Kanda Demir Fazlalığı Teşhisi ve Tedavisi

0
3599
Kanda Demir Fazlalığı Teşhisi ve Tedavisi
Kanda Demir Fazlalığı Teşhisi ve Tedavisi

Hemokromatozis kanda aşırı demir birikimine neden olan genetik bir anormalliktir. Sağlıklı insanlarda, demir bazı yiyeceklerden emilir ve kanın önemli bir bileşenidir. Demir bakımından zengin hemoglobin hücreleri, tüm organlara taze oksijen dağıtmak için kullanılır.

Kanda Demir Fazlalığının Teşhisi
Kanda Demir Fazlalığının Teşhisi

Bununla birlikte, vücudun fazla miktarda demir işleme yolu yoktur. Bu durumda, demir organlara yatırılır ve ciddi tıbbi sorunlara yol açarak onlara zarar verir. Aşırı demir, karaciğer, pankreas ve kalp gibi kritik organların başarısızlığına bağlanmıştır. Diğer komplikasyonlar arasında kadınlarda artrit, kalp anormallikleri, tiroid eksikliği ve erken menopoz sayılabilir. Bazı hastalarda deride anormal bir gri veya bronz tonu görülür.

Kanda Demir Fazlalığının Teşhisi
Kanda Demir Fazlalığının Teşhisi

Kanda Demir Fazlalığının Teşhisi ve Tedavisi

Kan testi, kandaki demir miktarını açığa çıkararak hemokromatoz teşhisine yardımcı olabilir. Kandaki proteinlere bağlanan demirin konsantrasyonunu ölçmek için “trans-ferrin doygunluğu” testi kullanılır. Bu konsantrasyon 45 ve daha yüksek bir değere sahipse, normalin üstünde kabul edilir.

Karaciğerin küçük bir parçasını demir varlığı açısından incelemek için karaciğer biyopsisi de yapılabilir. Hemokromatozdan sorumlu HFE mutasyonunu tespit etmek için bir test yaptırmanız gerekebilir. Nedeni onaylandıktan sonra, tedavide, kan ve vücuttaki demir miktarını azaltmaya odaklanılır.

Erken tespit edilen durumlarda, önemli miktarda demir birikiminden önce, fazla demiri gidermek için reçeteli ilaçlar yeterli olabilir. Diğer hastalar için Basit ve yaygın bir tedavi, kan bağışı ile aynı işlemi kullanarak sadece bir miktar kanı çıkarmaktır. Mevcut demir düzeylerine bağlı olarak, birkaç ay boyunca haftada bir kez bir miktar kan alınabilir. Vücut taze kan ürettiğinde, mevcut demir konsantrasyonu seyreltilir.

Flebotomi Tedavisi
Flebotomi Tedavisi

Flebotomi Tedavisi

Flebotomi adı verilen bu tedavinin başarısı, hastanın diyetindeki demirin önlenmesine bağlıdır. Aşırı demiri önlemenin tek yolu, demir açısından zengin gıdaları ömür boyu yasaklamadır. Buna ciğer, kırmızı etler, zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrek ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler dahildir.

Herhangi bir multivitamin ve takviyenin demir olup olmadığını tespit etmek için kontrol edilmelidir. Bu durumda karaciğere zarar verdiği için, daha ciddi hasarlara sebebiyeti önlemek için alkolden kaçınılmalıdır.

Bazı çiğ deniz ürünleri, karaciğer fonksiyonunu azaltan ve hastaları enfekte edebilen bakteriler içerir. Tedavi ve sağlıklı bir diyet takip edilirse, hastalar demirin zararlı etkilerini azaltabilir ve düzenli, sağlıklı yaşam tarzlarını yaşayabilirler.