Hıçkırık Neden Olur? - Nasıl Geçer?

Hıçkırık Neden Olur? – Hıçkırık, diyafram kaslarının istem dışı kasılmasından dolayı oluşan gırtlak bölgesinin kapanması ile oluşur. Diyafram dışındaki kaburga arasında bulunan kaslarda da görülebilen bu olay, diyaframı etkileyen sinirin uyarılması ile olur. Hıçkırık sırasında, ses tellerinin aniden kapanmasından dolayı bir ses duyulur.

Hızlı yemek yiyen kişilerin hava yutması ile sık sık karşılaştığı bu durum genellikle kısa sürmektedir. Uzun süreli olmadığı için hıçkırık tehlikeli görülmez ancak sık tekrarlanıyor veya çok uzun sürüyor ise bir hastalığın habercisi olabilir.

Uzun Süreli Hıçkırık Neden Olur?

Çoğunlukla Reflü kaynaklı olan uzun süreli hıçkırık nadiren de olsa aşağıdaki hastalıkların habercisi olabilir.

  • Karaciğerde tümör,
  • Bağırsak tıkanıklığı,
  • Mide kanseri,
  • Kalp büyümesi,
  • Kanser,
  • Enfeksiyonlar,
  • Menenjit,
  • MS ve benzeri hastalıklar

İrlandalı bir bilim adamının yaptığı araştırmaya göre ısrarla geçmeyen uzun süreli hıçkırıkların, kilo kaybı ile birlikte yemek borusu kanseri belirtisi olacağı belirtilse de bu konu ile ilgili kesin diye nitelendirilecek bir durum söz konusu değildir.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Genellikle 3-6 saniye aralıklarla tekrarlanan basit hıçkırıklar 30-40 kere tekrar ettikten sonra kendiliğinden geçer ancak bazı durumlarda hıçkırık sizi rahatsız edebilir ve hemen kurtulmak isteyebilirsiniz, böyle durumlarda ise yapılacak basit öneriler ile hıçkırığın hızlıca geçmesini sağlayabilirsiniz.

  • Yarım çay bardağı Limon suyu veya elma sirkesi içmek ile hıçkırık geçirilebilir.
  • Buzlu su veya kesme şeker de hıçkırığı geçirmede olumlu sonuç verebilir.

Hızlı yemek yiyen ve hıçkırık rahatsızlığını sık yaşayan kişiler için ise, aç krnına karanfil çiğnemek olası hıçkırığın önüne geçebilir.

Hapşırmak diyafram kaslarını baskılayacağından dolayı hıçkırığı keser bu nedenle karanfil koklayarak hapşırmak hıçkırığı hızlıca geçirmek için uygulanabilir.

Kısa süreli hıçkırığın bir yararı ya da faydası yoktur, vücudun tamamen istemsiz olarak kasılma eylemidir.

Hamilelikte Hıçkırık

Hamilelik dönemindeki hıçkırık yine aynı şekilde diyaframın istem dışı kasılmasından meydana gelir.

Hamilelik döneminde iştahı açık olan anne adayları farkında olmadan hızlı yemek yemekte ve hava yutabilmektedir. Buna bağlı oluşan hıçkırıklar kısa sürelidir ve bebeğe hiç bir zararı yoktur.

Hamilelikte hıçkırık, bebeğin gelişmesinden ve anne karnında diyaframa baskı uygulamasından da meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda kısa sürelidir ve kendiliğinden geçecektir.

48 saatten fazla süren inatçı hıçkırıklar için ise bir hekime başvurmak gerekir.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?
Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Bebeklerde hıçkırık yetişkinlerde bilinenin aksine iyiye işarettir ve özellikle sindirim sistemine ait organların sorunsuz çalıştığına işarettir. Annelerin yeme sonrası kısa süreli hıçkırıktan endişelenmemesi gerekir.

Hıçkırığı başlayan bebekleri biraz daha emzirmek hıçkırığı geçirebilir, emzirmeye rağmen geçmeyen hıçkırık için ise bebeğinizi biraz dik tutabilir ve kısa süreli sırtını okşayabilirsiniz.

Bebeklerdeki ani hıçkırık durumlarını geçirmek için ise bir çay bardağı su vermek etkili olacaktır.

Limonlu su yöntemi ile hıçkırık geçirme yetişkinlerde etkilidir ancak bebeklerin vücut yapısına göre asidik geleceği için limonlu su yöntemi bebek hıçkırığını geçirmede kullanılmamalıdır.

Bebeklerdeki hıçkırık süresi 1 dakika ile 60 dakika arasında değişkenlik gösterir. 60 dakikanın üzerinde devam eden hıçkırık için hıçkırığı geçirmek için bir çözüm üretmeniz ve devamında hekime danışmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here