Gastrit midede yanma hissiyatının ve ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Gastrite iyi gelen yiyecekler ile gastrit belirtilerinin ortadan kaldırılması mümkün olsa da gastrit yakınmaları olan kişilerin kesinlikle profesyonel destek alması gerekmektedir. Gastrit mide zarında iltihaplanmaların meydana gelmesi nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Tedavilerin kısa sürmesi için tüketilen gıdalar aşırı derecede önemlidir. Bazı yiyecekler gastrit’in ağrısının artmasına neden olurken bazı yiyeceklerin tedavi sürecinde olumlu gelişmelerin gözlemlenmesinde etkili olduğu biliniyor.

Gastrit’e neden olan bakteri türlerinden birisi olan helicobacter neden olmaktadır. Ayrıca alkol ve sigara tüketimi, stres, bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi ve çeşitli gıda alerjileri de bu hastalığın ortaya çıkmasında etkilidir.

Gastrit Hastalığına Ne İyi Gelir?

Gastrit Hastalığına Ne İyi Gelir
Gastrit Hastalığına Ne İyi Gelir

Gastrit’i tedavisi uygulanmaz ise, hastalığını tetikleyen gıdalar da tüketilmeye devam edilecek olursa problem bir üst noktaya taşınarak mide içerisinde çeşitli yaralar meydana gelmeye başlar oluşan bu yaralar peptik ülser probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden gastrit şikayeti olan kişilerin özellikle beslenmelerine dikkat etmesi gerekmektedir.

Yağ oranı az olan gıdaların tüketilmesi gastrit yakınmalarında önemlidir. Ayrıca tüketilen bu az yağlı yiyeceklerin protein kaynaklı olmasına özen gösterilmelidir. Proteinlerin onarıcı özellikleri olduğundan dolayı midede hasara uğramış olan hücrelerin onarılmasında tüketilen proteinler etkilidir. Yağ midenin aşırı derecede zorlanmasına ve gastrit’in şiddetlenmesine neden olur. Bu yüzden tüketilen protein kaynaklarının yağsız olması önemlidir. Tavuk, balık, yağsız et, baklagiller ve az yağlı yoğurt uzmanlar tarafından önerilen belli başlı gıdalardır.

Gastrit’ten rahatsız olan kişilerin A, C ve K vitamini bakımından zengin olan yeşil yaprakları sebzelere yönelmesi gerekiyor. Saymış olduğumuz vitaminler midedeki problemlerin giderilmesi açısından önemlidir. Lahana, kuşkonmaz, brokoli, bezelye ve ıspanak gibi yiyecekleri beslenme zincirinize ekleyerek ihtiyacınız olan vitaminleri ve mineralleri temin edebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gastrit’e neden olan helicobacter adı verilen bakteri türü neden olmaktadır. Flavonoid içeren besinler bu bakteri türü ile savaştığından dolayı gastrit yakınmalarında tüketilmesi ağrının azalmasını sağlar. Kabak, biber, kiraz ve kereviz gibi besinlerin içerisinde flavonoid adı verilen madde yetkin düzeyde bulunur. Bu yüzden ilgili besinleri beslenme zincirinize ekleyin.

Gastrite Zararlı Besinler

Gastrite Zararlı Besinler
Gastrite Zararlı Besinler

Şimdiye kadar sizlere gastrit’e iyi gelen besinler hakkında bilgi verdik ancak bu hastalığa zararlı olan çok sayıda besin daha bulunmaktadır. Özellikle alkol tüketimi ve kafeinli içecekler gastrit’in ilerlemesine neden olur. Bu yüzden içerisinde kafein yer alan yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda rafine gıda olarak tanımlanan makarna ve şeker gibi besinler de gastrit’in şiddetini arttırır bu tarz gıdalardan da uzak durmanız hastalığınızın tedavi sürecini kısaltmak için atabileceğiniz bir adımdır.

Birçok mide hastalığında olduğu gibi baharatlar gastrit’in şikayetlerinin artmasına neden olur. Gastrit’i olan hastalar kesinlikle acı tüketmemelidir. Acı tüketilmeye devam edilirse bir süre sonra ülser problemi de ortaya çıkar. Bu yüzden acı baharatlardan uzak durulması önemlidir. Ayrıca domates gibi besin kaynakları da gastrit’in artmasına neden olmaktadır.

Gastrit Belirtileri

Gastrit hastalığı başladığı zaman sindirim sisteminde ciddi derecede huzursuzluklar meydana gelir. Hazımsızlığın yaşanması, midede ekşimelerin meydana gelmesi, karın ağrılarının oluşması ve yerli yersiz hıçkırıkların meydana gelmesi en çok gözlemlenen gastrit belirtileri arasında yer alır. Ayrıca iştah kaybının yaşanması, kanlı kusma durumlarının oluşması ve dışkının aşırı derecede koyu renkli gelmesi de tipik gastrit belirtileri arasında kabul edilebilir.

Yaptığınız gözlemlemeler sonucunda gastritînizin olduğunu düşünüyorsanız probleminiz daha fazla büyümeden alanında uzman bir doktora görünün. Tedaviye geç başlamanız mide yaralarının artmasına ve ülser probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden kesinlikle vakit kaybetmeden gastrit tedavisine başlayın. Tedavi sürecindeyken uyarılarımızı dikkate almanız tedavinin daha kısa süre içerisinde bitmesini sağlayacaktır.

Gastrit’i Olanlar Hangi Bölüme Gider ?

Gastrit Hastalığına ait belirtileri taşıyan kişilerin Dahiliye Uzmanından randevu almaları gerekmektedir. Dahiliye ( İç Hastalıkları ) uzmanından aldığı randevu ve tetkikler ile hastalığın nedeni belirlenir ve tedavisi düzenlenir.

Ayrıca Gastrit Problemine Karşı Öneriler başlıklı video ile de konu hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gastritis/symptoms-causes/syc-20355807