Kırışıklıklar ve Gözenekler Nasıl Azaltılır?

1
469
Kırışıklıklar ve Gözenekler Nasıl Azaltılır?
Kırışıklıklar ve Gözenekler Nasıl Azaltılır?

Özellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan ve görsel açıdan can sıkıcı olabilen Kırışıklıklar ve gözenekler problemi ilk görüldüğü anda bazı müdahalelerde bulunulduğu zaman hızı yavaşlatılsa da yaşlanmanın etkileri tamamen yok edilemez. Bu problemlerin oluşumu erken yaşlardan itibaren cildi çok iyi temizleyerek ve nemlendirerek geciktirilebiliyor. Fakat bunlar yeterli olmuyor, 20’li yaşlardan itibaren cildi desteklemek için vitaminlerden ve asitlerden yararlanmak gerekiyor.

Vitaminler ve asitler kullanılarak, kırışıklıkların görünümünü azaltmada ve gözeneklerin boyutunu küçültmede kullanılması gereken asit salisilik asittir. Salisilik asit gözeneklerin derinine inerek içlerinde bulunan bütün sebumu dışarı atıyor ve kapalı gözeneklerin açılmasını sağlıyor. Düzenli olarak devam eden bu arındırma işlemi sonucu temizlenen gözenekler daralıyor ve görünümleri minimuma iniyor.

Kırışıklıkların Azalmasında Vitaminlerin Etkisi
Kırışıklıkların Azalmasında Vitaminlerin Etkisi

Kırışıklıklar Vitaminlerin Etkisi ile Azaltılabilir

Kırışıklıkların görünümünü azaltmada kullanılması gereken vitaminler C vitamini ve A vitamininin bir türevi olan retinollerdir. C vitamini ciltte anti aging yani yaşlanma karşıtı işlev gören bir vitamindir. Cildin güçlenmesini ve sıkılaşmasını sağlayarak kırışıklıkların görünümünün azalmasına neden olurken aynı zamanda yenilerinin oluşmasını da engeller. Retinoller ise cildi tamamen bir yenileme sürecine götürür. Cildi soyarak ve alttan gelen yeni deriyi güçlendirerek cildin sürekli yeni kalmasını sağlar. Hücre yenilenmesini hızlandırdığı için aydınlık ve genç bir görünüm sağlar. C vitamini ve salisilik asit güneş ışınlarına karşı hassasiyet oluşturmaz. Fakat güneş ışınları retinollerin etkisini kırar ve işlevini gerçekleştirmesini engeller. Bu nedenle retinoller gece yatmadan önce kullanılmalıdır.

Kırışıklıklar Nasıl Azaltılır?
Kırışıklıklar Nasıl Azaltılır?

Ciltteki olası bir reaksiyon durumunu gözlemleyebilmek için asitlerin kullanımına en düşük dozdan başlanılması gerekiyor. Bu dozun miktarın asidin içerik listesinde kaçıncı sırada olduğuna ya da ürünün içindeki yüzdelik oranına göre anlaşılabiliyor. Düşük dozlarla başlarken asidin içerik listesinin sonlarında yer alması veya %2’lik bir oranla ürünün içinde bulunması yeterli oluyor. Vitaminler ise sürekli ve aynı oranda düzenli bir kullanımı gerektiriyor. Sabahları gözeneklerin olduğu bölgeye salisilik asit içeren ve kırışıklıkların olabileceği ya da olduğu bölgelere C vitamini içeren ürünler uygulanmalıdır. Geceleri yatmadan önce ise tüm cilde retinol içeren bir ürün uygulanır. Bu rutin düzenli tekrar edildikçe kırışıklıkların görünümü azalacak ve gözenekler sıkılaşacaktır.

Comments are closed.