Guatr Nedir – Guatr Belirtileri ve Tedavisi

0
494
Guatr Nedir - Guatr Belirtileri ve Tedavisi

Guatr, tiroit bezinin çeşitli nedenlerden dolayı büyümesine denir, Tiroit bezinin hasar görüp büyümesi ile kalp atış hızı, metabolizma, büyüme ve gelişme gibi bir çok hayati fonksiyon düzeni bozulur.

Tiroit bezi vücudun boyun bölgesinde bulunur, adem elması denilen kısmın altında kalır ve erkeklerde daha belirgin şekilde görülür, Tiroit bezi yaklaşık 6 cm civarında bir genişliğe sahiptir ve salgıladığı hormon sayesinde beynin düzenli çalışması, kalbin kan pompalama ve atış hızı, vücut sıcaklığını ayarlama gibi hayati fonksiyonları yönetir.

Guatr Belirtileri
Guatr Belirtileri

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Guatr hastalığının en bilinen etkisi tiroit bezinin büyümesidir, çoğu hastalarda başka belirti bile gözlemlenemez. Bazen tek başına tiroit bezinin büyümesi hastalığın tespiti için yeterlidir. Hastalığın seviyesi ileri boyutlarda ise, boyun bölgesindeki şişlik konuşma ve yutma gibi durumlara engeldir.

Guatr hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Hastalığın en belirgin belirtisi, adem elması denilen kısmın altındaki şişlik, boğaz bölgesindeki gerilme hissi, yutkunma zorluğu, kısa sürede yorulma, kalp çarpıntısı, terleme veya aşırı üşüme, baş dönmesi, ses kısıklığı ( cırtlak ses) gibi şikayetleri olan kişilerin en yakın hekime gitmeleri gerekmektedir.

Guatr Hastalığı Neden Olur?
Guatr Hastalığı Neden Olur?

Guatr Hastalığı Neden Olur?

Bu hastalık, iyotlu tuz kullanımın eksikliğinde olur. Karalahana, turp, ıspanak gibi besinlerin çok tüketilmesi etkili rol oynar.

Guatr hastalığı genetiktir, ailede hastalığı olan birisi var ise olasılık daha da artar.

Tiroit bezinin normale göre az ya da çok çalışması sonrası Guatr hastalığı görülebilir. Tiroit bezinin az çalışması sonrası, iştahsızlık, saç dökülmesi, el ve bacaklarda şişlik görülür.

Guatr Şüphesi Olan Kişiler Hangi Doktora Gitmelidir?
Guatr Şüphesi Olan Kişiler Hangi Doktora Gitmelidir?

Guatr Şüphesi Olan Kişiler Hangi Doktora Gitmelidir?

Yukarıda belirttiğimiz maddelerden şikayeti olan hastaların, Guatr için Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanından randevü almaları gerekmektedir. Eğer bulunduğunuz yerde Endokrinoloji Uzmanı yok ise Dahiliye Uzmanından yardım alabilirsiniz.

Hastalık Nasıl Teşhis Edilir?

Guatr hastalığının teşhisi için öncelikle hekim hastanın boğaz kısmını kontrol eder ve bölgedeki şişkinlik ve hastanın şikayetlerine göre bazı testler ister.

Guatr İçin Hangi Testler İstenir?
Guatr İçin Hangi Testler İstenir?

Guatr İçin Hangi Testler İstenir?

Hormon testi ile Tiroit Bezinin görevlerini yerine getirip getirmediği kontrol edilir ve yeterli seviyede olup olmaması gibi değerlere bakılır. TSH adı verilen bu teste Tiroid Bezini Uyarıcı Hormon testi de denilir.

Hastanın ultrasonografi ile boğaz bölgesine yapılan görüntülemede, herhangi bir nodül olup olmadığı kontrol edilir ve nodül varsa özellikleri saptanır. Ayrıca hastada nodül var ise bölgeden biyopsi iğnesi ile test edilmek için parça alınır ve patolojiye gönderilir.

Guatr Hastalığının Tedavisi
Guatr Hastalığının Tedavisi

Guatr Hastalığının Tedavisi

Hastalığın tedavisi hastanın durumuna göre 3 çeşittir. İlaç Tedavisi, Radyoaktif iyot tedavisi ve Cerrahi tedavi şeklinde 3 çeşit tedavi vardır.

Tiroit hormonun eksikliği kaynaklı ise, hormon yapımını arttıracak ilaç ile tiroit hormonu normal seviyeye çekilir, normal seviye sonrasında radyoaktif iyot tedavisine geçilebilir.

Radyoaktif İyot Tedavisi, tiroit bezinin aşırı çalıştığı durumlarda uygulanır. İyot alınır ve tiroit bezinde tiroit hücrelerini parçalayarak bölge küçültülür.

Guatr boyut olarak hastanın yutma ve konuşmasını engelleyecek düzeyse ise, nodüller büyümüş ve kanser riski taşıyor ise cerrahi tedavi yöntemi tercih edilir. İlaçlı tedavinin de etki etmediği hastalarda cerrahi tedavi uygulanır, “guatır ameliyatı” adı ile bilinen bu ameliyat

Guatr Ameliyatı
Guatr Ameliyatı

Guatr Ameliyatı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Ameliyatta hasta tamamen uyutulmaktadır ve herhangi bir komplikasyon gelişmezse ameliyat yaklaşık olarak 2 saat sürer. Ameliyat sonrasında nadir de olsa ses kısıklığı görülebilme ihtimali vardır.

Ameliyat sonrasında tiroit bezinin iki kısmı ya da tek kısmı alınmaktadır. İki tarafta hastalık var ise tiroit bezi tamamen çıkarılır, iki tarafındaki bez çıkarıldığında hasta ömür boyu dışarıdan tiroksin hormonu kullanması gerekir.

 

Guatr Hastalığını Önlemek İçin Doğal Yöntemler

Mineral ve iyot bakımından zengin besinler tüketilmelidir. Örneğin Ananas mineral bakımından oldukça zengin bir besindir ve guatır hastalığının belirtilerinden olan öksürüğü hafifletir.

Sarımsak ile tüm hastalıklara şifa bulabilirsiniz, antibiyotik etkisi ile vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan sarımsağın, bu hastalıkta tiroit salgısını düzenlemeye etkisi bulunmaktadır. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 diş sarımsak çiğnenirse tiroit salgısını düzene sokacak ve Glutatyon üretimini uyaracaktır.

Goitrogenic İçeren Besinler
Goitrogenic İçeren Besinler

Karnıbahar, şalgam, ıspanak, turp, lahana gibi besinler içerdiği Goitrogenic maddesinden dolayı tiroit bezinin dengesini bozabilir. Bu nedenle bu besinler kontrollü olarak tüketilmelidir.

Boyun germe egzersizleri sayesinde tiroit bezinin şişliği azaltılabilir.

Yeşil çay direk olarak guatır hastalığını tedavi etmez ancak tiroit bezinin sağlıklı işlenmesine etki eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here