Diyabet Hastalığı ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

0
394
Diyabet Hastalığı ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Diyabet, kan dolaşımındaki glikoz konsantrasyonunun normalden daha yüksek olduğu bir durumdur. Diyabet hastalarının, hasta olmayanlara göre inme veya kalp hastalığından ölme olasılıkları iki ile dört katı fazladır.

Diyabet körlüğe, böbrek hastalığına, sinir hastalığına, ampütasyona ve iktidarsızlığa yol açabilir. Her yıl 180.000’den fazla ölümden sorumludur.

Diyabetin, kandaki glukoz birikimine bağlı olarak damar ve damarlarda büyük hasara neden olduğu bilinmelidir. Bu birikim, PKC olarak adlandırılan bir enzimi aşırı hıza sokar. Genlere sinyal vererek ve hücrelere hızlı bir şekilde büyümesine ve bölünmesine neden olmasının yanı sıra, PKC ayrıca damarların ve arterlerin esnekliğini azaltan bir zincir reaksiyonu başlatır. Sonuç olarak sertleştirilmiş arterler kırılmaya çok eğilimlidir. Bu arterlerin blokajı, kangren ve körlük gibi durumlara yol açabilecek hayati organlara azalmış kan akışıyla sonuçlanır. Büyük arterlerin tıkanması kalp hastalığına ve felce yol açar.

Diyabet Hastalığı

Diyabetin kalp hastalığı ve inmeden diabetik retinopatiye, kataraktlara ve sinirlerin hasarına kadar olan komplikasyonları, bir şekilde serbest radikallerin oluşumuna bağlanmıştır. Çalışmalar, omega üç ve omega altı yağlı asitlerin, serbest radikalleri nötralize ettiğini ve diyabetiklerin ihtiyaç duyduğu ek besinleri sağladığını göstermektedir. Bu gerekli besinleri elde etmenin bir yolu, doğanın gücünü kullanmak ve vücudu şifalı bitkilerle beslemektir.

Semizotu ve Diyabet
Semizotu ve Diyabet

Semizotu ve Diyabet

Purslane veya portulaca da bilindiği gibi etli sulu yaprakları olan otsu bir bahçe otudur. Semizotu doğada bilinen en zengin yağ asitleri kaynaklarından biridir. Ayrıca diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilecek besinlerle dolu. Purslane’in ana bileşenleri güçlü antioksidanlar olduğu bilinen tokoferallerdir. Aynı zamanda C, A ve E vitaminleri ve fosfor, çinko, kalsiyum, magnezyum, manganez, silikon ve fosfor gibi mineraller içerir. Salata şeklinde düzenli bir Purslane alımı diyabet yönetiminin ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

Semizotu ayrıca bir anti-inflamatuar, demulent, antibiyotik ve anti-parazittir. Sakinleştirici özelliklerinden dolayı düzenli olarak kozmetolojide kullanılır. Purslane’in bu özelliği, diyabetle ilişkili olarak, kaynama ve yaralar gibi cilt durumlarının tedavisinde de kullanılabilir.

Semizotu ayrıca, toksik dizanteri, kaynama, yara, vajinal akıntı ve idrar yolu enfeksiyonlarının belirtileriyle başa çıkmak için dahili olarak kullanılır.

Esansiyel Yağlar ve Diyabet
Esansiyel Yağlar ve Diyabet

Esansiyel Yağlar ve Diyabet

Her ne kadar uçucu yağlar diyabetin iyileştirilebileceğini iddia etmese de, diyabet, ülser, cilt bütünlüğü kaybı ve cilt enfeksiyonları gibi diyabetle ilgili hastalıkların yan etkilerini azaltmak için kullanılabilir. Uçucu yağların kullanımı inflamasyonu azaltabilir, hücre yenilenmesini teşvik edebilir ve enfeksiyonu ortadan kaldırabilir. Kullanılabilecek yaygın esansiyel yağların bazıları Palma Rosa, Biberiye, Ardıç, Lavanta, Çay Ağacı ve Nane’dir.

Esansiyel yağlar ayrıca, diyabet gibi kronik bir durumla başa çıkma stresini hafifletebilir ve böyle bir zayıflatıcı hastalık ile yaşama yükünü hafifletebilir. Aromaterapi, stresi azaltmak için bilinen bir antidottur. Stresi azaltmak için kullanılabilecek bazı uçucu yağlar lavanta, Ylang Ylang, Sandal ağacı, Limon, Bergamot, Neroli ve Germanyumdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here