Omuz Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Omuz hastalıkları ile ilgili şikayetler kaslarda gerilme, zorlanma kaynaklıdır ve omuz hastalıkları hareket kabiliyetinizi sınırlandırır.

0
1393
Omuz Hastalıkları
Omuz Hastalıkları

Omuz hastalıkları ile ilgili şikayetler kaslarda gerilme, zorlanma kaynaklıdır ve omuz hastalıkları hareket kabiliyetinizi sınırlandırır. Omuz, bel ve boyun bölgesindeki ağrılar, tedavi edilmediğinde büyük bir problemin habercisi olabilir. Bu nedenle bu bölgedeki ağrılar ihmal edilmemeli ve uzmana başvurulmalıdır.

Genellikle masa başı çalışan kişilerde hareketsizliğe bağlı olarak görülen omuz ağrısı, yük taşıyan ve kollarını kullanan kişiler de sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın bir çok nedeni olabilir. Masa başında yanlış oturma, uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalma veya kollara yükü doğru vermemeye bağlı oluşabilecek omuz ağrıları, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

Omuz Bölgesindeki Hastalıklar İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?
Omuz Bölgesindeki Hastalıklar İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Omuz Bölgesindeki Hastalıklar İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Omuz ağrısı için Ortopedi hastalıkları uzmanı veya Fizik tedavi hastalıkları uzmanından randevu almak gerekir. Kişinin omuz bölgesindeki ağrının neye bağlı olduğunu anlamak için uzman hekim tarafından muayene sonrası bazı tahliller istenebilir.

Eğer hastalıklar geçici duruş bozuklukları veya kas ağrıları ile ilgili değil ise Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı tarafından ileri tetkik istenerek hastalığın ne olduğu saptanmaya çalışılır.

Boyun – Omuz bölgesi ile ilgili olası hastalıkları ise şunlardır;

Eklem iltihabı

Kemik erimesi

Boyun fıtığı

Duruş bozukluğu

Boyun kireçlenmesi

Boyun düzleşmesi

Kas spazmı

Soğuk algınlığı

Boyun tümörü

Yukarıda sıraladığımız omuz hastalıkları, bu bölgede en sık görülen hastalıklardır. Bu hastalıkların belirtilerinden bir ya da birkaçı olduğunda Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanından randevu alınmalıdır. Uzman hekimin uygulayacağı tedavi ve yönlendirmelerine dikkat edilmelidir.

En Sık Görülen Omuz Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?
En Sık Görülen Omuz Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

En Sık Görülen Omuz Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Omuz bölgesindeki belirtilerin başında birçok hastalıkta da olduğu gibi ağrı gelir, özellikle akşam saatlerinde ve sabah erken saatlerinde yanma ve bıçak batma ağrısı gibi görülen bu ağrı bazen kol bölgesine kadar vurmakta ve kol hareketlerini sınırlandırır.

Omuz bölgesindeki ağrılar genellikle kol kaslarında güç kaybına neden olmaktadır.

Omuz hastalıklarının birçoğunda ağrı boyun bölgesini de etkilediği için baş ağrısı görülmektedir.

Bazı durumlarda omuz ve boyun bölgesinde kızarıklık, ısı artışı veya şişme görülmektedir. Isı artışı genellikle enfeksiyon olduğunu işaret eder.

Omuz etrafında uyuşma görülebilir.

Diğer Hastalıklar da Omuz Ağrısına Neden Olabilir

Bazı ciddi rahatsızlıkların belirtileri arasında omuz ağrısı bulunmaktadır. Bu nedenle bazı hastalıkların habercisi olarak da omuz ağrınız olabilir.

Kalp damar, akciğer, şeker hastalığı gibi hastalıkların en önemli belirtileri arasında yer alan omuz ağrısı donuk omuz olarak adlandırılır.

Omuz Hastalıkları Ne İle Teşhis Edilir?
Omuz Hastalıkları Ne İle Teşhis Edilir?

Omuz Hastalıkları Ne İle Teşhis Edilir?

Omuzlardaki ağrıların neye bağlı olduğunu belirlemek için bir çok tahlil ve tetkik istenebilir, birçoğu yumuşak dokuya bağlı olduğu için belirli bir süre sonunda geçecektir. Ancak istenilen tahliller arasında omuz hastalıklarının tespitinde en etkili yöntem MR (emar) görüntülemedir. MR ile bölgedeki hastalığın teşhisi konulabilir.

Sık Sık Tekrarlanan Omuz Ağrısı İçin Ne Yapılmalıdır?

Bazen de ciddi bir rahatsızlık olmamasına rağmen sık sık omuz ağrıları tekrarlanır ve hareket güçlüğü ile kaslarda güçsüzlüğe bağlı kişinin yaşam kalitesini oldukça düşür. Omuzların bu şekilde sık sık ağrıması durumunda Fizik Tedavi en etkili yöntemdir. Fizik Tedavi Uzmanının kontrolü sonrasında uygulanacak tedavi ile kronik omuz ağrısından kurtulunabilir.