Göz seğirmesi göz kapağının istemsiz olarak hareketidir. Peki göz seğirmesi neden olur? Göz seğirmesinin en bilinen nedenleri arasında yaşam kalitesinin düşmesi yer almaktadır.

Genellikle hafif kasılan göz seğirmesi, yeterli uyku uyunmaması, fazla kafein tüketimi, dengesiz beslenme gibi nedenlerden olur. Bu nedenler kaynaklı gözün seğirmesi geçicidir ve şartlar iyi hale geldiğinde seğirme geçer.

Göz spazmı 1-2 günü buluyor ve yeterli dinlenme ve beslenme gibi alışkanlıkların düzene girmesine rağmen geçmiyor ise, bu durum ciddi göz hastalıklarının habercisi olabilir. Blefarospazm adı verilen istemsiz göz kapağı hareketi uzadığı zaman “Göz Hastalıkları Uzmanından” randevu alınmalıdır.

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Göz seğirmesinin uykusuzluk, yorgunluk, beslenme bozukluğu gibi nedenlerinin dışında göz alerjisi, göz kuruluğu, konjonktivit gibi nedenlere bağlı olup olmadığı da bir hekim tarafından teşhisi konulara tedavi edilmelidir.

Uzun süren göz seğirmeleri botoks enjeksiyonu ile tedavi edilir. Bu tedavi yönteminde göz kaslarına uygulanan enjeksiyon ile kasların seğirmesi düzene sokulur. Botoks yöntemine bağlı tedavi etkisini 1-2 gün içerisinde gösterir.

Göz Seğirmesi Şikayetini Sık Sık Yaşıyorsanız…

Seğirme sık sık başınıza geliyorsa bazı önlemler ile bu durumun önüne geçebilirsiniz. Yeterli uyku ve dinlenme, gün içerisinde gözleri belirli aralıklarla dinlendirmek, kahve ve çay tüketimini sınırlandırmak, alkol almamak ve stresli bir yaşamdan uzak kalmak seğirmenin önüne geçecek altın kurallardır.