Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

0
252

Hamilelikte Bel Ağrısı, hamilelik döneminin en sık görülen şikayetleri arasındadır. Hamilelik dönemi boyunca bel ağrısı, kasıklarda ağrı, vajinada batma ve dolgunluk hissi gibi şikayetler gebeyi tedirgin eder.

Hamilelik süresi boyunca yaşanılan bu tip ağrıların birçoğu bebek ile alakası olmayan nedenlerden de olabilir.

Örneğin Hamilelikte Bel ağrısı omurganın biraz yük altında kalması veya çatı kemiklerin birbirinden ayrılmasından olabilir. Gebeliğin bir parçası olan bel ağrısı çoğu zaman bel fıtığı zannedilir. Hamilelik döneminin 4. ayında ortaya çıkan bu ağrıların nedeni ise anne adaylarının kilo almaya başlaması ile olur.

Bebeğin kendisine yer yapması nedeniyle üstteki omurların öne eğilmesi hamilelik döneminde bel ağrısına neden olur. 4.ayda başlayan bu ağrılar doğum dönemine kadar devam edebilir.

Hamilelik süresi boyunca yaşanılan bel ağrıları için ilaç yöntemi ile tedavi uygulanmaz. Bu dönemdeki ağrılar için yapılacak en güzel tedavi manuel tedavidir.

Hamilelik Dönemindeki Bel Ağrıları Nasıl Azaltılır?

Öncelikle kemiklere normale göre daha fazla yük bindiği için D vitamini tüketimi ve kalsiyum tüketimi önemlidir.

Uzun süre ayakta kalmak veya hareketsiz bir şekilde saatlerce oturmak ağrıyı arttırır.

Anne adayları sık sık kısa periyotlarda yürüyüş yapmalıdır.

Yatış pozisyonlarına dikkat etmeli ve sık sık duruşlarını değiştirmelidir.

Solunum ve gevşeme egzersizleri yapılmalıdır.

Yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçınılmalıdır.

Doktor kontrolünde bel korsesi takabilirsiniz.

Gereğinden fazla kilo almamaya çalışılmamalıdır.

Yürüyüş ve yüzme gibi spor aktiviteleri daha güçlenmenizi ve ağrılarınızın hafiflemesini sağlar.

Yanlış hareketler

Hamile değilken kolaylıkla yapabildiğiniz eğilip-kalkma hareketleri hamilelikte, özellikle son haftalarda sizi zorlayabilir. Çünkü hamilelikte vücudun dengesi ve ağırlık merkezi değişir. Aniden vücudunuzu zorlayacak bir hareket yapmak, kas ve sinir sıkışmalarına neden olarak bel ağrısına neden olabilir.

Hamilelik dönemini daha rahat geçirmek için;

Strese bağlı ağrılar yaşıyorsanız ılık bir duş alın, bacaklarınızı yastıkla destekleyerek bir tarafınıza doğru yatın ve belinizi ısıtın. Sıcak su ve sıcak kompres bölgedeki kasların ısınarak gevşemesine yardımcı olacaktır.

Düzenli olarak yoga yapın. Hamile yogası hem nefes alışınızı iyileştirerek stresle baş etmenize yardımcı olur, hem duruşunuzu düzeltir, hem de vücudunuzu güçlendirerek daha dengeli olmanıza yardımcı olur.

Hareketlerinize dikkat edin. Eğilip kalkarken, bir yere uzanırken belinize yük bindirmemeye dikkat edin. Vücudunuzun tüm ağırlığını dengeli bir şekilde dağıtarak hareket edin.