Bacakta Morarma Neden Olur ve Nasıl Geçer?

0
855
Bacakta Morarmalar Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Bacakta Morarmalar Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Bacakta Morarma genel olarak alınan darbeler sonucunda meydana gelse de çeşitli sağlık sorunlarından dolayı da morlukların oluşma ihtimali vardır. (Bacağınıza darbe almamanıza rağmen morarmalar oluştuysa kesinlikle bu durumun altında yatan nedenleri tespit etmek için bir doktora görünün.)

Bacağın çeşitli yerlerinde morluklar oluştuğu zaman akla gelen ilk soru bacaktaki morluklar kanser belirtisi mi sorusudur.

Çocuklarda Neden Olur?
Çocuklarda Neden Olur?

Çocuklar biz yetişkinlere göre daha hareketli yaşam sürdüğünden dolayı gün içerisinde kol ve bacaklarına darbe alarak bu kısımlarda morlukların oluşmasına neden olabilirler. Bu yüzden çocuklarda oluşan bacak morarmaları çoğu zaman darbelerden dolayı olduğu için normal karşılanır.

Biz yetişkinler çocuklara göre daha durağan bir yaşam sürdüğümüz için bacaklarımıza darbe alma ihtimalimiz aşırı derecede düşüktür. Bu yüzden eğer bacaklarımızda morarmalar olursa çocuklara göre daha fazla önemsememiz gerekmektedir. Özellikle bazı kan hastalıkları vücudun çeşitli yerlerinde morlukların oluşmasına neden oluyor. Hayati önem arz eden şeyler olabileceği akla getirilerek kesinlikle morarmalar sonrasında kan testi yaptırmakta fayda var.

Bacaklarda Morarma Neden Olur?
Bacaklarda Morarma Neden Olur?

Bacakta Morarma Neden Olur?

Bacaklarda oluşan morarmalar yukarıda da belirttiğimiz gibi genellikle bacağa alınan darbeler sonucunda meydana gelir. Bacağa darbe alındığı zaman derinin üzerinde yer alan kılcal damarlar zarar görür ve kanama olur. Akan kan derinin alt kısımlarına ilerler ve bir süre sonra renk değiştirerek morarmaların oluşmasına neden olur. Yaşı ilerlemiş olan kişilerin damar yapılarında bozulmalar olur. Bu yüzden sıklıkla kılcal damarlar zarar görerek kanar. Bu da darbe alınmamasına rağmen kılcal damar kanamasından dolayı bacaklarda morlukların oluşmasına neden olmaktadır.

Kan hastalıkları da morarma oluşmasına neden olabilir.
Kan hastalıkları da morarma oluşmasına neden olabilir.

Cilt uzmanları güneş ışınlarına uzun süre boyunca maruz kalınacak olunursa bu durumun da morarmalara neden olabileceğini belirtiyor. Cilt üzerinde meydana gelen güneş yanıkları cildin incelmesine neden olur ve bu da cildi hassaslaştırır. Güneş ışınlarına maruz kalınmaya devam edilirse bir süre sonra deri üzerinde morarmalar meydana gelir. Cildin güçlü kalması için cilt üzerindeki yaşlı hücrelerin yenilenmesi gerekmektedir. Eğer bu hücreler yenilenmezse deri üzerinde morarmalar olur. Cilt hücrelerin yenilenmesinde B12, K ve C vitaminleri aktif bir şekilde görev almaktadır. Bu vitaminler yeterli oranda alınmaz ise bacaklarda morarmalar olabilir.

Kan sulandırıcı ilaçlar kanın akışkanlık seviyesini arttırır. Bu durum sıklıkla kılcal damarlarda kanamaların meydana gelmesine neden olur. Eğer kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız ve bir süre sonra bacaklarınızda morarmalar meydana geldiyse durumu kesinlikle doktorunuza anlatın. Bunların dışında bazı kan hastalıkları da bacakta morarma oluşmasına neden olur. Kan zehirlenmesi, hemofili, şeker hastalığı, lösemi ve romatoid artrit gibi rahatsızlıklar vücudun çeşitli yerlerinde moruklukların oluşmasına neden olabiliyor.

Morarma Nasıl Geçer?
Morarma Nasıl Geçer?

Bacaktaki Morarmalar Nasıl Geçer?

Bacaklarda oluşan morarmaların tedavisi için öncelikli olarak morarmaların meydana gelmesine neden olan faktörlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Bacakta morluk içi hangi bölüme gidilir derseniz bu sorunun tespiti ve tedavisi için hastanelerin hematoloji bölümlerinden randevu alabilirsiniz.

Bacaklarda morarma olması kılcal damar kanamalarından dolayı meydana geliyorsa buz uygulaması yapmanız sıkıntılarınızın azalmasını sağlayacaktır. Buz bacağa uygulandığı zaman kılcal damarlar büzülür ve kanama durur. Bu da kılcal damar kaynaklı olarak oluşan morlukların yok olmasını sağlar. Bacaklarda morarmalar olduysa bir süre sonra bu morluk yayılacaktır. Morluğun yayılmasını engellemek için bandajla morarmanın olduğu kısmı sarabilirsiniz.

Vücutta meydana gelen morluklar damar kanamalarından dolayı olduğu için morarma olduysa bacaklarınızı kalp seviyenizin üzerine kaldırıp bir süre bekleyin. Bu kanın bacaklar yerine vücutta daha fazla birikmesini sağlayacaktır ve bacaktaki morarma oranında ciddi derecede azalma meydana gelecektir. Bacaklarda morarmlar olması ciddi bir rahatsızlık olan lösemi hastalığından ötürü de olabilmektedir. Eğer bacaklarınızdaki morluklar bir süredir geçmediyse ve her gün morluklara yeni bir morluk ekleniyorsa kesinlikle kan testi ve kanser taraması yaptırmanızı tavsiye ederiz. Erken teşhisin hayat kurtardığını aklınızdan çıkarmayın.

Bacakta Morarma İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Bacaklarda oluşan morarmalar için Dahiliye bölümünden randevu alınabilir. Varsa Hematoloji bölümüne gidilmelidir. Düşmeye veya çarpmaya bağlı oluşmuş bir morarma var ise Cildiye bölümüne gitmesi gerekir.