Antibiyotik Kullanımı – Antibiyotik İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

0
235
Antibiyotik İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?
Antibiyotik İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

Antibiyotik Kullanımı günümüzde gittikçe artan ve bilinçli kullanılmadığında yan etkileri nedeniyle ciddi zararlar açan ilaç türüdür.

Türkiye’de Antibiyotik İlaçlar doktor tarafından reçete edilmediği sürece eczanelerde satışı yasaktır.

Antibiyotik ilaçlar vücutta bakteriye bağlı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan, çeşitli yosun, mantar, küf gibi yarar sağlayacak mikroorganizmalardan elde edilen ilaçlardır.

Antibiyotik ilaç kullanımı ile ilgili halk arasında bilinen en büyük yanlış ise virüs nedeniyle oluşan hastalıklara da iyi geleceği düşünülerek kullanılmasıdır. Antibiyotikler enfeksiyonlara karşı kullanılan ve grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara hiç bir etkisi olmayan bir ilaç türüdür.

Antibiyotik ilaçların ateş düşürücü bir etkisi de olmadığı gibi vücudun bağışıklık sistemini düşürürler. Yani vücudun kendi başına yenebileceği bir mikroba karşı antibiyotik kullanarak antibiyotikten yardım sağlamak vücudun daha sonra aynı mikroba karşı kendi savaşarak mikrobu yenemeyeceği ve mikrobun direnç göstereceği bir zemin hazırlar.

Bakteri kaynaklı hastalıklara karşı kullanılan Antibiyotik İlaçların faydası olduğu gibi yan etkileri de vardır ki gereksiz kullanımı ile organlara zarar verebilir.

Antibiyotik İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?
Antibiyotiklerin Yan Etkileri Nelerdir?

Antibiyotiklerin Yan Etkileri Nelerdir?

Öncelikle hekim tarafından reçete edilmiş antibiyotik düzenli kullanılmalı ve hastalık düzeldi diyerek ilaç bitmeden yarım bırakılmamalıdır. Bu daha sonrasında aynı mikrobun vücutta antibiyotiğe karşı direnç kazanmasına sebep olur.

Antibiyotik ilaç kullanım saatleri düzenli olmalıdır.

Antibiyotik İshal Yapar Mı?

Bazı Antibiyotik ilaçlar ishal yapar. İshal Antibiyotiklerin bağırsakta yarattığı tahribat nedeniyle olur.

Antibiyotik ilaç kullanımı sırasında oluşan bu ishale karşı probiyotik kullanılabilir.

Hangi Antibiyotik İlaçlar İshal Yapar?

Her antibiyotik içeriği farklı olduğu için ve herkesin bağırsak florası da farklı olduğu için ishal yapan antibiyotik ilaçların listesini vermek güçtür ancak, Ampisillin, Augmentin, Claforan, Zinacef gibi antibiyotikler genel olarak ishal yapar.

Antibiyotik kullanımına bağlı olan ishal ilk kullanımdan birkaç gün sonra başlar 4 hafta kadar sürebilir.

Bağırsak sisteminde oluşan enfeksiyonlara karşı verilen antibiyotik ilaçlar faydalı mikropları da öldürdüğü için vücudun bağışıklık sistemini düşürebilir.

Bilinçsiz antibiyotik ilaç kullanımı akut böbrek yetmezliğine neden olabilir. Özellikle çocuklarda ve ileri yaşlarda görülen böbrek yetmezliklerinin genelinin sık antibiyotiklerin kullanımına bağlı olduğu gözlemlenmiştir.

Fazla antibiyotik ilaç kullanımı karaciğerin fonksiyonlarını bozar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki karaciğer nakli yapılan hastaların birçoğunda sık ilaç kullanım geçmişi yer alıyor.

Antibiyotik ilaçların bir yan etkisi de metabolizma bozukluğudur. Metabolizma bozukluğuna bağlı olarak aşırı zayıflık yada obezite görülebilir.

Doğru Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
Doğru Antibiyotik İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Doğru Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Doktor önermediği müddetçe antibiyotik kullanılmamalıdır.

Antibiyotik’lerin kullanımı aksatılmamalıdır.

Antibiyotik kullanılan süre boyunca bol su tüketilmelidir.

Antibiyotik etkisini azalttığı için süt veya meyve suyu kullanımı ilaç kullanım döneminde azaltılmalıdır.

Koruyucu amaçlı Antibiyotik kullanılmamalıdır.

Kaynak : Wikipedia