Kalp hayati bir organ olduğundan dolayı sıkışması kesinlikle önemsenmelidir çünkü bu sıkıntı çoğu zaman kalp krizinden dolayı oluşmaktadır. Kalbinizde sıkışma varsa ve buna ek olarak nefes alıp verirken sıkıntı yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidin. Kalp krizi gibi ciddi problemlerde erken müdahale hayat kurtarmaktadır.

Uzmanlar kalp sıkışması problemini bir hastalık olarak kabul etmeyip bazı hastalıkların habercisi olarak görür. Göğüs bölgesinde meydana gelen ağrıların neredeyse tamamı kalpte meydana gelen sorunlardan dolayı oluşur. Kalp sıkışması kalbin kendisinde meydana gelen sorunlardan dolayı olabileceği gibi damarlarda meydana gelen sıkıntılardan dolayı da oluşabilir. Son zamanlarda kalbinizde sıklıkla sıkışma oluyorsa bir doktora görünmenizde fayda var. Ayrıca ilgili sağlık probleminin neyden kaynaklandığını öğrenerek durumun ciddiyetini anlamanızı tavsiye ederiz.

Göğüs ağrısı diye de tabir edilen bu ağrı her zaman kalbin sıkışmasına bağlı olmayabilir. Kas veya sinirlerin yanlış oturma ve uyuma pozisyonuna bağlı olarak ağrıması da olabilir. Ayrıca bazen de göğüs kafesindeki ağrı mide, safra kesesindeki bir hastalığa bağlı olarak da olabilir.

Kalp Sıkışması Neden Olur?

Kalp Sıkışması Neden Olur?
Kalp Sıkışması Neden Olur?

Kalp sıkışmasına birbirinden tamamen farklı hastalıklar neden olabilir. Vakalar incelendiğinde bu soruna en çok koroner damarlarda tıkanmanın meydana gelmesinin neden olduğu görülmektedir. Kalp sizlerin de bildiğiniz gibi bir elektriksel iletiyle çalışmaktadır. Kalbin elektriksel iletisinde bir aksama olursa bu durum da kalp sıkışması probleminin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Enfeksiyonlu hastalıklar kalp kapakçıklarını ciddi anlamda olumsuz etkiler ve bu tip durumlarda enfeksiyon ortadan kaldırılmazsa kalpte sıkışma ortaya çıkar. Geçirilen ateşli hastalıklar çoğu zaman kalbin normale oranla daha fazla atmasına ve zarar görmesine neden olur. Aynı şekilde yüksek ateşli hastalıkların sıklıkla kalpte sıkışma yaşanmasına neden olduğu da bilinmektedir.

İnsan metabolizması ciddi bir denge üzerine kurulmuştur. Bu dengenin korunması için ihtiyaç duyulan protein, vitamin ve minerallerin alınması gerekmektedir. Gerekli olan bu besin değerleri alınmazsa başta kalp olmak üzere vücudumuzda yer alan her organda sıkıntılar baş göstermeye başlar.

Kişinin aniden heyecanlanması, yüksek tansiyon probleminin olması, uzun zamandan beri uykusuyla alakalı sıkıntılarının olması ve kalp kapaklarında tahribatların meydana gelmesi de kalp sıkışmasının yaşanmasına neden olur. Uzmanlar sıkışmanın en çok damarların tıkanmasından dolayı olacağını söylüyor. Kalbi besleyen damarlar tıkanacak olursa kalp ihtiyaç duyduğu oksijeni yeterli oranda alamaz. Bu durumda kalbin istenilen şekilde çalışamamasına ve kalbin sıkışmasına neden olur. Kalp sıkışması müdahale edilmezse kalp krizinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden meydana gelen küçük çaplı kalp sıkışmaları bile önemsenip kesinlikle problemin neyden kaynaklandığı tespit edilmelidir.

Kalp Sıkışmasının Belirtileri

İnsanlar göğüsleri ağrıdığı her zaman paniğe kapılarak kalbinin sıkıştığını düşünür ancak meydana gelen her ağrı kalp sıkışmasından dolayı ortaya çıkmaz. Bu tip durumlarda sorunu anlamak için kalp sıkışması belirtileri kesinlikle herkes tarafından bilinmelidir.

Göğüs ağrısının olması, nefes alıp vermekte zorluk çekilmesi, birden bire ateşin yükselmesi, kalbin hemen alt kısmında çekilmez bir ağrının oluşması, sürekli terleme, baş dönmesi , çene ve sırt bölgesindeki ağrı, göğüs kafesine bıçak saplanmış hissi, aşırı yorgunluk hali, oluşan ağrıların sol kola ve çeneye kadar ulaşması, sol kolun uyuşması kalp sıkışması belirtileri arasında yer alır. Bu belirtiler gözlemleniyorsa kalp krizi ortaya çıkmadan tıbbi müdahale yapılmalıdır.

Nasıl Geçer Tedavisi Nedir?

Kalp sıkışması sıklıkla meydana gelirse durumun altında ciddi bir problem yatabilir. Bu yüzden bir kardiyoloji uzmanına gidilmesi gerekmektedir. Birbirinden farklı hastalıklar neden olduğu için öncelikli olarak sıkışmanın neyden kaynaklandığı tespit edilir. Gerekli sorun teşhis edildikten sonra kalp sıkışmasına neden olan sorun ortadan kaldırılarak kalp sıkışması yakınmaları sonlandırılır.

Kalp sıkışması insanların benimsemiş oldukları hatalı yaşam tarzlarından dolayı da olabilir. Özellikle alkol ve sigara kullanımı kalbin ve kalbi besleyen damarların zarar görmesine neden olmaktadır. Bir kişi kalp sıkışması yaşıyorsa ve bu tip alışkanlıkları varsa bu kötü alışkanlıklara son vererek yaşam tarzını tamamen değiştirmelidir. Kötü kolesterol değerlerinin yüksek olması da kalbi olumsuz etkiler ve bu sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Bu tip durumlarda beslenme alışkanlığında değişiklik yaparak kalp sıkışması tedavisi gerçekleştirilir.

Kalp Sıkışması Nasıl Tedavi Edilir?
Kalp Sıkışması Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp sıkışması tedavisi çeşitli ilaçlar ile gerçekleştirildiği gibi özel bir durum varsa cerrahi müdahalelerin de yapılma ihtimali vardır. Ayrıca durağan bir yaşam kalpte bunun gibi daha farklı sıkıntıların da ortaya çıkmasına neden olabilir. Kalbinizi korumak ve kalbinizle alakalı mevcut sıkıntılardan kurtulmak için kesinlikle düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Doktorunuz tarafından önerilen egzersizleri yapmanız kalbinizi korumaya yardımcı olacağı gibi kalp krizi gibi bir sıkıntının da ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Kalp Sıkışması İçin İlaç Tedavisi

Kalbin sıkışması eğer tansiyon, diyabet veya kolesterol gibi hastalıklara bağlı oluşuyor ise ilaç tedavisi uygulanabilir. Doktor tarafından tahlil istenir ve tahlillerde çıkan kan basıncı değeri, kolesterol seviyesi gibi değerlere göre ilaç reçete edilir. Ayrıca doktor tarafından hastanın durumuna göre kan pıhtılaşmasını önlemek için kan  sulandırıcı ilaçlar da verilebilir.

Hangi Kolun Uyuşması Kalp Krizi Belirtisidir?

Genellikle sol kol bölgesindeki uyuşma kalp krizinin habercisi olabilir. Ancak hastalık durumlarda sol kol uyuşma belirtisi de vermeyebilir.

Kalp Sıkışması Sonuçları Nelerdir?

Göğüs kafesinde olan bu ağrının ve sıkışma hissinin kalp ile ilgili bir rahatsızlığa bağlı olduğu tespit edilmiş ise bu durum kalp krizine yol açabilir. Genel itibariyle göğüs bölgesindeki ağrılar kalp krizi ile sonuçlanır.

Kalp krizi, kalp kasının bir süre kasılmaması ve oksijensiz kalması durumudur. Buna bağlı olarak kalbimize kan taşıyan bir damar pıhtı atabilir ya da tamamen tıkanabilir.  Kalp krizi sırasında birey çok şiddetli bir ağrı hisseder. Göğüs kafesinin tam ortasında meydana gelen bu ağrının önlenmesi mümkün değildir. Ancak gerekli önlemler alınabilir. Düzenli beslenme, stresten uzak bir yaşam en önemli önlemler arasındadır.