Ana Sayfa Etiketler Hamilelikte hıçkırık

Etiket: hamilelikte hıçkırık

Hamilelikte hıçkırık diyaframın istem dışı kasılmasından meydana gelir.

Hamilelik döneminde iştahı açık olan anne adayları farkında olmadan hızlı yemek yemekte ve hava yutabilmektedir. Buna bağlı oluşan hıçkırıklar kısa sürelidir ve bebeğe hiç bir zararı yoktur.

Hamilelikte hıçkırık, bebeğin gelişmesinden ve anne karnında diyaframa baskı uygulamasından da meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda kısa sürelidir ve kendiliğinden geçecektir.

48 saatten fazla süren inatçı hıçkırıklar için ise bir hekime başvurmak gerekir.

Hamilelik Döneminde Anne Karnındaki Bebeğin Hıçkırığı

Hamilelik döneminde anne hıçkırığı ile ilgili yukarıda verdiğimiz bilgilerin dışında anne karnındaki bebeğinizin hıçkırması ile ilgili de bilgi verelim.

Hamilelik döneminde bebeğin tekme atması gibi hissettiğiniz ve periyodik hareketlenme olarak hissettiğiniz çoğu zaman bebeğin hıçkırmasıdır ki çoğu anne adayı bu kıpırdanmalar ile endişeye kapılır.

Bebeğin anne karnında hıçkırması gayet normaldir ve endişe etmenizi gerektirecek bir durum yoktur.

Gelişen sağlıklı bir bebeğin diyaframı büyür ve büyüdükçe kasılmalar ile hıçkıra neden olabilir.

Yani anne karnında hıçkıran bebek diyaframını genişletmekte ve doğum sonrası solunuma kendisini hazırlamaktadır.

Bebeğin akciğerleri anne karnında sıvı ile dolu olduğu için bu sıvı giriş çıkış yaparak kasılmalara yani hıçkırığa neden olabilir ve gayet doğal gelişimin bir parçasıdır.

Tabi anne karnındaki bebeğin hıçkırığı saatlerce geçmemiş ise doktorunuza görünmeniz ve hamilelik sürecinizin normal devam edip etmediğinizi öğrenmeniz gerekebilir.

 

ÖNE ÇIKANLAR