Behçet Hastalığı Nedir? – Behçet Hastalığı Neden Olur?

2
361
Behçet Hastalığı Nedir? - Behçet Hastalığı Neden Olur?
Behçet Hastalığı Nedir? - Behçet Hastalığı Neden Olur?

Behçet hastalığı vücudun belirli bölgelerinde iltihaplar oluşan ve genellikle ağız ve genital bölgelerde ülserler ile bulgu veren bir damar hastalığıdır.

Behçet Hastalığı, 1937 yılında Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından tanımlanan kronik bir hastalıktır. Yani hastalık kişi ile beraber kontrol altına alınarak ömrünün sonuna kadar yaşar.

Prof. Dr. Hulusi Behçet
Prof. Dr. Hulusi Behçet

Peki Behçet Hastalığı Tam Olarak Nedir, Neden Olur?

Behçet hastalığı vücudun belirli bölgelerinde iltihaplar oluşan ve genellikle ağız ve genital bölgelerde ülserler ile bulgu veren bir damar hastalığıdır.

Damarların iltihaplanması ile oluşan bu hastalık, göz ve çevresindeki yaralar, genital bölgedeki yaralar ile başlar ilerleyen dönemlerde sindirim sistemi, akciğer, eklem, kalp damar sistemine de zarar verir.

Peki Behçet Hastalığı Tam Olarak Nedir, Neden Olur?
Peki Behçet Hastalığı Tam Olarak Nedir, Neden Olur?

Hastalık Neden Olur?

Behçet hastalığının tam olarak nedeni belli değildir. Genellikle Uzak Doğu bölgesinde daha sık görülen bu hastalık Türkiye’de ortalama 100 bin kişide 20 kişide görülür.

Hastalığın genetik olduğu ve coğrafi bölgenin etkisi ile arttığı belirtilse de bunlar kesin olarak ispatlanmamıştır.

Behçet hastalığının kesin tedavisinin olmayışının nedeni ise vücudun kendisine ait dokulara savaş açması ve buna neden olan virüsün vücut içerisinde yok edilemeyişidir.

Behçet hastalığı erkeklerde daha sık görülür. 20 ile 45 yaş arasında görülen bu hastalık nadir de olsa çocuklarda belirtiler ile erken teşhis edilip görülebilir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?
Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Behçet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Hastalık genellikle ağız bölgesinde kanser yaralarına benzeyen yaralar ile ilk belirtilerini gösterir. Oval şekilde oluşan yaralar, sıklıkla dudak içinde ve zaman zaman dilde görülür. Hatta kişinin yemek yemesi veya konuşmasını etkileyecek şekilde olabilen bu yarala genellikle 2 hafta içerisinde kendi kendine iyileşir.
  • Genital bölge, meme altında kırmızı şeklinde yaralar oluşarak kendini belli eder. Behçet hastalığının oluşturduğu yaralar ağrılıdır. Genital bölgede hastalığa bağlı oluşan yaralar derin olup, ağız bölgesindekilere göre daha geç iyileşir.

    Behçet Hastalığının Gözlere Olan Etkisi
    Behçet Hastalığının Gözlere Olan Etkisi
  • Behçet hastalığına bağlı olarak gözlerde çıkan yaralar hastayı kör edebilecek kadar ciddi belirti gösterir.
  • El ve ayak bileklerinde ağrı yapar ve bu bölgelerde kızarıklık oluşur. Diz ve dirsek bölgesinde şişlik oluşturur.
  • Behçet Hastalığının en belirgin ve hayati belirtisi ise, damar iltihabına bağlı olarak toplardamar ve atardamarda iltihaplanmaya bağlı tıkanıklık yapmasıdır.

Behçet Hastalığında Damar İltihaplanması

Yukarıdaki belirtiler tek başına Behçet Hastalığının teşhisini koymak için yeterli olmayabilir, Kan tahlili sonucu CRP’nin yüksek olması başka bir enfeksiyona bağlı da olabilir. Bu hastalığın en belirgin etkisi damarlara olur. Behçet hastalarında damarlarında daralma, pıhtı ve tıkanıklık görülebilir. Damar duvarında balonlaşma veya yırtılma görülebilir.

Behçet Hastalığına bağlı varisler oluşabilir.

Behçet Hastalığının Teşhisi Nasıl Konulur?
Behçet Hastalığının Teşhisi Nasıl Konulur?

Behçet Hastalığının Teşhisi Nasıl Konulur?

Behçet Hastalığının teşhisi genellikle klinik bulgular ile konulur. Yani hastanın belirtileri göstermesi ve bu belirtilerin tekrarlanması sonrası hekime başvurusu ile konulur. Behçet hastalığının teşhis konulması genellikle 3 yıl kadar gecikir.

Behçet Hastalığını tespit etmek için paterji denilen bir deri testi yapılır. Paterji testi genellikle pozitif çıkmakta olup tek başına yeterli değildir. Damar ve beyin görüntüleme de yapılması gerekebilir.

Paterji Deri Testi Nedir?

Paterji testi behçet hastalığının teşhisinde kullanılan bir yöntemdir. Kalın ucu olan bir iğne yardımı ile önkol bölgesinde damar ve kıl bulunmayan deri bölgesine uygulanır. Uygulamanın ardından 48 saat sonrasında olası papül, püstül veya papülopüstüler değerlendirilir.

Ön kol bölgesine 5 milimetre batırılarak uygulanan bu test, her iki kola da uygulanır. Yaklaşık 3-4 cm arayla üçer adet uygulanır.

Paterji Test sonucunun pozitif olduğu Behçet Hastalığının kesin olduğu anlamına gelmez. Yine sonucun negatif olması da hastalığın olmadığının tanısını koymaya tek başına yetmez.

Behçet Hastalığı Cinsel Yolla Bulaşır Mı?
Behçet Hastalığı Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Behçet Hastalığı Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Kadınlarda vajinanın iç kısmında yaralara ve akıntılara neden olabilen behçet hastalığı, genital bölgelerdeki yaralardan dolayı halk arasında en çok cinsel yolla bulaşıp bulaşmadığı sorusudur…

Behçet Hastalığı cinsel yolla bulaşmaz. Sadece genital bölgelerde meydana gelen ülserler ağrı yaptığı için cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir.

Behçet Hastalığı Ölümcül Bir Hastalık Mıdır?
Behçet Hastalığı Ölümcül Bir Hastalık Mıdır?

Behçet Hastalığı Ölümcül Bir Hastalık Mıdır?

Bu hastalığın seyri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Bazı hastalarda sadece seyrek bulgular gözlemlenir ancak bazı hastalarda ise durum son derece ciddi olur. Behçet hastalığının teşhisi konulduktan sonra uygulanan tedavi yöntemi ile hastanın yaşam kalitesi yükseltilir ve hastalık kontrol altına alınır. Kullanılan ilaçlar ile ataklar azaltılır. Ancak tüm bunlara rağmen Behçet Hastalığına bağlı olarak ölüm az da olsa bulunmaktadır.

Hastalığın neden olduğu damar genişlemeleri ve perforasyon yani organların anormale açılması nedeniyle ölüm olabilmektedir.

Behçet Hastalığına bağlı en sık ölüm nedeni ise akciğer anevrizmasıdır.

Anevrizma : Damardaki veya damar duvarındaki baloncuk şeklinde genişlemedir.

Hastalığın Tedavisi Var Mıdır?
Hastalığın Tedavisi Var Mıdır?

Behçet Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Hastanın durumuna göre alevli bulgular ya da ara ara sakin tekrarlayan bulgular ile ömür boyu yaşanabilecek bir hastalıktır. Oluşan iltihapların oluştuğu bölgeye göre düzenli krem ve ilaç kullanılmalı ve doktor kontrolünde kan değerleri belirli aralıklar ile takip edilmelidir.

Örneğin ağızda çıkan bir yara için gargara iyi gelebilir. Ayrıca kortizon içeren bir krem sürmekte oluşan yaranın kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Bazı hastalarda ilaç ile Behçet Hastalığı kontrol altına alınmış, iyileşme sonrası belirli bir dönem takip edilmiş ve bu dönemin sonunda ilaçlara da ara verilerek hastalığın ilerlemediği gözlemlenmiştir. Yani kronik olabileceği gibi tamamen iyileşen hastalar da mevcuttur.

Behçet Hastalığında tedavi ile iltihabı en aza indirip kontrol atlına almak mümkündür. Bunun için bazı ilaçlar kullanmak gerekir :Kortikosteroidler, İmmünosupresanlar ve Biyolojik tedaviler bunlar arasındadır.

Behçet Hastalığına Bitkisel Tedavi

Behçet Hastalığında oluşan yaraların tekrar olma sayısını en aza indirgemek için ve ağrılı yaraları azaltmak için bitkisel tedavi yöntemleri önerilir.

Yeşil çay, papatya, sirke, brokoli, zerdeçal gibi maddeler ile vücudun bağışıklık sistemi güçleniyor ve hastalık ile savaşmada önemli bir rol oynuyor.

Stres, yorgunluk ve ateşli hastalıklar Behçet Hastalığını tetikler.

Bulaşıcı Mıdır?
Bulaşıcı Mıdır?

Behçet Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu hastalık bulaşıcı değildir. Herhangi bir ortak alan veya eşya kullanımı ile asla bulaşmaz. Cinsel yol ile bulaşmaz.

Behçet Hastalığına Hangi Doktora Gidilmelidir?
Behçet Hastalığına Hangi Doktora Gidilmelidir?

Behçet Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Behçet Hastalığı birçok organı eş zamanlı olarak etkilemektedir. Bu nedenle bu hastalık için birçok hekime farklı bulgular ile başvurulabilir

Ciltte çıkan yaralar ve iltihaplanmalara bağlı ağrılar nedeniyle Deri ve Zührevi Hastalıkları uzmanından randevu alınabilir.

Hastalık damarlarda tıkanıklık ve şişmeye yol açabileceği, akciğer damarlarında hasara yol açabileceği için, göğüs hastalıkları uzmanından randevu alınabilir.

Eklem ve diz bölgesinde tutulum yaptığı için ve Romatolojik bir hastalık olduğu için varsa Romatoloji uzmanından randevu almak gerekebilir.

Kaynak : Kas İskelet Sistemi Hastalıkları – Sağlık Bakanlığı Web Sitesi