Mide Ağrısı Nasıl Geçer? – Mide Ağrısı Hangi Besinler İle Geçer?

Mide ağrısı, birçok insan tarafından yaşanabilen bir şikayettir. Basit bir hazımsızlık sorunundan, ülsere kadar birçok nedene bağlı olabilir.

0
29
Mide ağrısına ne iyi gelir?
Mide ağrısına ne iyi gelir?

Mide ağrısı, birçok insan tarafından yaşanabilen bir şikayettir. Basit bir hazımsızlık sorunundan, ülsere kadar birçok nedene bağlı olabilir.

Mide de ağrı olması ya da daha farklı bir sorun olması sindirim ile alakalı sorunların yaşanmasına neden olur. Ayrıca mide ağrısı yaşam kalitesini düşürücü yönde etki yapar. Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler sayesinde oluşan ağların önüne geçmek mümkündür.

Yemek öğünlerinde çok fazla yemek tüketmek ve gıda zehirlenmeleri mide ağrısı vakalarında ağrının meydana gelmesine neden olan en yaygın sorunlardır. Gıda zehirlenmesi çekilmez mide ağrılarına neden olabilir ve ölümcül sonuçlar da ortaya çıkarabilir. Bu etkisinden dolayı mide ağrısı nasıl geçer arayışına girmektense gıda zehirlenmesinden şüpheleniyorsanız hastanelerin acil servislerine gitmelisiniz.

Mide Ağrısı Nasıl Geçer

Mide ağrısına iyi gelen besinler sayesinde midenin rahatlatılması ve oluşan ağrının büyük oranda ortadan kalkması mümkündür. Ayrıca kronik mide ağrınız mevcutsa mide ağrısına iyi gelen yiyecekler sayesinde ağrılarınızı büyük ölçüde geçirebilirsiniz. Bazen spam kaynaklı mide ağrıları da yaşanabilir. Beslenme uzmanları sıklıkla mide ağrısı yaşayan kişilerin özellikleri hafif yiyeceklere yönelmesini, bu sayede midenin az zorlanacağından dolayı mide ağrısının oluşmayacağını belirtmektedir. Eğer mide ağrısı yaşıyorsanız yağ oranı yüksek olan besinlerden uzak durmanız en çok dikkat etmeniz gereken şeydir.

Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında yer alan besinleri tüketmiş olmanıza rağmen mide ağrınız bir türlü geçmiyorsa olayın altında ciddi sağlık sorunları yatıyor olabilir. Bu tip durumlarda olan kişilerin vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünmesi problemin çözümünü bulmaya ve ağrıyı yok etmeye yönelik atılması gereken bir adımdır.

Bu durumu önemsemeyecek olursanız mide ağrısı birçok rahatsızlığın habercisi olduğundan dolayı çeşitli sağlık problemleri ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Yaygın Mide Ağrısı Nedenleri

Mide Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

 • Midede ekşime veya yanma,
 • Şişkinlik hissi
 • Gaz çıkarma
 • Öksürük veya hıçkırık
 • Mide bulantısı

Mide Ağrısı Hangi Besinler İle Geçer?

Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında bulunan besinlere baktığımızda bu yiyeceklerin mideyi zorlamayan, hafif yani kolay bir şekilde sindirilebilen besinler olduğunu görmekteyiz. Sayfamızda yer alan bu besinlerin bazı yan etkileri olabileceğinden dolayı kesinlikle bu besinler doktor kontrolünde tüketilmelidir. Bu duruma dikkat etmeniz çeşitli sağlık sorunları yaşamamanız için aşırı derecede önem arz etmektedir.

Mide ağrısına ne iyi gelir diyenler için mide ağrısına iyi gelen yiyecekler:

 1. Keten TohumuKeten Tohumu

Bu besini yapısal olarak incelediğimizde keten tohumunun lif ve omega 3 yağ asidi bakımından zengin olduğunu görmekteyiz. Bu besin türü kabızlığı önlediği gibi meydana gelen mide şişkinliklerini ve mide ağrılarını azaltma konusunda etkilidir. Keten tohumunun tadı damak tadınıza uymuyorsa keten tohumunu salataların içerisine koyarak ya da yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz. Keten tohumunun rahatlatıcı etkilerini bu besin türünü tükettikten kısa bir süre sonra göreceğinize emin olabilirsiniz.

 1. Zencefil ÇayıZencefil Çayı

Mide asidi kaynaklı mide ağrıları yaşayan kişiler zencefil çayını tüketerek bu ağrıları sonlandırabilir. Zencefil çayı yapısında yer alan maddeler sayesinde midenin asit üretmesini engellemekte ve bu sayede midedeki asit oranının dengede kalmasını sağlamaktadır. Zencefili fazla tüketmenin midede yanma hissiyatının oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden gün içerisinde çay şeklinde demlemiş olduğunuz zencefilden maksimum 3 bardak civarında içmeye özen gösterin. Bu sayede zencefilin faydalarını görebilirsiniz.

 1. Muz

Muz, sindirilmesi en kolay besin türlerinden birisidir. Özellikle mide ağrısı yaşandığı zaman mideyi yormamak için tüketilebilir. Karın ağrısı yaşıyorsanız ve ishal söz konusuysa vücudun kaybetmiş olduğu potasyumu muz tüketerek alabilirsiniz.

Muz ayıra ishal ve kusma kaynaklı olarak yaşanan mide ağrısı problemlerinde sıklıkla tüketilir. Dışkının katılaşmasını sağlayarak ishal sorununun da ortadan kalkmasına yardımcı olur ve içeriğinde yüksek oranda pektin vardır.

 1. Papaya

Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlanan papaya, mide ağrısını geçirme konusunda etkili bir meyve türüdür. Sindirime yardımcı bir enzim türü olan proteolitik enzim içerdiği için mide ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.

İlgili enzim proteinlerin parçalanmasını ve sağlıklı bir asidik ortamın oluşmasını sağlayarak mideyi yatıştırmaya da yardımcı olabilir.

 1. Su

Midenin uzun zaman boyunca susuz kalması midede ağrıların oluşmasına ve durumun çekilmez bir hale gelmesine neden olabilir. Birçok hazımsızlık probleminin yeterli oranda su tüketmemekten kaynaklandığı bilinmektedir. Yeterli oranda su tüketilmediği zaman mide ağrısı meydana geldiği gibi beraberinde mide bulantısı da oluşmaktadır. Ayrıca bu tarz kişilerde aşırı derecede halsizliklerin gözlemlendiği de bilinmektedir. Mide ağrısına paralel olarak sizler de bu belirtileri yaşıyorsanız vücudunuzun gereksinim duymuş olduğu miktardan daha az su tüketiyorsunuz demektir. Bu yüzden gün içerisinde tüketmiş olduğunuz sıvı gıda miktarını arttırmanız mantıklı olacaktır.

 1. Yoğurt

İçerisinde yer alan probiyotikler ve D vitamini sayesinde mide içerisinde yer alan mide ağrımasına neden olan kötü bakterileri yok etme konusunda en etkili besin türü yoğurttur. Bakteri kaynaklı mide ağrısı yaşayan kişiler gün içerisinde yoğurt tüketerek bakterilerin yok olmasını sağlayabilir ve bu sayede mücadele etmek zorunda kaldıkları mide ağrılarını ortadan kaldırabilirler. Yoğurdu tüketirken içerisine kefir koymanız mide ağrınızın daha kısa süre içerisinde geçmesini sağlayacaktır.

 1. Pirinç

Mide ağrısı yaşadığınız zaman yumuşak bir yapıya sahip olmasından dolayı pirinç tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Midede aşırı gerginlik söz konusuysa mideyi çok fazla yormayacağından dolayı pirinç tüketilebilir. Ayrıca sindirim sisteminde yer alan fazla sıvıyı emip ishal probleminin de ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Pirinç yüksek oranda lif içerdiği için sindirimi kolaydır. Ayrıca besin değeri yüksek olan pirinç, antioksidan içeriğiyle zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

 1. Elma Püresi

Sindiriminin kolay olması mide ağrısı yaşandığı zaman elma püresinin mideyi rahatlatmasını sağlamaktadır. Ayrıca ishal kaynaklı olarak ortaya çıkan mide ağrılarında da kullanılabilir çünkü elma püresi ishalin büyük oranda ortadan kalkmasını sağlar.

Elma püresinin içerisine tarçın katılırsa bu sindirim daha da kolay olmasını sağlayacaktır. Ayrıca midenizi rahatlatarak ağrıların büyük oranda azalmasına yardımcı olacaktır.

 1. Patates

Mide ağrısının en büyük nedenleri arasında şişkinlik yer alır. Patatesin içerisinde yer alan kalsiyum, magnezyum ve potasyum oluşan mide şişkinliğini azaltır. Bu da mide ağrısını büyük oranda geçirecektir.

Yemek menünüze ek olarak ıspanak ve avokado gibi besinleri ekleyerek şişkinliğin daha kısa süre içerisinde geçmesini sağlayabilirsiniz.

 1. Yulaf

Mide ağrısı yaşıyorsanız bir kase yulaf ezmesi rahatlamanızı sağlayabilir. Metabolizma faaliyetlerinin gerçekleşmesi için karbonhidrata gereksinim vardır. Yulaf ihtiyacınız olan karbonhidratı alabileceğiniz midenizin yormayacak nitelikte bir besindir.

Yulaf içerisine tarçın koyarsanız ayrıca oluşan gazlar da yok olacaktır. Bu hem şişkinliği hem de mide ağrısını büyük oranda geçirecektir.

 1. Hindistan Cevizi Suyu

Midede yer alan tümörler mide ağrısının yaşanmasına neden olur. Hindistan cevizi suyu tümörlerin yatışmasını sağlayarak ağrıların azalmasını sağlar. Her ne kadar tüketiciler arasında böyle bir bilgi dolaşsa da mide yaraları ve tümörleri önemli bir sorundur. Bu yüzden uzman doktorlara görünmek gerekmektedir.

Hindistan cevizi suyu, kalsiyumun yanı sıra potasyum gibi elektrolitleri içermektedir. Ayrıca içerisinde doğal şeker bulunmaktadır. C vitamini açısından zengin olması antioksidan özelliğinde olmasını da sağlamaktadır.

 1. Papatya Çayı

Papatya, mide rahatsızlıklarında çok eski zamandan beri kullanılan geleneksel bir ilaçtır. Ağız yoluyla tüketilebileceği gibi çay formunda da tüketilebilir.

Özellikle gaz, hazımsızlık, ishal, mide bulantısı ve kusma gibi sorunlardan dolayı mide ağrısı yaşanıyorsa papatya çayı sıkıntılarınızın büyük oranda ortadan kalkmasına yardımcı olur.

 1. Nane

Nane; şişkinlik, kabızlık ve ishal gibi sorunlardan dolayı meydana gelen mide ağrılarını geçirmeye yardımcı olur. Özellikle nane yağının sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi vardır.

Nane tüketildiği zaman sindirim sisteminde yer alan gergin konumdaki kaslar gevşer. Bu da mide ağrısının ve bağırsak kaynaklı karın ağrılarının azalmasını sağlar.

Uyarı: eğer reflü, böbrek taşı, karaciğer ve safra kesesiyle alakalı sağlık sorunlarınız varsa nane semptomlarınızın artmasına neden olabilir. Bu rahatsızlığı olan kişiler naneyi doktor tavsiyesi olmadan tüketmemelidir.

 1. Meyan Kökü

Meyan Kökü

Ülser kaynaklı mide ağrılarında meyan kökü ağrıların azalmasını sağlar. Ayrıca hazımsızlık kaynaklı ağrıların da azalmasına yardımcı olmaktadır.

Meyan kökü mideyi mide asidinden koruyan mukusun üretimini arttırır. Bu da mide asidi kaynaklı ağrıların azalmasını sağlar. Ayrıca mukus üretimini arttırdığı için mide dokularının korunmasına da yardımcı olur.

 1. Zengin Probiyotik İçeren GıdalarZengin Probiyotik İçeren Gıdalar

Sindirim sisteminde yararlı bakteriler de vardır. Bu bakterilerin sayısındaki dengesizlik mide ağrılarına neden olur. Probiyotik içeren besinler, yararlı bakteri sayısını arttırarak mide ağrısını geçirir.

İyi bakterilerin sayısındaki artış gaz, şişkinlik veya düzensiz bağırsak hareketlerinden kaynaklı olan ağrıları azaltacaktır. Probiyotik içeren yiyecekler arasında yoğurt, ayran, kefir, lahana turşusu gibi yiyecekler yer almaktadır.

Uyarı: Yağ, midenin zorlanmasına ve bu nedenden dolayı mide ağrılarının artmasına neden olan bir besin türüdür. Uzmanlar mide ağrısı yaşayan kişilerin kesinlikle az yağlı gıdalara yönelmesi gerektiğini belirtmektedir. Normal şartlarda yapmış olduğunuz yemeklerin içerisine lezzeti sağlamak adına aşırı derecede fazla yağ koyuyorsanız bu yağ miktarını azaltmaya özen gösterin. Buna dikkat edecek olursanız az yağlı gıdalar sayesinde mide ağrılarınız kısa süre içerisinde geçecektir. Ayrıca yemek öğünlerinizde elinizden geldiğince az yemeye özen gösterin. Eğer az yiyerek doymuyorsanız öğün sayınızı arttırın. Bu sayede midenizi zorlanmaktan koruyabilirsiniz.

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Bu saymış olduğumuz yöntemlerle midenizin ağrısını bir türlü geçilemiyorsanız büyük ihtimalle yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Mide krampları yaşayan kişiler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda süt ürünlerinin mide ağrısını tetiklediği tespit edilmiştir. Yaşadığınız ağrılar kramplarla birlikte meydana geliyorsa süt ürünlerini tüketmeyi bırakmanız mantıklı olacaktır. Ayrıca mide ağrısı yaşadığınız zamanlar bir havluyu ısıtarak midenizin üzerine koymanız ağrılarınızın büyük oranda geçmesine yardımcı olacaktır.

Mide içerisinde gaz birikmesi midede ağrıların oluşmasına neden olur çünkü biriken gaz midenin aşırı derecede gerilmesine neden olmaktadır. Bu yüzden gaz yapıcı etkisi olan brokoli ve fasulye gibi besinleri beslenme zincirinizden çıkarmanız mide ağrısını geçirmek için önemlidir. Gaz yapan yiyecekler yerine daha hafif olan besin türlerine yönelmeniz mantıklı olacaktır.

Mide ağrısı yaşadığınız zaman özellikle sırt üstü uzanmaya özen gösterin. Sırt üstü uzanmak midenizin daha rahat çalışmasını sağlayacağından dolayı midede meydana gelen işlevsel bozukluklardan kaynaklı mide ağrılarınızın geçmesinde uzanmak etkili bir yöntem olacaktır. Özellikle gece yatmadan evvel yemek yememeye özen gösterin. Vücut uyku esnasında dinlenmeye geçtiğinden dolayı midenizde bir şeyler olması halinde mideniz aşırı derecede zorlanır. Bu yüzden mümkün mertebe gece yemek yemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Mide Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Mide ağrısı şikayeti olan kişilerin varsa gastroenteroloji bölümüne gitmeleri yoksa da iç hastalıkları uzmanından randevu almaları gerekmektedir.