Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir? Belirtileri Ve Tedavileri Nelerdir?

0
290

Göz kapağı düşüklüğü, göz kapağının normal bulunması gereken yerden farklı bir yerde durması yani yer değiştirmesidir. Göz kapağı normalde normalde bulunması gereken yuvarlak siyah kısmın tam üstüdür eğer bunun altında göz bebeğini örtecek kadar düşerse buna göz kapak düşüklüğü denilir.

Göz kapak düşüklüğü, tek gözde veya iki gözde görülebilir.Tek gözde olduğunda 1 – 1,5 milimetre dahi düşüklük dikkati çekerken, İki gözde olduğunda kişi de uykulu baygın bir bakış görüntüsü verir.

Göz kapak düşüklüğü genellikle iki grup olarak tanımlanır.

Birincisi yeni doğan bebeklerde doğuştan anne karnındaki problemler nedeniyle ikincisi yaşlı hastalarda kasın yerinden ayrılması nedeniyle oluşur. Bu durum yaşa bağlı olarak ortaya çıkar.

Ayrıca yaralanmalar, uzun süreli kontakt lens kullanımı, enfeksiyonlar, alerjik hastalıklar, tümörler, bazı kas ve sinir hastalıkları göz kapak düşüklüğüne neden olabilir.

En sık görülen ve doğuştan göz kapağı düşüklüğü olan hastalık pitozis ise göz bebeğinin üstünü örtecek ve görmeyi engelleyecek kadar ileri durumdadır ki acil müdahale ile tedavi edilmesi gerekir.

Pitozis hastalığının tedavisi

Pitozis hastalığının tedavisi

Pitozis hastalığı cerrahi bir müdahale gerektirir göz kası kaldırılarak yapılır. Kas işlevi az ise göz kapağının altından silikon desteği ile kaslar kaldırılarak gözlerini açması sağlanır.

Sonradan oluşan göz kapak düşüklüğü hastalığı bazı sinir ve kas hastalıklarından kaynaklanabilir.

Bunlar içerisinde en önemlileri beyin tümörü ve damar hastalıkları ile kas güçsüzlüğü yapan myasteni, müsküler distrofi veya oftalmoplejiler ‘dir.

Myasthenia gravis (MG), vücuttaki (iradeye bağlı olarak çalışan) iskelet kaslarının değişik derecelerde zayıflamasıyla özellik gösteren, kronik, otoimmun bir sinir-kas hastalığıdır. … Solunumu ve boyun ile kol-bacakların hareketlerini denetleyen kaslar da etkilenmiş olabilir.)

Müsküler distrofi Kas erimesi olarak bilinen müsküler distrofi, çocukluk çağında en sık özürlülüğe neden olan hastalıklar arasında serebral palsi ve miyelodisplaziden sonra üçüncü sırada yer alır. İskelet kaslarının ilerleyici hasarı ile karakterize, kaslarda güçsüzlük ve atrofiye sebep olan, genetik bir hastalıktır.

Oftalmoplejiler  Göze ait sinirlerin felci sonucu göz kapağının düşmesi ve gözün hareket edememesi ile birlikte oluşan tablo

Göz Kapağı Düşüklüğü Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir

Yaralanma, alerji ve enfeksiyon gibi herhangi bir bilinen sebep olmadan göz kapağında düşme olmuşsa mutlaka beyin ve orbita MR, EMG veya daha yerleşmiş adı ile Elektromiyografi (EMG), elektro (elektriksel), nöro (sinir), miyo (kas) ve grafi (yazı) gibi bazı kan tetkikleri yapılarak sebebinin bulunması gerekir.

Göz Kapağı Düşüklüğü İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Göz kapağı düşüklüğü kas hastalığına bağlı ise Nöroloklar tarafından ilaç ile tedavi edilebilir. Genel olarak sıklıkla görülen tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyetta göz kapağını kaldıran kası kısaltarak kapağı yukarıya doğru çekmek yani kapak düşüklüğünü düzeltmek mümkündür.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı İçin Hangi Şartlar Gerekiyor?

Öncelikle göz kapağı düşüklüğü kişide görme bozukluğuna sebebiyet vermiyorsa ameliyat şart değildir. Ancak estetik görünümü bozduğundan dolayı ve toplum içinde psikolojik olarak kendisini rahatsız ediyorise hastanın talebine göre ameliyat her yaşta yapılabilir.