Bağırsaklar sindirim sisteminin en önemli organlarındandır. Bağırsak faaliyetlerinde meydana gelen değişimler sindirim sistemini etkilediği gibi diğer vücut mekanizmalarının da etkilenmesine neden olur. Bağırsaklar, vücutta yer alan zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Bağırsaklar düzgün çalışmayacak olursa vücutta zararlı madde birikimi meydana gelebilir. Bu yüzden bağırsaklara iyi gelen yiyecekler herkes tarafından tüketilmeli ve bu sayede bağırsak faaliyetleri düzenli hale getirilmelidir.

Bağırsaklar düzgün çalışmadığı zaman ishal, kabızlık, şişkinlik ve gaz gibi problemler ortaya çıkar. Bu sağlık yakınmaları kişinin günlük yaşamının dahi olumsuz etkilenmesine neden olur. Yaşam kalitesini düşürmemek için bu yüzden bağırsakların düzgün bir şekilde çalışması önemlidir. Bağırsakların düzgün çalışması için dikkat etmeniz gereken en önemli şey yeterli oranda su içmektir. Su bağırsak faaliyetlerinin daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur. Bağırsaklarla alakalı sorunların büyük bölümü bağırsakların düzgün bir şekilde çalışmamasından kaynaklanır. İşte tam bu durumda devreye bağırsaklara iyi gelen yiyecekler girmektedir.

Bağırsakları Çalıştıran Yiyecekler

Bağırsaklara iyi gelen yani bağırsakları çalıştıran yiyecekler sayesinde, bağırsak faaliyetlerinin bir düzen içerisinde gerçekleşmesini sağlamak mümkündür. Doğru bir beslenme alışkanlığı kazanmak isteyen herkes kesinlikle bağırsakları çalıştıran yiyeceklerin de içerisinde yer aldığı bir beslenme zinciri oluşturmalıdır.

 1. Bakliyat: Bakliyatların neredeyse tamamı yüksek oranda lif içerir. Bakliyatlarda yer alan bu lifler dışkının yumuşamasını sağlayarak daha rahat bir şekilde tuvalete çıkmanızı sağlar. Bağırsakları çalıştıran yiyecekler arasında yer alan besinlerin neredeyse tamamı lif bakımından zengindir. Bu yüzden kesinlikle lifli yiyeceklerin tüketimine ayrı bir özen gösterilmelidir. Bakliyatlar ayrıca demir bakımından da zengindir. Bu sayede vücut için gerekli olan demir de bakliyatlardan alınabilir. Mercimek, fasulye ve bezelye tüketebileceğiniz bakliyatlardandır.
 2. Kepekli Tahıllar: Bu gıdalar da bakliyatlar gibi yüksek oranda lif içermektedir. Kepekli tahılların sahip olduğu bu lif bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bağırsaklarınızla alakalı sorunlarınız varsa ve beyaz ekmek tüketiyorsanız, beyaz ekmek yerine kepekli ekmekleri tercih edin. Ayrıca sabahları kahvaltılarınızda kepekli gevrekleri de tüketebilirsiniz. Buna dikkat ettiğini müddetçe bağırsaklarınız düzenli bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.
 3. Kuru Meyveler: Kuru incir, kayısı ve erik bağırsakların çalışmasını sağlayan önemli besinlerdendir. Gün içerisinde ara öğünlerde bu kuru meyveler tüketilirse bağırsaklar düzenli bir şekilde çalışmaya başlar. Uzmanlar kuyu meyveleri yedikten sonra ılık su içmeyi tavsiye ediyor. İçilen ılık su kuru meyvelerin bağırsaklarla daha hızlı bir şekilde etkileşime girmesini yani bağırsakların çalışmasını sağlamaktadır. Kuru meyveler lif bakımından zengin olduğu için dışkılama ile alakalı sorunlarınızın da ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 4. Taze Meyveler: Muz, çilek, böğürtlen, elma ve portakal gibi severek tüketilen meyveler lif bakımından zengindir. Bu özellikleri sayesinde bağırsakların çalışmasını sağlarlar. Uzmanlar bağırsak problemi olan kişilerin özellikle ara öğünlerde taze meyve tüketmelerini tavsiye ediyor. Bu sayede bağırsaklarınız daha düzenli bir şekilde çalışabilir.
 5. Su: Tüm canlı organizmaların en önemli yaşam kaynağı sudur. Su bileşiği sayesinde vücuda alınan liflerin kolay bir şekilde sindirilmesine yardımcı olur. Kişi yeterli oranda su tüketmezse bu dışkıda sertleşmelerin olmasına yani kabızlık sorununun ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca dışkı sertleştiği zaman bağırsaklarda ilerleme hızı düşer. Bu durum da bağırsakların aşırı derecede yavaş ya da hiç çalışmamasına neden olur. Sağlıklı bir bağırsak sistemi için günde en az 2 litre su içilmelidir.
 6. Havuç: Bağırsaklarda meydana gelen enfeksiyonlar, bağırsakların çalışmasını olumsuz etkiler. Havuç, içeriğindeki maddelerle bağırsaklardaki enfeksiyonların kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar. Yani havuç bağırsakları temizleyici bir etkiye sahiptir.
 7. Tarçın: Çok fazla kişi tarafından bağırsaklara olan olumlu etkileri bilinmese de tarçın bağırsakların çalışmasını sağlayan bir besindir. Tarçını sade bir şekilde her sabah bir çay kaşığı tüketebileceğiniz gibi ılık suyun içerisine koyarak da tüketebilirsiniz. Bunu düzenli hale getirecek olursanız bağırsak çalışmasında meydana gelen değişimleri kısa süre içerisinde hissedersiniz.

Bağırsakları Temizleyen Yiyecekler

Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışması önemli olduğu kadar bağırsakların temiz olması da önemlidir. Bazı yiyecekler bağırsakları temizleyici etkiye sahiptir. Bu yüzden bağırsakları temizleyen yiyecekler tüketilerek bağırsakların temiz kalması ve bu sayede bağırsak faaliyetlerinin düzgün bir şekilde gerçekleşmesi sağlanabilir.

 • Pancar: Bu besin demir ve kalsiyum açısından zengindir. Sindirimi kolay olduğu gibi diğer besinlerin de kolay bir şekilde sindirilmesini sağlar. Hem bağırsakları hem de karaciğeri temizleme özelliği olan pancar, sağlıklı yaşam sürmek için tüketilmesi gerekli olan bir besin türüdür.
 • Lahana: Bağırsaklarda biriken toksin maddeler bağırsakların kirlenmesine ve bu nedenden dolayı düzgün bir şekilde çalışamamasına neden olmaktadır. Antioksidan özelliği olan lahana, bağırsaklarda yer alan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak bağırsakların temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kereviz: Vücudun neredeyse her yerinde alan zararlı maddeleri uzaklaştırıcı etkiye sahip olan kereviz, tam bir toksin düşmanıdır diyebiliriz. Tadının hoş olmamasından dolayı birçok kişi kereviz tüketmeyi tercih etmiyor olsa da kesinlikle sağlık yaşam sürmek ve bağırsakları temizlemek için tüketilmelidir.
 • Sarımsak: Doğal antibiyotikler arasında yer alan sarımsak, bağırsaklarda bulunan zararlı bakterileri ve virüsleri yok ederek kişinin hastalıklara yakalanmasını engeller. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkin rol oynayan sarımsak, bağırsakların temizlenmesini sağladığı gibi bağırsak kanseri gibi kötü hastalıkların ortaya çıkmasını da engellemektedir.
 • Limon: Yüksek oranda C vitamini içeriğinden dolayı limon, tam bir antioksidandır. Antioksidan özelliği taşıyan limon vücuttaki toksinlerin uzaklaştırılmasını ve bu sayede bağırsakların temizlenmesini sağlar.

Bağırsaklardaki İyi Bakterileri Arttıran Besinler

Bağırsaklarımızda bağırsak faaliyetlerinin kusursuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan çok sayıda yararlı yani iyi bakteri bulunmaktadır. Bu yararlı bakterilere probiyotik bakteri denilmektedir. Bazı besin türleri bu iyi bakterilerin sayısının artmasını sağlar. Eğer bağırsaklarınızda iyi bakteri sayısı azaldığı için bağırsak sorunları yaşıyorsanız bağırsaklardaki iyi bakterileri arttıran besinler sayesinde bu bakterilerin sayısını arttırabilirsiniz.

Süt ürünlerinin neredeyse tamamı bağırsaklardaki iyi bakteri sayısını arttırmaktadır. Uzmanlar hazır süt yerine açık olarak satılan süt ve sür ürünlerinde daha fazla iyi bakteri olduğunu belirtiyor. Bu yüzden temiz olduğuna inandığınız işletmelerden süt ve süt ürünü alıp tüketerek bağırsaklarınızdaki iyi bakteri sayısını arttırabilirsiniz. Bağırsaklardaki iyi bakterileri arttıran besinler arasında kefir, süt, yoğurt, lahana turşusu, ayran ve süzme peynir gibi yiyecekler yer almaktadır.

 

1 Yorum

Comments are closed.