Ayak Yanması Neden Olur? Ayak Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir?

0
2761

Ayak altının ateşlenmesi, yanması hisse yaygın sorunlardan biridir. Belirtileri çoğunlukla geceleri ayaklarda rahatsız eden yanma, karıncalanma, iğnelenme ve kaşınma hissidir. Ayak yanması bazı durumlarda gündüzleri de rahatsız edebilir ve hastada strese, uykusuzluğa neden olur. Ayaklarda devamlı olarak yanmadan dolayı ayakta durmak zorlaşır.

Ayak Yanmasına Neden Olan Etkenler

Değişik sebeplerden dolayı oluşan ayakların yanması durumu, temelde ince sinirlerin etkilendiği bir sorundur.

Özellikle birinci sıradaki neden HGB (Hemoglobin) ve Ferritin, yani çok kan olması. Bunun için doktorunuza gidip bu iki değerlerinize baktırmanız gerekli. Değerler yüksek çıkarsa kan vermeniz gerekir.

HGB NEDİR?

Kan tahlillerinden gördüğünüz HGB, “hemoglobin”in kısaltmasıdır. Hemoglobin bir tür proteindir ve vücut için çok önemlidir. Demir içerek bu metalloprotein kırmızı kan hücrelerinde yer alır ve solunum organından dokulara oksijen, dokulardan da solunum organına da karbondioksit ve proton taşır.

HGB Yüksekliği Kaç Olmalıdır?

Erkeklerde 1 desilitre kanda 13,5 – 17,5 gram, kadınlarda ise 1 desilitrede kanda 12 – 15,5 gram ideal hemoglobin miktarıdır. Çocuklar için ideal hemoglobin değeri aralığı yaştan yaşa ve cinsiyete göre değişmektedir.

FERR: FERRİTİN NEDİR?

Ferritin, demir içeren bir kan hücresi proteinidir. Ferritin vücudunuzdaki demirle aynı şey değildir. Bunun yerine ferritin, vücudunuza ihtiyaç duyduğunda demiri tutan ve serbest bırakan bir proteindir. Ferritin genellikle vücudunuzun hücrelerinde, aslında çok az kan dolaşımda bulunur. En büyük ferritin konsantrasyonları tipik olarak karaciğer (hepatositler olarak bilinir) ve bağışıklık sistemi (retiküloendotelyal hücreler olarak bilinir) hücrelerinde bulunur.

Normal Ferritin Değerleri

– Erkeklerde mililitre başına 20 ila 500 nanogram
– Kadınlarda mililitre başına 20 ila 200 nanogram

Ayak yanması genellikle kadınlarda hamilelik döneminde ve 50 yaş üzeri kişilerde görülür. Menopoz dönemindeki kadınlarda gece ayakları örtmeme ve yanma sık görülen şikayetler arasındadır. Fazla kilo, Kronik olarak yaşanılan yorgunluk, Uzun saatler boyunca ayakta kalmak, Alerjik problemler, Yanlış ayakkabı seçimi, Kansızlık, B12 vitamini eksikliği, Mantar enfeksiyonları, Normalden fazla terleme, Şeker hastalığı sebebi ile oluşan nöropatik ağrılar ayak yanması nedenleri arasında gösterilir.

Ayak altı yanması nedenleri belirtilen bu sebepler dışında travmalar, sinir sıkışması, karaciğer ve böbrek problemleri, kan dolaşımı ile ilgili sorunlar, artrit gibi rahatsızlıklar, sigara ve alkol kullanımı ile de meydana gelebilir.

Ayak Yanmasına Evde Ne Yapılır?
Ayak Yanmasına Evde Ne Yapılır?

Ayak Yanmasına Evde Ne Yapılır?

B12 vitamini eksikliğinde ayak altı yanması problemi gözlenebildiği için B12 vitamini takviyesi bu problemin giderilmesinde etkili olmaktadır. Et, yumurta, süt gibi yiyeceklerde B12 vitamini bulunmaktadır. Eğer böyle bir eksiklik varsa bu besinler ile bunun giderilmesi mümkün olabilir.

Buna ek olarak çorap seçimi de oldukça önemlidir. Terlemenin olmasını engelleyen çoraplar seçilmelidir. Bunun için de pamuklu çoraplar iyi gelmektedir. Ayrıca bunlara ek olarak ayak bakımının da düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Ayak Yanmasına Bitkisel Tedavi

Çay : Ayaklarda yanma hissinden kurtulmanın çok kolay ve etkili bir yoludur. Çay doğa da anti inflamatuar olan tanik asit içerir ve böylece ayak dokularındaki iltihap ve ağrıyı azaltabilir. Ayaklarınız da rahatlama elde etmek için demlenmiş ve soğumuş çaya bir süre batırın.

Ayak Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ayak yanması şikayeti için öncelikle dahiliye hastalıkları uzmanından randevu almak gerekir. Yapılan tetkikler ile hastalığa neyin neden olduğu bulunmalı ve tedaviye başlanmalıdır.