Algoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Algoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Algoloji bölümü hangi hastalıklar ile ilgilenir? sorusunun öncesinde “algoloji nedir” sorusunu cevaplayalım. Algoloji en kısa tabiri ile ağrılar ile ilgilenen bölümdür. Ağrı bilimi diye de adlandırılan bu bölümde  ağrıların temelini araştırılır ve tedavisi ile ilgilenilir.

Bazı ağrılar vardır ki hasta tarafından kabul edilmiştir ve hasta ağrıyı kaderi olarak görür, halk arasında böyle kişiler çok görmüşsünüzdür genellikle ağrıları kabul etmiş artık o ağrı başladığında yaşam kalitesini düşürse bile bu ağrıyı çeker ya da kontrolsüzce ağrı kesici kullanır. Bu tip vakalar ile Algoloji bölümü ilgilenir.

Algoloji bölümü ile ilgili internette sıklıkla sorulan sorular ise;

 • Algoloji bölümü hangi hastalıklara bakar?
 • Algoloji nedir?
 • Hangi ağrılar algoloji bölümüne gitmelidir?

Yukarıdaki soruların tümüne cevap verelim. Algoloji uzmanlığı yandaldır. Yani Antestezi bölümü, Fizik Tedavi veya Nöroloji bitiren bir uzmanın sonrasında Yan Dal Uzmanlık Sınavına girerek kazandığı bu bölümü bitiren uzman doktora, Algolog adı verilir.

"<yoastmark

Algoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Geçmeyen Baş Ağrısı, Fıtığa bağlı omuz ve boyun ağrıları, eklem ağrıları, kaynağı belirsiz ağrılar, çeşitli mesleklere bağlı meslek ağrıları ile ilgilenen bu bölümün önemli bir görevi daha var.

Geçmeyen Baş Ağrısı
Geçmeyen Baş Ağrısı

Kanser hastalarının ağrıları ile ilgilenen ya da kanser hastalığını geçirmiş ama buna rağmen ağrıları dinmeyen hastalar Algoloji Uzmanına giderler.

Algoloji Uzmanları Nasıl Bir Tedavi Uygular?
Algoloji Uzmanları Nasıl Bir Tedavi Uygular?

Algoloji Uzmanları Nasıl Bir Tedavi Uygular?

Algolog tarafından ayrıntılı muayene edilen hastaya basit ağrı kesici ilaç tedavisi başlanılır. Hastanın ağrısından kaynaklı uykusuzluk, depresyon veya iştah sorunlarını düzenleyen yardımcı ilaç tedavisi uygulanır.

Kronik ağrı şikayeti olan ağrının hastalığa bağlı depresyon durumunu baskılamak için anti­depresanlar gibi yardımcı ilaçlar başlanır.

Basit ağrı kesici olarak reçete edilmeyen ilaçlardan fayda sağlamayan hastalara ise zayıf düzeyde morfin ve benzeri ilaç tedavisi başlanır. Morfinin seviyesi en düşük düzeyden başlanılarak hastanın ağrısına ne kadar etki ettiğine göre ilacın dozajı belirlenir. Eğer hasta zayıf morfin türevindeki ilaçlar ile fayda görmüyor ise güçlü morfin kullanımına geçilir.

Algolog tarafından ayrıntılı muayene edilen hastaya basit ağrı kesici ilaç tedavisi başlanılır.
Algolog tarafından ayrıntılı muayene edilen hastaya basit ağrı kesici ilaç tedavisi başlanılır.

Kanser ağrısı dışında kronik ağrıları veya diğer şikayetlerinden dolayı Algoloji bölümüne gelen hastaların tedavisinde morfin benzeri ilaçlarda yüksek dozlara çıkılmaz. Bu hastalıkların önceliği girişimsel tedaviler ile tedavi edilmesidir.

Bir diğer tedavi yöntemi ise, ağrının olduğu bölgeye ait sinir bloklarının yakmak suretiyle devre dışı bırakılma işlemidir. Bu ileri düzey vakalarda hekimin uygun görmesi halinde uygulanan etkili bir yöntemdir.

Kanser hastaları dışındaki ağrı şikayeti olan hastalarda radyofrekans ve enjeksiyon yöntemi olumlu sonuçlar vermekte olup. Genellikle ağrı bu yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

Radyofrekans Nedir?
Radyofrekans Nedir?

Radyofrekans Nedir?

Algoloji uzmanları tarafından kullanılan ve yukarıda ismi geçen radyofrekans tedavi ise, yaklaşık 100 yıldır bilinen ve son yıllarda etkili şekilde kullanılan bir ısı tedavi yöntemidir.

Örneğin iyileşmeyen ve sürekli ağrıyan inatçı bir bel ağrısında ağrıyan bölgedeki dokuya zarar vermeden ısı ile sinir iletim lifleri devre dışı bırakılır ve kalıcı rahatlık sağlanır.

Radyofrekans Tedavisi Hangi Hastalıklara Uygulanır?

 • Bel ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Kalça ve eklem kireçlenmesi
 • Faset eklem ağrısı

Radyofrekans tedavisi lokal anestezi yapılarak uygulanır ve yaklaşık 30 dakika sürer. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir.

Peki Algoloji Uzmanına Ne Zaman Gidilmelidir?
Peki Algoloji Uzmanına Ne Zaman Gidilmelidir?

Peki Algoloji Uzmanına Ne Zaman Gidilmelidir?

Algoloji Uzmanına hangi ağrılarda gitmemiz gerektiğini yukarıda bahsettik. Ancak ağrıya bağlı sebeple kesin belirlenmeden Algoloji Uzmanına gitmek doğru değildir.

Örneğin bir baş ağrısı kısa süredir var ise ve bu durum yaşam kalitemizi düşürmeye başladıysa hemen bir Algoloji Uzmanına gitmek yanlıştır.

Öncelikli baş ağrısının altında yatan nedenlerin ne olduğu belirlenmelidir. Ancak baş ağrımız ilgili bölümlere gitmemize rağmen 6 ay gibi bir süredir var ve düzelmiyor ise durum ile ilgili bir Algoloji Uzmanından destek almakta fayda var.

 • 6 ay veya daha fazladır süren baş ağrısı
 • 4 ay veya daha fazla süredir yüz bölgesinde elektrik çarpma hissi, karıncalanma ve yanma
 • Kanser tedavisi sırasında kemoterapi gibi yüksek ağrılarda
 • Kanser tedavisi sonrasında devam eden ve ağrı kesicinin yeterli olmadığı ağrılarda
 • Bel ağrısına bağlı yapılan ameliyat ya da fizik tedavi sonrasında devam eden ağrılarda
 • Boyun ağrısına bağlı yapılan ameliyat ya da fizik tedavi sonrasında devam eden ağrılarda
 • Bel ve Kasık fıtığına bağlı ağrı kesicinin fayda göstermediği ağrılarda;

Algoloji uzmanından randevu almak gerekir.