Kasık – Pelvik Ağrısı Neden Olur? – Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık ağrısı, bir çok insanın yaşadığı ve genellikle fiziksel bir aktiviteye bağlı sıklıkla yaşanılan bir sağlık sorunudur.

0
35
Kasık Ağrısı Neden Olur?
Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kasık ağrısı, (Pelvik Ağrısı) bir çok insanın yaşadığı ve genellikle fiziksel bir aktiviteye bağlı sıklıkla yaşanılan bir sağlık sorunudur. Erkek ve Kadınlarda bazı farklılıklar gösterebilir. Spor ve spora bağlı yaralanmalar sonucu meydana gelebileceği gibi, bazı hastalıklara bağlı da ağrı görülebilir.

Kısa süreli kasık ağrısı yaşadığında hasta, ağrıyı önemsemez ancak ciddi bir durumun habercisi olabilir. Bu nedenle kasık ağrısı olan kişilerin, durumu önemseyerek bir hastaneye başvurmalarında fayda vardır.

Kasık ağrısı, bir hastalığın belirtisi olup, tek başına bir hastalık değildir. Örneğin kadınlarda olan kasık ağrısı o bölgede oluşan bir enfeksiyona bağlı görülebildiği gibi, kist veya başka bir sorunun da habercisi olabilir. Ya da erkeklerdeki kasık ağrısının sebepleri arasında en bilineni, kaslara bağlı ağrılar veya böbrek taşı gibi durumlardır.

Kasık Ağrısı Tam Olarak Nedir?

Kasık Ağrısı Tam Olarak Nedir?

Pelvis denilen bölgenin alt bölgesinde oluşan bu ağrı, hastanın yaşam kalitesini düşürmektedir. Aralıklarla ağrı oluşabileceği gibi hasta sürekli bir ağrı da çekebilir. Akşamları sızlama şeklinde olabilir veya kasık bölgesinde yanma, bıçak saplanma gibi de seyredebilir.

Pelvik ağrısı olarak da adlandırılan kasık ağrısı bir anda başladı ise, terleme, kusma ve mide bulantısı gibi belirtiler de gösteriyor ise, ciddi bir rahatsızlık habercisi olabilir.

Genel olarak kasık ağrıları ile ilgili verdiğimiz bilgileri detaylandırmak gerekirse kadın ve erkeklerin ağrıları ve ağrıların hangi belirtilere yol açtığını ayrı anlatmalıyız.

Kadınlardaki Kasık Ağrısı ve Nedenleri

Kadınlardaki Kasık Ağrısının Nedenleri

Kadınlarda görülen kasık ağrıları, erkeklerin kasık ağrı durumlarından farklı olarak adet dönemlerinde rutin görülebildiği gibi, hamilelik döneminde de bazı kadınların kasıklarında ağrı olabilmektedir.

Ancak hamilelik döneminde görülen kasık ağrısını normaldir diye geçiştirip önemsememek kesinlikle yanlıştır.

Kadınlarda Görülen Ağrının Nedenleri

Pelvik ağrısı yani kasıklardaki ağrılar 2-3 ay gibi bir süre boyunca ara ara ağrıyor ise, kronik bir ağrı halini almış olup en yakın uzman doktordan yardım alınmalıdır.

Ağrıların neye bağlı olduğu araştırılırken istenilecek tahliller, kan ve idrar tahlili olabileceği gibi ultrason ve elle muayene de yapılabilir.

Erkeklerdeki Kasık Ağrısının Nedenleri

Erkeklerdeki kası ağrısı kadınlardan farklı olarak tendon yırtılması veya herhangi bir zorlamaya bağlı olup olmadığı araştırılır.

Erkekler çoğu zaman testis bölgesinde ağrı ile kasık ağrılarını karıştırmaktadır. Çünkü çoğu zaman testislerde olan probleme bağlı ağrı, kasık bölgesinde de hissedilmekte ve karıştırılmaktadır.

Erkeklerde Görülen Ağrının Nedenleri

  • Böbrek taşı veya kum
  • Tendon kopması
  • Kireçlenme
  • Dolaşım bozukluğu
  • Kas zorlanması ve zedelenmesi
  • Prostat iltihabı
  • Kasık fıtığı

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer? - Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer? – Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yapılan tahlil ve testlerin sonuçlanmasının ardından, kasık ağrısına neden olan hastalık ya da hastalıklar teşhis edilmiş olup, hastalığın giderilmesine yönelik tedavi başlatılır. Örneğin kaslara bağlı bir ağrı veya kas spazmı var ise doktor tarafından verilen kas gevşetici ile hastanın rahatlaması sağlanır.

Kadınların adet dönemindeki hormonal değişimleri nedeniyle olan ve tekrarlanan rutin bir ağrı ise, doktor kontrolünde verilen hormon içerikli ilaçlar ile ağrı geçer.

Kan tahlilinde çıkan bir enfeksiyona bağlı olarak ağrıyor ise o bölgeden alınan bir kültür ve kültür sonucuna göre düzenlenen antibiyotik ile tedavisi yapılır.

Kiste bağlı bir kasık ağrısı var ise kasıklardaki bu ağrı için cerrahi bir müdahale gerekmektedir. Genel cerrah tarafından hastanın ve kistin durumuna göre uygulanacak bir teknik ile yapılacak ameliyat ile tedavisi yapılır.

Kasık Ağrıları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kasık ağrısıPelvik ağrısı için genellikle hastalar hangi doktora gideceğini bilemeyebilirler. Öncelikle hasta yeni başlayan bir ağrı için, dahiliye hastalıkları uzmanına giderek, şikayetine bağlı tahlillerini  yaptırabilir.

Erkek ve kadınların genel ağrıları için Genel Cerrahi polikliniğinden randevu alması yeterlidir.

Kadınların adet, gebelik veya hamilelik gibi durumlarına bağlı olduğu düşünülen ağrılar için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına gidilebilir.

Kaynak : Mayoclinic