Bel Fıtığına Algoloji Tedavisi Nasıl Uygulanır?

0
266
Bel Fıtığına Algoloji Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bel Fıtığı yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Belin bulunduğu bölgedeki omurgaların sinirleri sıkıştırması ile meydana gelen bu hastalık şiddetli ağrıya neden olur.

Bel Fıtığı tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle bel fıtığının teşhisi çok önemlidir. Her bel ağrısı da bel fıtığı değildir. Günümüzde insanların hemen hemen yüzde 80’i bel ağrısı çekmekte olup her bel ağrısını bel fıtığı olarak nitelendirebilirler ancak bel ağrısı çeken kişilerin yaklaşık yüzde 15-20 kadarına bel fıtığı teşhisi konulur.

Bel Fıtığı Teşhisi ve Belirtileri
Bel Fıtığı Teşhisi ve Belirtileri

Bel Fıtığı Teşhisi ve Belirtileri

Bel Fıtığı teşhisi uzman bir hekim tarafından MR görüntüleme ile konulur. Belirtileri arasında ise bacaklarda ağrı, sinir sıkışmasına bağlı bacak bölgesinde ve ayaklarda uyuşma gibi şikayetler en yaygın belirtiler arasındadır.

Bel Fıtığı hastalığı genellikle masa başında uzun süreli oturan meslek gruplarında görülür. Bel desteği sağlanmadan oturma ve hareketsiz bir iş hayatı bel fıtığına yakalanma ihtimalini artırır.

Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?
Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle uzman bir hekim tarafından konulan bel fıtığı teşhisinde hasta idrar kaçırıyor veya büyük abdestini kaçırıyor ise cerrahi müdahale gerekebilir. Ancak bel fıtığı ciddi derecede değil ise ilaçlı ve fizik tedavi ile bel fıtığı tedavisi gerçekleştirilebilir.

Bel Fıtığına Fizik Tedavi Nasıl Uygulanır?

Bel fıtığı teşhisi konulan hasta fıtığın şiddeti ve hastanın şikayetlerine göre fizik tedaviye yönlendirilebilir. Fiziksel terapi ile fıtığa bağlı ağrıyı azaltmak için çeşitli egzersiz hareketler ve terapiler uygulanır. Buz terapisi, masaj uygulaması, germe gibi uygulamalar ile bel fıtığı tedavisi yapılır ve ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bel Fıtığına Algoloji Tedavisi Nasıl Uygulanır?
Bel Fıtığına Algoloji Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bel Fıtığına Algoloji Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bel fıtığı şikayeti ile fizik tedavi tarafından tedavi edilen hastanın ağrıları devam ediyor, sağa sola dönmede ve yukarı aşağı eğilmede ağrıları oluyor ise algolojik yaklaşımlar ile girişimler uygulanmalıdır.

Algoloji tarafından bel fıtığı tedavisinde radyofrekans ya da ozon tedavisi kullanılabilir. Disk içi ozon uygulaması ile bel fıtığı ağrıları etkili derecede azaltılabilir. Kısacası eğer bel fıtığı ileri düzeyde değil ve sadece ağrı ile kişinin hayat kalitesini düşürüyor ise algoloji bölümünün yöntemleri ile bel fıtığı ağrısı ortadan kaldırılabilir.

Bel Fıtığı Kimlerde Olur?
Bel Fıtığı Kimlerde Olur?

Bel Fıtığı Kimlerde Olur?

Bel fıtığının temelinde yatan neden ileri yaştır. Yaşlanma ile kontrolünüz dışında oluşan bu hastalığı önleme adına bazı önlemler alınabilir. Ağır bir eşya kaldırırken bir yerden destek alınmalıdır. Ağırlık kaldırırken bel zorlanıyor veya yanma gibi bir durum oluşuyorsa ağırlık kaldırılmamalı. Düzenli olarak spor ve diyet yapılmalıdır.

Bel Fıtığının Tekrarlama Oranı

Bel fıtığı hastaları eğer cerrahi bir müdahale ile tedavi oldu ise bel fıtığının tekrarlama oranı çok düşüktür. Yapılan araştırmalara göre bel fıtığı ameliyatı olan her yüz kişiden yaklaşık 2-3 kişide bel fıtığı tekrarlamıştır.

Ameliyat sonrası bel fıtığından tamamen kurtulan hastaların, tuvalet ihtiyacını klozet ile gidermeleri, düzenli yürüyüş yapmaları ve diyet yapmaları gerekmektedir.

Bel Fıtığı Olmamak ve Bel Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bel Fıtığı olmamak ve bel sağlığını korumak için 45 dakikadan fazla aynı pozisyonda oturulmamalı ve ara ara ayakta kalınmalıdır.

Bel destekli sandalye ve koltuklar tercih edilmelidir.

Ortopedik yatak tercihi oldukça önemlidir.

Bel bölgesi egzersiz sonrası terlemiş ise terli bırakılmamalı ve hava akımı önünde tutulmamalıdır.

Ani oturma ve kalkma hareketleri yapılmamalı. Ağır yük veya eşya kaldırılmamalıdır.