Ana Sayfa Etiketler Ferritin

Etiket: Ferritin

Ferritin vücutta demir depolama görevini üstlenen bir proteindir. Kan içerisinde önemli miktarda bulunur. Ferritin’in kanda bulunması gereken oran belirlidir.

Ferritin’in eksikliği yada fazlalığında bazı hastalıklar oluşur. 

Ferritin’in miktarı genelde hemoglabin ile karıştırılır ancak ikisi çok farklıdır. Hemoglobin  kanda bulunan demir molekülü içeren protein türüdür.

Ferritin’in testi ile vücutta demir eksikliği olup olmadığı kontrol edilir. Eğer kan tahlilinde bakılan Ferritin değeri düşük ise demir eksikliği vardır. Yüksek çıkarsa da fazla demir depolandığı için romatoid, karaciğer hastalığı ve artrit gibi hastalıklardan şüphelenilir.

Normal bir insanda olması gereken Ferritin değeri nedir?

Ferritin’in olması gereken değer yaş ve cinsiyete göre değişkenlik gösterse de kadınlarda mililitrede 200 ile 20, erkeklerde ise mililitrede 500 ile 20 nanogram olması gerekir.

Ferritin neden düşer?

Ferritin’in düşme nedenlerinin başında yetersiz beslenme, uyku düzen bozukluğu, C vitamini eksikliği, alkol tüketimi ve bazı mide rahatsızlıkları gelir.

Ayrıca kadınlarda aşırı adet kanaması da Ferritin’in olması gerektiği değerin altına düşürebilir.

Ferritin değerinin düşüklüğünün belirtileri

Ferritin değeri düşük olan hastaların genel şikayeti, kronik yorgunluk ve sık sık baş ağrısı, sinirlilik hali, bacak ağrısı, saç dökülmesi, dikkatsizlik ve enerji düşüklüğü gibidir.

Ferritin’in düşüklüğüne bağlı depresyon ve gerginlik hali de görülebildiği için, yukarıdaki maddelerin bir veya birkaçının olması durumunda Ferritin’in seviyesini ölçtürmek kişi için faydalıdır.

Ferritin düşüklüğü tedavisi

Ferritin takviyesi için öncelikle magnezyum ve kalsiyum açısından zengin olan besinler tüketilmeli, düzenli egzersiz ve spor yapılmalıdır. Aşırı çay ve kahve tüketiminden sakınılmalı ve doktor kontrolünde verilen ilaç varsa aksatılmadan kullanılmalıdır.

Ferritin’in yüksekliği ne anlama gelir?

Ferritin’in düşük olması ne kadar tehlike arz ediyorsa yüksekliği de son derece önemlidir ve normal seviyeye getirilmesi gerekir. Yüksek olması durumunda uygun bir diyet programı uygulanır ve ilaçlı tedavi başlanılır.

Ayrıca bu değerin yüksekliğinde kan kanseri, lenf kanseri, siroz gibi ciddi hastalıklardan da şüphelenilebilir. 

ÖNE ÇIKANLAR