Demir Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

0
12
Demir Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Demir Eksikliği ülkemizde oldukça sık görülen kansızlık türüdür. Türkiye nüfusunun yaklaşık %30’unda görülen bu eksiklik giderilmez ise bazı hastalıklara yol açar.

Demir eksikliği vücudun ihtiyacı olan demirin bazı nedenlerden dolayı yeterli miktarda karşılanmaması nedeniyle meydana gelir. Halk arasında kansızlık ismi ile de bilinen demir eksikliğinin aslında kanda bazı değerlerin normal seviyenin altında olması durumudur.

Demir Eksikliğinin tedavisi ivedi olarak yapılmaz ise bazı hastalıklara ve sorunlara yol açar. Tedavisi için öncelikle vücudun demir eksikliğine neden olan konu ya da konuları belirlemek gerekir.

Demir Eksikliği Neden Olur?

Demir Eksikliği Neden Olur?

Kişinin yeterli beslenmemesi en büyük etkenlerden birisi olup, beslenme eksikliğine bağlı B12, folik asit gibi bazı maddelerin yeterli alınmaması hastalığın nedenleri arasındadır.

Yeterli hayvansal gıda alınmaması, et, sosis ve salam gibi besinleri sık tüketmek ve fazla pişirmek, fazla miktarda kafein içeren besinler tüketmek demir eksikliğine neden olur.

Ayrıca kanda bulunan demir depolama görevini üstlenen ferritin’in eksikliği de demir eksikliğine neden olur. Ferritin seviyesi olması gerekenden az ise bu durum kişide ciddi rahatsızlıklara sebep olacağı gibi fazlalığı da yine tehlike arz eder.

Demir Eksikliği’nin Belirtileri Nelerdir?

Kişinin bu durumu fark edebilmesi bazen oldukça güçtür ama sürekli yorgunluk hali ve uyku hali en bilinen belirtiler arasındadır.

Demir Eksikliği olan çocuklardaki en belirgin belirti dikkatsizlik ve halsizliktir.

Yetişkinlerde ise genelde cilt kuruluğu, sürekli oluşan ağız çatlakları, geç yara iyileşmeleri, sık sık kırılan tırnak ve saçlar gibi şikayetler görülür.

Peki Demir Eksikliği Ne Gibi Hastalıklara Yol Açar?

Demir eksikliğinin tedavisi kolay bir hastalıktır ancak bu durum geç fark edilir ya tedavisi aksatılırsa ciddi sorunlara neden olabilir.

Hastalığa bağlı kalp yetmezliği veya kalp büyümesi gibi rahatsızlıklar, hamilelikte düşük veya erken doğum riski gibi sorunlar, çocuklarda zeka ve gelişim geriliği, huzursuz bacak sendromu gibi hastalıklara yol açar.

Demir Eksikliği’nin yukarıda da belirttiğimiz gibi vücutta açacağı tahribat son derece ciddidir. Beyin demir eksikliğinden en fazla zarar gören organdır ki, tedavisi yapılmayan demir eksikliğine bağlı kanda azalan oksijen beyni yeterli besleyemeyeceği için kalıcı hasarlara yol açabilir.

Demir Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle hekim tarafından istenilen kan tahlilinde teşhis edilen eksikliğin tedavisi ilaç ve doğru beslenme ile mümkündür. Ancak hastalığa neyin neden olduğu belirlenmelidir. Çünkü uygulanacak tedavinin türü ve verilecek ilaç tedavisi için hastanın öyküsü ve demir eksikliğine neyin neden olduğu bilinmelidir.

Demir Eksikliği İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Eksiklik gösteren hasta İç Hastalıkları Uzmanı yani Dahiliye bölümüne gitmelidir.

Kanda Demir Fazlalığı Teşhisi ve Tedavisi

Ferritin Düşüklüğü Nedir? – Ferritin Değeri Kaç Olmalıdır?

Anemi Hastalığı – Neden Olur – Belirtileri ve İyi Gelen Yiyecekler