelik öncesi kontrol altına alınmalı, diyet uygulanmalıdır.

Diyabet var ise bu durum kontrol alınmadan hamilelik düşünülmemelidir. Risk taşıyor iseniz doktor tavsiyesi ile hamilelik boyunca düşük dozda aspirin kullanabilirsiniz.

Preeklampsi'nin Tedavisi
Preeklampsi’nin Tedavisi

Preeklampsi’nin Tedavisi

Preeklampsi’nin tek tedavisi bebeğin doğumudur. Erken doğum bebek için tehlike arz etse de Preeklampsi’nin şiddetine göre doktorun kararı ile erken doğum yapılarak hastalığın önüne geçilir.

Hamileliğinizin haftasına göre hastanede tansiyonu kontrol altına alan ilaçlar ile gebeliğin bir süre daha devamı ve sonrasında doğum önerisi ile doktor tarafından uygulanacak tedavi yöntemi Preeklampsi’nin durumuna göre uygulanır.

Preeklampsi Hamilelik Dışında Görülür Mü?

Preeklampsi’nin sadece hamilelik döneminde ortaya çıkar ve gebelik öncesi ya da sonrası görülmez.

Gebelik Zehirlenmesi Bebeği Nasıl Etkiler?

Preeklampsi’ye bağlı olarak bebekte gelişme de gerilik görülebilir. Preeklampsi’deki gelişim geriliğinin en büyük nedeni ise erken doğumdur.

Erken doğuma bağlı gelişimini tam tamamlamış bebekler bir süre yenidoğan yoğum bakımda hastanede kalır ve gelişimi tamamlanana kadar bu süre boyunca bebek gözetim altında tutulur.

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) Tekrarlar Mı?

Genellikle bir önceki gebelikte bu hastalığı geçirmiş kişilerin yüzde 10 civarında tekrar görülebildiği için gebelik zehirlenmesi riski ikinci gebelikte tekrarlayabilir diyebiliriz.

Gebelik zehirlenmesinin şiddetine göre bu oran daha da artabilir. Şiddetli Preeklampsiyi gören kişilerin daha sonraki gebeliklerinde bu oran yüzde 20’ye kadar çıkabilir.

Preeklampsi'yi önlemek için diyet yapmak gerekir
Preeklampsi’yi önlemek için diyet yapmak gerekir

İkinci gebelikte Preeklampsi görmemek için yapılması gereken en önemli şey kilo vermek ve diyet yapmaktır.