Böbrek Taşı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

1
224

Böbrek Taşı, genetik özellikler, anatomik özelliklerden yani böbreğin yapısından kaynaklı olarak oluşur. Bir anda başlayan bir ağrı ile doğum sancısına yakın bir ağrı ile hayatı olumsuz etkiler.

Böbrek taşı geneli sıcak iklimlerde yaşayanlarda biraz daha fazla olur. Protein ağırlıklı beslenen kişilerde ve kan değerlerinde ürik asit seviyesi yüksek kişilerde daha çok görülür. Oksalat içeren sebzelerde örneğin ıspanak, maydanoz, çilek ve ya çikolatayı kontrolsüz tüketenlerde böbrek taşı görülebilir.

Böbrek taşının neden oluştuğu ile ilgili net bir bilgi yoktur. Vücuda alınan gıdaların parçalanacak enzimlere sahip olunmaması veya enzimlerin yeterli düzeyde çalışmaması durumunda oluşur.

Üriner sistemdeki idrar yollarının anatomisinin bozukluğu nedeniyle kum şeklinde atılması gereken parçaların dışarı atılamamasından dolayı böbrek taşı oluşabilir. Özellikle sindirim sistemi hastalıkları, bağırsakta herhangi bir problem olması, idrar yolu enfeksiyonların sık geçirilmesi böbrek taşlarına zemin hazırlar. Ayrıca AIDS hastalığında kullanılan ilaçlarda böbrek taşına neden olur.

Fosfat, kalsiyum, oksalat ve bunları içeren besinlerin sık tüketilmesi fazla miktarda vitamin ve koruyucu madde içeren ürünlerin sık kullanılması böbrek taşına neden olur.

Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşının ağrısı o kadar şiddetli bir ağrıdır ki, özellikle böbreğin kasıldığı sıradaki ortaya çıkan ağrı neredeyse bayılmasına sebebiyet verecek kadar da şiddetli bir ağrıdır. 20 ile 60 dakika arasında sürer artan ve azalan karakter gösterir. Bu ağrının yanı sıra bir takım eşlik eden belirtilerde vardır. Hastada bulantı, kusma, soğuk terleme görülür. İdrar yapımıyla ilgili zorluk hissi, idrarda yanma, renk değişikliği, kanama, idrar varmış yapamıyormuş hissi olur. Ayrıca hangi taraf böbrekten taş düşürülüyorsa o taraf kasık ve genital organlara doğruda yansıyan ağrılar olur.

Böbrek taşının ağrısı genellikle kişilerin yan taraflardaki boşluklarında başlayan ve bu boşluktan ön tarafa doğru yayılan veya bazı kişilerde de karna yayılan bir ağrı şeklinde görülür.

Böbrek Taşını Neler Tetikler?

Tuz tüketiminin artması böbrek taşı oluşumuna tetikleyebilir. Tuzun içinde bulunan sodyum pek çok konserve ve paketlenmiş hazır gıdada da bulunabilir.

Hayvansal proteinin sınırlı tüketilmesi önemlidir. Protein ihtiyacının hayvansal proteinden elde edilmesi bazı tür böbrek taşının oluşma riskini artırabilir.

Ayrıca hastanın aile bireylerinden birisinde daha öncesinde böbrek taşının hikayesi mevcut ise ve hareketsiz yaşam mevcut ise kişide böbrek taşı olma olasılığı oldukça fazladır.

Alkol Tüketimi Böbrek Taşı Yapar Mı?

Alkol tüketimi ile böbrek taşı oluşumu arasında herhangi bir bağ bulunmamaktadır. Alkol tüketimi böbrekte protein kaçağı oluşumuna neden olabilir ki bu durumun sonucu böbreklerin çalışma fonksiyonu bozulabilir.

Böbrek Taşı Tekrarlar Mı?

Böbrek taşları genellikle genetik yatkınlık, coğrafi bölge ve beslenme alışkanlıklarından dolayı ilk 5 yıl içerisinde tekrarlayabilir.

Böbrek taşının tekrarlamaması için düşük tuz tüketimi, kola, kalsiyumu yüksek besinlerin fazlaca tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Su tüketimi günlük en az 3 litre olmalı ve diyet yapılmalıdır.

Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek taşının tedavisi taşın yeri ve boyutuna göre değişiklik gösterir. 5 milimetreye kadar olan taşların tedavisi bol sıvı alımı ve ağrı kesici ile yapılır. Bol sıvı ile taş kendiliğinde düşer.

5 milimetreden büyük böblrek taşı için ESWL denilen bir yöntem kullanılır. Bu yöntem ile vücut dışından şok dalgaları uygulanarak taşın içeride kırılması sağlanır.

ESWL yöntemi ile düşmeyen böbrek taşları ise Üretoroskop cihazı ile tedavi edilir.

Böbrek Taşı İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Böbrek taşının tespit edilen hastanın Üroloji Uzmanından randevu alması ve taşın ebatına göre uzman hekimin yönlendireceği tedaviyi uygulaması gerekmektedir.

Comments are closed.