Dizanteri Hastalığı Nedir? - Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi

Dizanteri Hastalığı, bakteri ve parazitlerin den olduğu, ağrılı ve kanlı ishale yol açan bir enfeksiyon hastalığıdır. Dizanteri hastalığı bulaşıcıdır ve son derece tehlikeli bir hastalıktır.

Özellikle küçük çocuklarda hastalığın tehlikesi daha da arttığı için, çok dikkat edilmeli ve ivedilikle tedavi edilmelidir.

Dizanteri hastalığı, enfeksiyonun şiddetine göre 4 gün ile 6 hafta arasında süren bir hastalıktır ve hastalık sürdüğü süre boyunca başkalarına bulaşabilir.

Amipli dizanteri ile basili dizanteri olmak üzere ikiye ayrılan bu hastalıkta amipli dizanteriye Entamoeba paraziti neden olur. Basili dizanteriye Şigelloz adı verilen bir bakteri sebep olur.

Dizanteri Belirtileri Nelerdir?
Dizanteri Belirtileri Nelerdir?

Dizanteri Belirtileri Nelerdir?

Dizanteri belirtileri arasında en bilineni şiddetli karın ağrısıdır. Akabinde ishal ile belirtisini gösteren bu hastalıkta hastada kanlı ishal görülebilir.

Karına kramp şeklinde ağrı girmesi, mide bulantısı ve kusma, cilt kuruluğu, halsizlik ve iştahsızlık gibi belirtiler ile kendini belli eden dizanteri hastalığında bazen yüksek ateş de görülebilir.

Dizanteri Hastalığı Neden Olur?

Dizanteri bir enfeksiyon hastalığıdır ve kalın bağırsağı etkiler. Kalın bağırsaklarda yaralara neden olabilen bu hastalık bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

Dışkının besine bulaşması sonrası tüketilen besinlerden, içme sularının temiz olmamasında, kirli sularda yüzmekten, tuvaletten sonra ellerin yıkanmamasından bulaşabilen bu hastalık kısaca temizliğe dikkat edilmezse oluşabilir.

Dizanteri hastalığına yakalanmış birisi ile yakın temas ya da tabak çatal gibi kişisel eşyaların kullanımı ile de bulaşan bu hastalıkta hijyen koşullarına özen gösterilmelidir.

Dizanteri Hastaları Hangi Doktora Gitmelidir?
Dizanteri Hastaları Hangi Doktora Gitmelidir?

Dizanteri Hastaları Hangi Doktora Gitmelidir?

Dizanteri bir enfeksiyon hastalığıdır ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanından yardım alınmalıdır. Eğer Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı yok ise Dahiliye Uzmanı bu hastalığa tedavi başlayabilir.

Dizanteri Teşhisi

Yapılacak olan kan tahlili, dışkı örneği ile dizanterinin teşhisi net olarak konulur.

Dizanteri Hastalığı Tedavisi
Dizanteri Hastalığı Tedavisi

Dizanteri Hastalığının Tedavisi

Dizanteri hastalığına ait belirtileri taşıyan kişilere yapılacak olan tahliller ile teşhis konulur ve ardından dizanterinin türüne göre (Amipli, Basilli) hekim tarafından antibiyotik düzenlenir.

Hastanın ishalini önlemek için ishal önleyici ilaçlar (ishal tozu gibi), karın ağrısı ve varsa ateşi için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır.

Hastalığın ilaçlı tedavisi süresince vücuttaki sıvı kaybını toparlamak amacıyla bol su içilmeli, dinlenilmeli ve hastanın mineral kaybını giderip, durumu normale döndürmek için serum takviyesi yapılmalıdır

Dizanteri hastalığında hızlıca iyileşmek için bol su içilmeli, temizliğe dikkat edilmelidir. Hastalık süresindeki aşırı sıvı kaybının yol açtığı halsizlik ve mineral kaybını su içerek telafi etmeniz büyük önem taşır.

Dizanteriye Yakalanan Hastalar Neler Yemelidir?

İshalin normale dönmesi için haşlanmış patates ve muz düketilmelidir.

Haşlanmış sebze, yoğurt, yağsız pirinç gibi hafif yiyecekler tüketilmelidir.

Ayrıca yorgun ve halsiz vücudun enerjisini normale döndürmek için portakal suyu ve diğer meyve suları da tüketilebilir.

Kaynak : Vikipedia

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here