Dezenfektan Coronadan Korur Mu? – Evde Dezenfektan Nasıl Yapılır?

1
64
Dezenfektan Coronadan Korur Mu?
Dezenfektan Coronadan Korur Mu?

Corona virüsünün yaygınlaşmaya başladığı günlerde, virüsten korunmak için elleri sık sık yıkamak ve dezenfektan ile de temizlemek gerekiyor.

İnsanlar da pandemi salgını olan corona virüsünden sonra, “Dezenfektanlar Corona virüsünden korur mu, elleri yıkamak nasıl olmalı, kolonya coronaya karşı elleri dezenfekte eder mi?” gibi soruların cevabını internette arıyor. Gelin bu yazımızda sizlerin bu sorularına cevap bulalım.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır
Corona Virüsü Nasıl Bulaşır

Öncelikle “Corona Virüsü Nasıl Bulaşır” sorusunu cevaplayalım.

Koronavirüs diğer grip hastalıklarının bulaşma yöntemine benzer şekilde damlacık yolu ile bulaşır. Yani virüsün enfekte olduğu kişiden gelen, tükürük, mukus gibi vücut sıvılarını damlacık şekilde havaya saçma, hapşırma yolu ile bulaşır.

Corona Virüsü Ne Kadar Süre Yaşar?

Yapılan araştırmalara göre damlacık şekkinde gelen virüslerin havada belirli bir yaşam süreleri vardır. Bu süre hava sıcaklığı ve virüsün bulunduğu ortama göre değişmektedir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki güneşli ve hava sıcaklığının 25 derecenin üstünde olduğu bir ortamda corona virüsünün yaşama süresi birkaç saattir.

Virüs, düz yüzeylerde sıcaklık düşük ise uzun süre yaşayabilir, nemli ve karanlık ortamlarda ışıklı ve temiz havaya göre daha dirençli dururlar. Ancak virüsün bu tip ortamlarda net olarak ne kadar yaşadığı henüz bilinmemektedir.

Dezenfektan Virüsten Korur Mu?
Dezenfektanlar Virüsten Korur Mu?

Dezenfektan Virüsten Korur Mu?

Covid – 19 virüsü alkol oranının yüzde 80 olduğu dezenfektan ile temas ettiğinde ölmektedir. Elleri sık sık en az 30 saniye yıkamak, yıkama imkanının olmadığı durumlarda ise dezenfektan varsa virüslerin ölmesine sebep olur.

Doğru Dezenfektan Nasıl Olmalıdır?

Doğru dezenfektanın içeriğinde en az yüzde 80 etil alkol olmalıdır ve ayrıca izopropil alkol denilen bir madde de vardır ki bu maddenin de en az %0.5 olması gerekmektedir. %0.5 oranın altında seyrelterek konulan izopropil alkol içeren dezenfektanlar corona virüslerini öldürmede çok da etkili değildir. Bu nedenle satın alırken izopropil alkol oranına bakarak seçim yapmanızda fayda vardır.

Dezenfektan Türleri ve Etkileri
Dezenfektan Türleri ve Etkileri
Dezenfektan Türleri ve Etkileri

Evde Dezenfektan Nasıl Yapılır?

Corona virüsünün yaygınlaşması sebebiyle araştırılan bir diğer konu ise evde dezenfektan yapımı, talebin artmasından şikayetçi olan vatandaşların evde kendi dezenfektanlarını yapmaları için internetten araştırmalar yapıyor.

İşte evde doğal dezenfekte jeli tarifi…

  • 2 bardak sıcak su,
  • 2 çorba kaşığı beyaz sirke
  • yarım çay kaşığı lavanta yağı
  • 3 damla çay ağacı yağı

Yukarıdaki malzemeleri bir kaba koyup hepsini karıştırarak kendi dezenfektanınızı hazırlayabilirsiniz.

Evde Dezenfektan Nasıl Yapılır?
Evde Dezenfektan Nasıl Yapılır?

Başka bir dezenfektan tarifi ise şöyle,

  • 1 Çorba kaşığı karanfil
  • 2 Çubuk tarçın
  • 1 Gül yaprağı
  • 1 Çorba kaşığı lavanta
  • 2 Çorba kaşığı alkol
  • 1 Kahve fincanı gül suyu

Gül yaprağı, lavanta, karanfil ve tarçını bir kapta dövüp bir kavanoza koyun. Kavanozdaki malzemelerin üzerine az miktarda çıkacak kadar su ekleyin. Karışıma alkolü ve gül suyunu ilave edin.

Oluşan karışımı 3 gün karanlık bir ortamda bekletin ve suyunu süzün.

Elde ettiğiniz suyu dezenfektan olarak kullanabilir ve her an yanınızda sprey şeklinde taşıyabilirisiniz.

1 Yorum

Comments are closed.