Ana Sayfa Etiketler Menopoz

Etiket: Menopoz

Menopoz, bir kadının adet görmesinin kalıcı olarak kesilmesine verilen isimdir. Menopoz ileri yaşlarda ortaya çıkar ancak yaşlılık belirtisi değildir.

Birçok kadın Menopoz’u bir yaşlılık belirtisi olarak görse de adet döneminin sona ermesi ve yumurtalıklarda östrojen hormonun tamamen durması olayıdır.

Menopoz yaşı genellikle 45 yaş üstünde olur ancak bu yaş ülkeden ülkeye değişkenlik gösterir. Türkiye ortalamasında kadınların Menopoz yaş ortalaması 45-55’tir.

Premenopoz Nedir?

Premenopoz nedir menopoza yakın hormonal değişiklik ve vücudun menopoza girmeden önceki farklılaşmasıdır.

Premenopoz döneminde adet düzensizliği başlar. Adet zamanlaması değişir. Östrojen seviyesi azalır.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Ağrılı adet görme, adet günlerindeki düzensizlik, adet süresinin kesilmesi en sık görülen belirtiler arasındadır.

Ayrıca halk arasında en çok bilinen Menopoz’un belirtileri ise sıcak basması, uyku düzenindeki bozukluk, sinirlilik hali, ani duygu değişiklikleridir.

Menopoz Sonrası Cinsel Yaşam

Menopoz’un gerçekleşmesi ile cinsel yaşam sona ermez. Östrojen salgılanmaması nedeniyle cinsel organ küçülür. Bu nedenle cinsellikte ağrı görülebilir ve tamamen normaldir.

Menopoz Sonrası Değişim

Menopoz sonrası vücutta hormonlara bağlı bazı değişiklikler gözlemlenir. Kişiden kişiye göre değişiklikler farklılık gösterse de kadınların genelinde metabolizma yavaşlığına bağlı kilo artışı görülebilir.

Menopozun olması ile birlikte kadınların kalp hastalıklarına karşı yakalanmak riski artar.

Yüksek tansiyon ve damar sertliği görülebilir.

Saç dökülmesi ve tüylenme görülebilir.

Erken Menopoz’a Yol Açan Etkenler Nelerdir?

Günümüzde birçok kadın erken menopoz’a girmektedir. Menopoz’un yaşını belirleyen ve vaktinden önce Menopoz’a girmeye neden olan bir çok önemli faktör bulunmaktadır.

Erken Menopoza girmeye neden olan etkenler ise;

Sigara içmek: Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sigara kullanan kadınların Menopoza girme yaşı normal yaşa göre yaklaşık 2 yıl kadar erken oluyor.

Stresli yaşam menopozu getirir : Birçok hastalığın en temel nedenleri arasında yer alan stres menopozun da erken olmasının başlıca nedenidir.

Düzensiz ve hareketsiz yaşam : Sağlıksız beslenen, düzensiz yaşayan kadınların, spor ve egzersiz yapmayan kadınların Menopoz süresinin daha erken olduğu yine bir çok araştırma ile tespit edilmiştir.

Menopozun Gecikmesi İçin Neler Yapılabilir?

Kalsiyum açısından zengin beslenmek, spor yapmak, sıkıntı ve stresten uzak bir yaşam sürmek, zararlı kimyasal maddelerden uzak durmak, pasif içici olarak bile olsa sigaradan uzak durmak Menopozu geciktirir.

 

ÖNE ÇIKANLAR