Ferritin Düşüklüğü Nedir? – Ferritin Değeri Kaç Olmalıdır?

Ferritin Düşüklüğü demir eksikliğinde görülen ve kansızlık olarak bilinen bir hastalıktır. Ferritin Düşüklüğü bazı testler ile anlaşılır.

0
3458
Ferritin Düşüklüğü Nedir? - Ferritin Değeri Kaç Olmalıdır?
Ferritin Düşüklüğü Nedir? - Ferritin Değeri Kaç Olmalıdır?

Vücut için gerekli birçok mineral bulunmaktadır. Bu minerallerden birisi demirdir. Demir mineralinin depolanması için görevli olan protein ferritin’dir. Ferritin Düşüklüğü ise demir eksikliğinde görülen ve kansızlık olarak bilinen bir hastalıktır. Ferritin’in Eksikliği yapılan kan testleri ile anlaşılır.

Ferritin Düşüklüğü Neden Olur?

Ferritin eksikliği genellikle yetersiz beslenme, anemi, iç kanama ve kronik hastalıklar kaynaklıdır. En büyük nedeni ise demir eksikliğine bağlı olur. Ancak bu nedenler dışında aşağıda sıralayacağımız bazı nedenlerden dolayı da Ferritin Düşüklüğü görülebilir.

Anemi Hastalığı – Neden Olur – Belirtileri ve İyi Gelen Yiyecekler

İşte o nedenler;

Alkol kullanımı, sigara kullanımı, C vitamini eksikliği, sindirim sistemi ile ilgili hastalıklar, demir minerali içeren besinlerin az tüketilmesi.

Peki Ferritin Düşüklüğü Nasıl Belli Olur? 
Peki Ferritin Düşüklüğü Nasıl Belli Olur?

Peki Ferritin Düşüklüğü Nasıl Belli Olur? 

Ferritin Düşüklüğü bazı belirtiler ile kendini göstermektedir. Sürekli yorgunluk hissi ve halsizlik en belirgin belirtisidir. Bu değeri eksik olan kişi çabuk yorulur ve rutin işlerin sonrası hemen yorgunluk hissi ile halsiz düşer.

Ferritin eksikliği nedenleri?
Ferritin eksikliği nedenleri?

Diğer Ferritin eksikliği nedenleri?

Saçlarda dökülme, Sık baş dönmesi, Bacak ve boyun ağrıları, depresyon, nedensiz zayıflık, nefes darlığı, sağlıksız tırnaklar, cilt kuruluğu, cilt renginde solma.

Genetik faktörler ve strese bağlı saç dökülmelerin haricindeki saç dökülmelerinin bir çoğu Ferritin eksikliğine bağlıdır. Çünkü Saç foliküllerinin yeterli şekilde temin edilememesinden dolayı oluşan demir eksikliğine bağlı saç dökülmesi görülür.

Ferritin düşüklüğü tedavi edilmez ise birçok ciddi hastalığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Oluşabilecek bu hastalıklar arasında ölümcül hastalıklar da bulunmaktadır. Bu nedenle tedavisi aksatılmamalıdır.

Ferritin Değeri Kaç Olmalıdır?
Ferritin Değeri Kaç Olmalıdır?

Ferritin Değeri Kaç Olmalıdır?

Ferritin değeri kişinin yaşına ve cinsiyetine göre değişkenlik gösterir. Ancak kabul edilen bir değer aralığı bulunmaktadır. Standart değer, kadınlarda mililitrede 20-200 nanogram iken, erkeklerde 20-500 nanogram aralığındadır.

Kadın ve erkeklerde alt seviyede bulunan 20 nanogram’ın altı tehlikeli olarak kabul edilir. 20’ye yakın her değerde ise Ferritin Eksikliği var denilebilir ve Ferritin Eksikiği Belirtileri gözlemlenebilir.

Ferritin’in yüksek çıkması da tehlike arz eder. Yapılan testlerde Ferritin değeriniz standart aralığın üstünde ise başka testler de yaptırmanız gerekebilir. Çünkü yüksek Ferritin değerinde iltihaplı bir hastalık, karaciğer hastalıkları, kırmızı kan hücreleri alımı gibi normal dışı bir durum yaşanabilir.

Ferritin Değeri Yüksekliği Belirtileri

Yüksek Ferritin değeri ile aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçına sahip olabilirsiniz.

  • Karın ağrısı
  • Çarpıntı
  • Göğüs ağrısı
  • Bacak ve eklem ağrısı
  • Cinsel güç azalması
  • Bitkinlik hali
  • Cilt renginin koyulaşması

Ferritin Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Ferritin eksikliğinin tedavisi birçok hastalığın tedavisinde olduğu gibi beslenme alışkanlığı ile düzene sokulup tedavi edilebilir.

Öncelikle demir açısından zengin besinlerin tüketilmesi yani kırmızı et, balık ve kümes hayvanları tüketimi arttırılmalıdır. Bu besinler ile demir depoları yükseldiği için doğal olarak Ferritin’de yükselecektir.

C Vitamini alımı
C Vitamini alımı

C Vitamini alımı

C vitamini demirin emilimini arttırır. Bu nedenle ferritin düşüklüğü tedavisinde kullanılacak etkili bir yöntemdir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler Tüketin
Yeşil Yapraklı Sebzeler Tüketin

Ayrıca kuruyemiş ve yeşil yapraklı sebzeler de sıklıkla tüketilmelidir.

Ferritin değerini yükselten ilaçlar
Ferritin değerini yükselten ilaçlar

Ferritin değeriniz beslenme alışkanlığı ile toparlanamayacak düzeyde düşük ise, doktor tarafından reçete edilen Ferritin’i yükselten ilaçlar tüketilmelidir. Ferro fumarat, Ferroz flukonat gibi demir ilaçları sayesinde kandaki demir seviyesi ve ferritin’in miktarı yükseltilebilir. Ancak bu ilaçların kesinlikle doktor reçetesi ile tahlil sonucunuza göre verilmesi gerekir.