Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

1
436
Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun Düzleşmesi genellikle masa başı çalışan kişilerin karşılaştığı fiziksel bir sağlık sorunudur. Üst omurgada oluşan eğriliğin normal eğrilikten daha derin olması durumu olan boyun düzleşme sorunu sonradan ortaya çıkar.

Boyun Düzleşmesi, boynun olması gereken C şeklindeki kıvrımın düzleşmesi ile oluşur. Düzleşen boyun ile omurga da deformasyona uğrar. Olması gereken kıvrım kişiden kişiye bu kıvrım farklılık gösterse de erken teşhis ile düzleşmenin önüne geçilebilir.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Boyun Düzleşmesinin sebebi genellikle yanlış pozisyonda uzun süre hareketsiz oturmaktır. Bilgisayar başında doğru oturulmadığında, trafik kazası veya eklem hastalıklarına bağlı oluşan bu hastalık kaslara gereğinden fazla yük bindirdiğinden dolayı aşırı yorgunluk ve ağrı yapar.

Boyun Düzleşmesinin Belirtileri Nelerdir?

Boyun düzleşmesi boyun bölgesinde şiddetli ağrılar ile ilk belirtilerini gösterir. Hastalık boyun hareketlerinde kısıtlılık ve başın sağa sola çevrilmesinde zorlanma gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Hasta ilerleyen dönemlerde boyun düzleşmesine bağlı olarak damarların gerilmesinden dolayı baş dönmesi yaşayabilir ve genellikle bu sorunu boyun düzleşmesi belirtisi olarak görmez.

Başını dik tutmak veya havaya kaldırmak istediğinde zorlanır ve ağrı başlar.

Hastalığın teşhis edilmesinde geç kalındığında boyun düzleşmesine bağlı birçok sorun ortaya çıkabilir. Öyle ki beyne giden sinirlere baskı yaptığından dolayı kalıcı hastalıkların oluşması bile muhtemeldir.

Boyun Düzleşmesinin Önüne Geçmek İçin  Neler Yapılabilir?

Boyun Düzleşmesinin Önüne Geçmek İçin  Neler Yapılabilir?

Sürekli masa başında oturarak çalışan kişilerin her 1 saatte bir boyun egzersizleri yapması, bilgisayar ekranına dik bakmanız hatta monitörün üst kısmının kaş hizasında olması son derece önemlidir.

Ayrıca yastık seçimi büyük önem taşır. Ortopedik yastık tercih edilmeli ve uyku alışkanlıkları düzene sokulmalıdır.

Boyun Düzleşmesi Ne Zaman Fark Edilir?

Boyun düzleşmesi günümüzde birçok kişide mevcut olsa da hasta aşırı ağrı ve boyun bölgesinde hareket kısıtlılığı görmeden durumun ciddiyetinin farkına varmaz. Baş bölgesindeki hareket kabiliyetinin sınırlı hale gelmesi sonrası doktora başvurduğunda çekilen MR sonrası teşhis konulur.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun Düzleşmesinin Tedavisi

Boyun düzlüğü teşhisi konulan hastanın önce omurilik ve sinir sistemine ne derece hasar verdiği tespit edilmelidir. Sinirlere yapılan baskı durumuna göre hastaya egzersiz hareketleri verilir.

Ağrı olduğunda ağrı kesici ve kas gevşetici ile geçici rahatlaması sağlanır.

İleri boyutta boyun düzleşmesi’nin yaşayan hastanın fizik tedavi ile düzenli seanslara katılarak uygulanması gereken tedaviyi tamamlaması ve sonrasında duruma göre boyunluk kullanıp kullanmaması gerektiğine karar verilmesi gerekir. Eğer hasta boyunluk kullanacak ise tahmini olarak 10 gün boyunluk kullanımı ile boynun olması gerektiği gibi durmasını sağlayarak ağrı ve acıları azaltabilir.

Hastalık çok daha ilerlemiş ise boyun düzleşmesinin tedavisi için cerrahi bir müdahale gerekebilir. Ancak bu ameliyat son derece risklidir. Çünkü boyun bölgesinden geçen sinirler ve bu sinirlerin beyne gidiyor olması nedeniyle ameliyat hayati önem taşır. Bu nedenle boyun düzlüğü için ameliyat son çare düşünülmelidir.

Boyun Ağrıları ve Boyun Düzleşmesi Şikayeti Olan Hastalar Hangi Doktora Gitmelidir?

Boyun Düzleşmesi belirtilerini taşıyan kişilerin öncelikle Beyin Cerrahi bölümü ya da Fizik Tedavi bölümünden randevu almaları gerekir.

1 Yorum

Comments are closed.