Güneş Kremleri Nasıl Kullanılır?

0
414
Güneş Kremleri Nasıl Kullanılır?
Güneş Kremleri Nasıl Kullanılır?

Güneş kremleri bizi zararlı güneş ışınlarından korur. Bu ışınlar UVA ve UVB olmak üzere ikiye ayrılıyor. UVA ışınları her yerden geçebilen ve kanserojen etki yaratabilen ışınlarken, UVB ışınları cildin ışığa bağlı olarak yaşlanmasına neden oluyor. Peki bu zararlı ışınlardan korunmamızı sağlayan Güneş kremleri bilinenin aksine sadece güneşli havalarda değil, kapalı havalarda da mutlaka kullanılmalıdır. Kullanılan SPF değerini düşürerek de olsa kış aylarında güneş kremi kullanması gerekiyor.

Güneş Kremleri Nasıl Kullanılır?
Güneş Kremleri Nasıl Kullanılır?

Cilt bakımı ya da makyaj yaparken Güneş kremleri mutlaka cilt bakımının son aşaması olmalıdır. Cilt temizlenip nemlendirildikten bir süre sonra güneş kremi uygulanmalıdır. Yüze uygulanan güneş kremi boyun ve dekolte kısmını da kaplayacak şekilde sürülmelidir. Miktar yaklaşık iki çay kaşığı kadar olmalıdır. Bu adımdan birkaç dakika sonra da makyaj yapılabilir. Fakat gün içerisinde mutlaka iki saatte bir güneş kremi yenilenmelidir.

Makyaj ile Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?
Makyaj ile Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Makyaj ile Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Makyajsız cilde güneş kremleri direkt uygulanarak etki gösterebilir ama güneş kremlerinin makyaj üstüne uygulanması zordur. Bu aşamada sprey güneş koruyucularının kullanılması tavsiye edilir. Güneş kremi kullanıldıktan sonra denize veya havuza girildiyse güneş koruyu mutlaka tazelenmelidir. Güneş koruyucular mutlaka yüz için ayrı vücut için ayrı en az iki çeşit kullanılmalıdır. Uzmanların önerilerine göre 11.00-16.00 arası mutlaka güneşten kaçınmak gerekir. Fakat buna maruz kalınıyorsa 50 spf içeren bir koruyucu kullanılmalıdır. D vitamini eksikliği yaşayanlar ise yaz aylarında 17.00’dan itibaren sadece 10 dakika olmak kaydıyla güneşe korunmasız çıkabilirler.

Cilt Tipine Göre Güneş Kremleri
Cilt Tipine Göre Güneş Kremleri

Cilt Tipine Göre Güneş Kremleri

Cilt tipine göre Güneş koruyucular cilt tipine göre ikiye ayrılır. Bunlar kimyasal ve fiziksel koruyuculardır.

Kimyasal koruyucular ciltte emilerek cildi güneş ışınlarından korurken fiziksel koruyucular cilt üzerinde bir bariyer oluşturur ve güneş ışınlarını yansıtır. Yağlı cilt tipine sahip insanlar kimyasal koruyucuları tercih etmelidir. Bu koruyucular ciltte emildiği için yağın gözeneklere sıkışıp sivilce oluşturmasını engelleyecektir. Kuru ciltliler esasında bu iki tip koruyucunun ikisine de uyum sağlasa da yaygın olarak önerilen fiziksel koruyuculardır. Bunlar cildin üstünde bariyer olarak durdukları için cildin nemini korumasını engellemez.

Bir önceki Kırışıklıklar ve Gözenekler Nasıl Azaltılır? başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.